Instagram’ın Hikaye Özelliğinden İşiniz İçin Nasıl Faydalanabilirsiniz?

Instagram’ın en popüler özelliklerinden biri olan Instagram Stories (Instagram Hikaye) sayesinde pazarlama stratejinizi birkaç adım ileri götürebilirsiniz.

Instagram hikayeleri, takipçilerinizle ve müşterilerinizle etkileşime girmenizi sağlar. Peş peşe yükleyeceğiniz fotoğraflar ve gönderiler sayesinde daha etkili bir iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Bu yazıda da özellikle online bir işi olan girişimcilerin Instagram’ın hikaye özelliğinden nasıl daha verimli ve etkili bir şekilde yararlanabileceklerini açıklıyoruz.

 

Instagram Hikayeleri Neden Önemli?

Instagram hikayeleri, esasında  Snapchat’in temel formatını alarak çok daha genel bir kitleye ulaşma imkanı sağladı. Paylaşılan hikayeler, ana profildeki gönderilerden daha farklı bir işlev üstleniyor ve sadece 24 saatliğine görünüyor.

Instagram’ın bu özelliğinden tam anlamıyla faydalanmak için hikayeler kısmında paylaştığınız gönderileri markanızı yansıtmasına özen gösterin. Gönderiler 24 saat etkin olacağı için takipçilerinizin en aktif olduğu saatleri tespit edip bu saatlerde gönderin. Tabii ne kadar çok hikaye paylaşırsanız takipçilerinizin Instagram sayfasında o kadar önde yer alacağınızı da unutmayın.

Şimdi gelin bu özellikten nasıl daha çok yararlanabileceğinize bakalım.

 

1. Özel İndirimler Sunun

Instagram’da paylaşına bir hikaye 24 saat aktif durumdadır. Yani siz daha erken silmezseniz hikayenizdeki gönderiler de 24 saat sonra yok olur.

Bunu avantaja çevirmek ise çok kolaydır. Hikayenizde paylaşacağınız özel indirim kodlarıyla insanlara 24 saat içinde alışveriş yaparlarsa %20’lik bir indirim sunabilirsiniz örneğin. Buna kıtlık psikolojisi deniyor. İnsanlar indirimin 24 saat sonra yok olacağını bildikleri için indirimden yararlanmaya daha istekli olurlar. Diğer bir ifadeyle Instagram hesabınızda ya da web sitenizde sattığınız ürünü alma konusunda %20 istekli olan bir insan, indirim fırsatını görünce “bu indirimi kaçırmamak adına” alışverişe %70 daha istekli olur.

 

2. Üretim Sürecini Gösterin

Örneğin çiçek ve ev bitkisi sattığınız bir web siteniz var ve aynı zamanda Instagram üzerinden de sipariş alıyorsunuz. Çiçeklerden aranjman yaparken bulunduğunuz ortamla ilgili fotoğraf ve video paylaşabilirsiniz. Böylece insanlar üretim sürecini de yakından izler ve size karşı özel bir ilgi geliştirir. Satın almayı düşündükleri ürünün nasıl geliştirildiğini görmek, müşteriler açısından daima iyi bir şeydir.

Veya fitness hocası iseniz ve özel ders veriyorsanız, derslerinizde ne tür hareketler yaptırdığınızı spor salonunda çekeceğiniz fotoğraflarla gösterebilirsiniz. Böylece sizden eğitim almak isteyenlere bir tür fragman ve tadımlık sunmuş olursunuz.

 

3. Şirket İçi Durumları Paylaşın

Ofisinize yaşanan özel olayları, konferansları, seminerleri ve hatta doğum günü partilerini de hikayenizde yayınlayabilirsiniz. Bu tür durumlar şirketin insani yanını ve diğer insanlara fayda sağlama düşüncesini gösterir.

Veya iç mimarlıkla ilgili bir işiniz varsa, malzeme satın almaya gittiğinizde aldığınız ürünleri ve bu ürünlerin özelliklerini de hikayeler üzerinden paylaşabilirsiniz.

 

4. Soruları Cevaplayın

AMA (Ask me anything) ya da Bana Soru Sor özelliği de yakın bir tarihte İnstagram hikayelerine entegre oldu. Takipçileriniz size istedikleri konuda sorular sorabiliyor. Soru soran kişinin kimliğini sadece siz gördüğünüz için (soruya cevap verildiğinde soru sahibi anonim olarak gözüktüğü için) insanlar soru sorma konusunda oldukça aktif durumdalar.

Takipçilerinizin sizle ve şirketle alakalı sorularını cevaplayabilir, şirketinizin vizyonunu, misyonunu ve temel özelliklerini aktarabilirsiniz.

 

5. Anket Yapın

Instagram hikayelerinde “X mi Y mi?” gibi anket uygulaması da mevcut. Soruların iki yanıtlı olması biraz sınırlayıcı olsa da örneğin “Yeni telefon kılıfını kahverengi deriden mi yapalım, siyah deriden mi?” gibi bir soru yönelterek genel temayülü öğrenebilirsiniz.

 

6. Web Sitenize Trafik Çekin

Hikayenizde paylaştığınız gönderilere link ekleyebiliyorsunuz. Yani hikayenizi gören kişiler belirttiğiniz linke tıklayabiliyorlar. Bu özelliği web sitenize, e-mağazanıza, Youtube kanalınıza ve blogunuza trafik çekmek için kullanabilirsiniz.

Bu özelliği aktif hale gelmesi için 10.000 takipçi sınırını aşmanız gerektiğini de belirtelim.

 

İlginizi çekebilir

Instagram’dan Satış Yapmak İsteyenlere
Reklam ve Pazarlama Yöntemleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir