İş Hayatında Sağlam İlişkiler Kurmak

İyi iş arkadaşlarına sahip olmak işinizle ilgili memnuniyetinizi artırabilir.

 

İş arkadaşlarınızla ilişkiniz ne kadar iyi?

Gallup Organization’a göre iş yerinde yakın bir arkadaşa sahip olmak insanların işlerine olan ilgisini yedi kat artırıyor. Ve bu kişi en iyi arkadaşınız da olmak zorunda değil: Gallup iş yerinde yakın bir arkadaşı olan kişilerin işlerinden daha memnun olduğunu saptamış. Bu yazıda ise iş yerinde nasıl güçlü, pozitif ilişkiler kurabilirsiniz ona bakacağız. İş yerinde iyi bir arkadaşa sahip olmanın öneminden ve normalde de iyi anlaşamadığınız kişilerle ilişkilerinizi nasıl güçlendirebileceğinizden bahsedeceğiz.

 

İş Yerinde Neden İyi İlişkileriniz Olmalı?

İnsanlar doğaları gereği sosyal yaratıklardır. Suya, yemeğe ihtiyaç duyduğumuz kadar arkadaşlık ve olumlu ilişkilere de ihtiyaç duyarız. Yani iş yerinde ilişkilerimiz ne kadar iyiyse o kadar mutlu ve üretken oluruz.

İyi iş ilişkilerinin bize şöyle faydaları olur: Çevremizdekilerle iyi ilişkilerimiz olursa işimiz daha keyifli hale gelir. Ayrıca, insanlar uygulamak istediğimiz değişiklikler konusunda daha uyumlu olur ve biz de bu sayede daha yenilikçi ve yaratıcı olabiliriz. Dahası, iyi iş ilişkileri bize özgürlük tanır: olumsuz ilişkilerle alakalı olan sorunlara zamanımızı ve enerjimizi harcamak yerine fırsatlara odaklanabiliriz.

İyi ilişkiler kariyerimizi geliştirmek istiyorsak çoğunlukla gereklidir. Ne de olsa eğer patronunuz size güvenmiyorsa yeni bir pozisyon açıldığında sizi değerlendirmeye almayacaktır. Genel olarak iyi anlaştığımız kişilerle birlikte çalışmak isteriz.

Ayrıca profesyonel çevremizde kendi işimiz dışındaki kişilerle de iyi iş ilişkileri kurmamız gerekir. Müşteriler, tedarikçiler ve ana hissedarlar başarımız için esastır. Yani bu kişilerle de iyi ilişkiler kurmak ve sürdürmek önemlidir.

 

İyi Bir İlişkiyi Tanımlamak

İyi, sağlıklı iş ilişkilerinin birçok karakteristik özelliği bulunmaktadır:

 • Güven — Bu bütün iyi ilişkilerin temelidir. Takımınıza ve iş arkadaşlarınıza güvendiğinizde beraber çalışmanızı ve daha etkili bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olan güçlü bir bağ yaratırsınız. Beraber çalıştığınız insanlara güvenirseniz, düşüncelerinizde ve davranışlarınızda açık ve dürüst olabilirsiniz. Zamanınızı ve enerjinizi arkanızı kollamaya harcamak zorunda kalmazsınız.
 • Karşılıklı Saygı — Beraber çalıştığınız insanlara saygı duyarsanız onların fikirlerini ve katkılarını dikkate alırsınız. Beraber çalışarak kolektif kavrayış, bilgelik ve yaratıcılığınızı kullanarak çözümler üretebilirsiniz.
 • Farkındalık — Bu sözleriniz ve davranışlarınız için sorumluluk almak anlamına gelir. Farkındalığı yüksek olanlar söylediklerine dikkat eder ve negatif duygularının çevrelerindeki insanları etkilemesine izin vermezler.
 • Çeşitliliği Kucaklamak — İyi ilişkilere sahip insanlar sadece farklı insanları ve fikirleri kabul etmezler, kucaklarlar. Örneğin arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız sizden farklı bir fikir beyan ediyorsa onların ne söylediğini anlamak için zaman ayırır ve karar verme sürecinizde onların da görüşlerini dikkate alırsınız.
 • Açık İletişim — İster e-posta ya da kısa mesaj yolluyor olalım, ister ister yüz yüze konuşuyor olalım, bütün gün iletişim kuruyoruz. Çevrenizdekilerle ne kadar iyi ve etkili iletişim kurarsanız ilişkileriniz o kadar zengin olacaktır. Bütün iyi ilişkilerin açık ve dürüst iletişime dayanır.

 

İyi İlişkileri Nerede Kurmalı

Her ne kadar herkesle iyi iş ilişkileri kurup sürdürmemiz gerekse de bazı ilişkiler daha fazla ilgiyi hak eder. Örneğin, kurumunuzdaki ana hissedarlarla iyi ilişkiler kurmak işinize yarayacaktır. Bu insanlar başarınız ya da başarısızlığınızda payı olan kişilerdir. Bu kişilerle bağ kurmak projelerinizin ve kariyerinizin doğru yolda kalmasını sağlayacaktır. Bu kişilerin kim olduğunu öğrenmek için Hissedar Analizi yapın. Projeleriniz ve kariyerinizle ilgilenen çalışma arkadaşları bulduğunuzda bu ilişkileri inşa etmek ve yönetmek için zamanınızı ayırabilirsiniz.

Müşteriler fazladan dikkat gerektiren başka bir gruptur. Memnuniyetsiz bir müşteriyle uğraşmak zorunda kaldığınız zamanı hatırlayın, büyük ihtimalle yorucu ve zordu. Herkesi her zaman yüzde yüz mutlu edemeyecek olsanız da müşterilerinizle dürüst, güvenilir bir ilişki sürdürmek işler kötüye gittiğinde zararı minimumda tutabilmenizi sağlar. Müşterilerle iyi ilişkiler sayesinde daha fazla satış yapabilir, kariyerinizde ilerleyebilir ve daha tatminkar bir hayat sürebilirsiniz.

 

İyi ilişkiler kurmak için neler yapabilirsiniz?

1- İletişim Becerilerinizi Geliştirin

İyi ilişkiler başarılı insan becerileri ile başlar. İletişim Becerileriniz Ne Kadar İyi? testimizi yapın ve  iletişim becerilerinizin neler olduğunu öğrenin. Bunlar, ne kadar iyi iş birliği yaptığınız, nasıl iletişim kurduğunuz ve çatışmalarla nasıl baş ettiğiniz gibi beceriler olabilir. Bu test size zayıf yönlerinizle başa çıkmanıza yardımcı olacak araçlar sunacaktır.

 

2- İlişkideki İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Kendi ilişki ihtiyaçlarınıza bakın. Bir ilişkide başkalarının nesine ihtiyaç duyarsınız? Ve başkaları bir ilişkide sizin neyinize ihtiyaç duyarlar biliyor musunuz? Bu ihtiyaçların anlaşılması, daha iyi ilişkiler kurulmasında etkili olacaktır.

 

3- Yeni İlişkiler Kurmak İçin Zaman Ayırın


Gününüzün bir kısmını, sadece 20 dakika olsa bile, beş dakikalık bölümler halinde de olabilir, ilişki kurmaya ayırın.  Örneğin, öğle yemeğinde birisinin ofisine uğrayabilir,Twitter ve Linkedin üzerinde kişilerin gönderilerine cevap verebilir veya bir meslektaşınıza kısa bir kahve molası teklifinde bulunabilirsiniz. Bu küçük etkileşimler, özellikle yüz yüze olmaları durumunda iyi bir ilişkinin temelini oluşturmaya yardımcı olur.

4- Duygusal Zekanıza Odaklanın


Zamanınızı duygusal zekanızı geliştirmeye harcayın. Duygusal zeka, diğer şeylerin yanı sıra, kendi duygularını tanıma ve size söylenenleri açıkça anlayabilme yeteneğidir. Yüksek duygusal zeka başkalarının duygularını ve ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Duygusal Zekanızı Geliştirmek İçin 49 Yöntem

 

5- Başkalarını takdir edin

Birisi size yardım ettiğinde onu takdir ettiğinizi gösterin. Patronunuzdan temizlik elemanına kadar herkes işlerinin takdir edildiğini hissetmek ister. Yani iyi bir şey yaptıklarında çevrenizdeki insanlara samimi bir şekilde iltifat edin. Bu davranışlar harika iş ilişkilerine kapı açacaktır.

 

6- Pozitif olun

Pozitif olmaya odaklanın. Pozitiflik çekici ve bulaşıcıdır, ve meslektaşlarınızla ilişkilerinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Hiç kimse sürekli negatif olan birinin etrafında olmak istemez.

 

7- Sınırlarınızı Yönetin

Sınırlarınızı düzgün bir şekilde çektiğinizden ve yönettiğinizden emin olun. Hepimiz işte arkadaş edinmek isteriz, ancak bazen bir arkadaşlık ilişkisi  bütün zamanımızı almaya başladığında bu durum işimizi olumsuz yönde etkileyebilir.  Bu durumda, sizin sınırlarınız konusunda kendinizden emin olmanız  ve bir iş günü boyunca sosyal ilişkiler için ne kadar zaman ayırabileceğinizi bilmeniz önemlidir.

 

8- Dedikodu yapmaktan kaçının

Dedikodu yapmayın –  ofis entrikaları ve “dedikodu” bir işyerinde ilişkilere en büyük zararı veren durumlardır. Grubunuzdaki biriyle çatışma yaşıyorsanız, aranızdaki sorun hakkında doğrudan gidip onunla konuşun. Diğer iş arkadaşlarınızla bu durum hakkında dedikodu yapmak, aranızdaki sorunu daha da şiddetlendirecek ve güven kaybı ile düşmanlığa neden olacaktır.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Kıskançlık: Nedenleri ve Baş Etme Yolları

9- Aktif Bir Şekilde Dinleyin  

Müşterileriniz ve meslektaşlarınızla konuşurken aktif dinleme becerinizi geliştirin. İnsanlar söylediklerini gerçekten dinleyen kişilere cevap vermeyi tercih eder. Konuşmadan çok dinlemeye odaklandığınızda kısa süre içerisinde güvenilir biri olarak tanınmaya başlarsınız.

Mutlaka okuyun: İyi Bir Dinleyici Nasıl Olunur?

 

Zor İlişkiler

Bazen sevmediğiniz ya da anlaşamadığınız biriyle çalışmanız gerekebilir. Ancak, çalışmaya devam edebilmek için, onunla profesyonel bir ilişki sürdürmeniz çok önemlidir. Sevmediğiniz biriyle çalışmanız gerektiğinde kişiyi tanımak için çaba gösterin. İkinizin pek de iyi anlaşmayacağını onun da biliyor olması muhtemeldir, bu yüzden ilişkiyi geliştirmek için ilk adımı onunla samimi bir sohbete başlayarak ya da onu öğle yemeğine davet ederek atabilirsiniz.

Konuşurken fazla temkinli olmamaya gayret edin. Ona geçmişini, ilgi alanlarını ve başarılarını sorun. Farklılıklarınıza enerji harcamak yerine, ortak noktalarınızı bulmaya odaklanın.

Unutmayın – hiçbir ilişki mükemmel olmayacaktır; ama en azından işyerinde size engel olmayacaklarından bu şekilde emin olabilirsiniz!

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Kabalıkla ve Kaba İnsanlarla Baş Etme Yöntemleri

 

Önemli Noktalar

İyi iş ilişkileri kurmak ve sürdürmek sadece sizin işinize ve çalıştığınız kuruma daha fazla bağlamanızı sağlamakla kalmayacak aynı zamanda önemli projelere, kariyer gelişimine ve terfilere kapı açacaktır!

Meslektaşlarınızla iyi iş ilişkileri kurmak için aşağıdaki stratejileri kullanın:

 • İletişim becerilerinizi geliştirin.
 • İlişkideki ihtiyaçlarınızı belirleyin.
 • Yeni ilişkiler kurmak için zaman ayırın.
 • Duygusal Zekanıza odaklanın.
 • Başkalarını takdir edin.
 • Pozitif olun
 • Sınırlarınızı yönetin.
 • Dedikodu yapmaktan kaçının.
 • Aktif olarak dinleyin.

Borsa Nasıl Oynanır?

İş Fikirleri

Evde Para Kazanma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir