İngiliz Firma Köpekler İçin Uzaktan Kumanda Üretti

Köpeklerini uzun süre evde yalnız bıraktıkları için üzülen köpek sahiplerine müjde! Artık köpeklerin canı sıkılmayacak. Dünyada köpekler için üretilen ilk televizyon kumandası sayesinde köpekler, evde yalnızken televizyon kanallarını gezerek sevdikleri programları izleyebilecekler.

İngiliz mama markası Wagg yaptığı bir ankette, pet sahiplerinin % 91’inin, petleriyle birlikte televizyon izlediğini tespit etmiştir. Bu ilginç bulgunun ardından firma, Central Lancashire Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisi olan ve hayvanlar için özel cihazlar tasarlayan Ilyena Hirskyj-Douglas’ın önderliğindeki ekiple, köpekler için dünyada ilk defa bir uzaktan kumanda geliştirdi. Bu harika cihaz şu anda prototip aşamasında ve üzerinde çeşitli denemeler ve analizler yapılmakta.

Bu özel kumanda, su geçirmez ve sert plastikten yapılmış. Böylelikle kuçular, bunu bir oyuncak sanıp çiğnemeye kalktığında kumandaya herhangi bir zarar gelmiyor. Kumanda üzerinde üç büyük, pati dostu düğme var. Bu düğmeler kemik, pati izi ve top şeklinde. Köpekler bu düğmelere basarak televizyonu açıp kapayabilecek, kanal değiştirebilecek veya görüntüyü dondurup ihtiyaç molası verebilecek ya da kısa bir uyku çekebilecek.

Kumanda üzerindeki düğmelere basıldığında tiz bir ses çıkıyor ayrıca cihazın üzerinde ip bağlamak için delik var. Böylece köpekler kumandayı, evin içerisinde oradan oraya sürükleyebiliyorlar.

kopek-tv-kumandasi-2

“İnsanlar alışverişe gittiklerinde ya da yemek pişirmek için mutfağa girip kısa süreliğine de olsa köpeklerini yalnız bıraktıklarında, kendilerini suçlu hissediyorlar.” demektedir Wagg’ın sözcüsü Dan Reeves. “Bu nedenle, köpeklerin canları sıkılmasın, sahipleri de onları mutlu görsün diye bu kumandayı tasarladık.”

Araştırmalar, köpeklerin televizyon izlediğini ortaya çıkardığından beri onlar için bir uzaktan kumanda tasarlamak, firmanın en büyük hayaliymiş. Ilyena Hirskyj-Douglas, Sunday People’a yaptığı açıklamada, “Araştırmalarımız gösteriyor ki, bir köpek günde ortalama 9 saat televizyon izlemekte. Bunda petler için özel olarak düzenlenmiş programların da payı var.” demektedir.

Firma kumanda üzerindeki tüm testleri sonlandırmasının ardından, cihazı teknoloji firmalarına sunarak üretime geçecek.

Öyle görünüyor ki, pek yakında köpeğinizle kumanda kapma yarışına gireceksiniz.

 

İlginizi çekebilir

Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri
Güneş ışınlarından gözleri kamaşan köpek 3 milyon dolarlık bir girişime ilham verdi

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir