İş Kurmak İsteyen Kadınlara Öneriler

En iyi motive olmuş kadın girişimciler bile kendileri için doğru olan iş fikrine karar vermeye çalışırken zorlanabilirler. Kendi adınıza çalışmak istiyorsanız ancak ne tür bir iş yapacağınızdan emin değilseniz sizin için hazırladığımız bu makaleyi okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz.

İkinci bir gelir kaynağı mı arıyorsunuz? Başka bir firmanın kozmetik ürünlerini, hediyelerini, sigorta hizmetlerini veya devre mülklerini tanıtabilirisiniz. İş planı hazırlamak, başlangıç için yatırım yapmak zorunda değilsiniz ve çalışma saatlerinizi kendiniz ayarlayabilirisiniz.

Çocuklarınıza bakmak için düzenli işinizden istifa mı ettiniz? Çocuklarınızla daha fazla vakit geçirmek için motive olduysanız geri kalan zamanınızda yapabileceğiniz bir iş bulmaya çalışın. Çocuk yetiştirirken sabah 9 akşam 5 arası çalışmak neredeyse imkânsızdır.

Topluma faydalı işler mi yapmak istiyorsunuz? Başlıca motivasyon kaynağınız kişisel tatminse ve parayla ilgilenmiyorsanız farklı yardım kuruluşlarını araştırarak gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Gönüllü olarak çalıştığınız zaman kar amacı gütmeden nasıl çalışılabileceğini öğrenirsiniz, beceriler kazanırsınız ve yeni insanlarla tanışırsınız. Belki ileride kendi işinizi de kurabilirsiniz.

Girişimci mi olmak istiyorsunuz? Ses getirecek bir fikirle kendi yolunuzda özgürce ilerleyebilir ve kendi işinizin patronu olabilirsiniz. İyi bir girişimci olmak istiyorsanız zayıf ve güçlü yönleriniz konusunda kendinize karşı dürüst olmalısınız ve ne tür bir işe başlarsanız başlayın becerikli olmalı ve güçlü network becerilerine sahip olmalısınız. Karar vermeden önce yeterli iş zekânız ve beceriniz olduğundan emin olmalısınız.

 

İş fikri bulmak – Neler yapmaktan hoşlanırsınız?

Yapmaktan keyif aldığınız bir şeyler seçin. Yeni bir iş kurduğunuzda zaman ve enerji harcamalı ve fedakârlık yapmalısınız. İlginizi çekmeyen veya yapmaktan hoşlanmadığınız bir iş seçerseniz başarılı olma ihtimaliniz azalır. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  1. Boş vakitlerinizi nasıl değerlendirirsiniz?
  2. İşe dönüştürebileceğiniz hobileriniz var mı?
  3. Gönüllü olarak çalışmak ister misiniz?
  4. Yapmayı istediğiniz bir iş varsa bu iş nasıl olmalı?
  5. Hangi konularda başarılısınız?

Müzisyen, sanatçı veya fotoğrafçıysanız yetenekleriniz bellidir. Meslek sahibiyseniz kendi avukatlık büronuzu, muhasebe veya medikal firmanızı açmak isteyebilirsiniz. Belki de yorgan veya mum yapmak gibi hobileriniz vardır ve bu becerilerinizi pazarlayabilirsiniz. Peki ya yetenekleriniz kısıtlıysa?

Bazen güçlü yönlerimizi tanımlamak o kadar kolay olmaz. Gizli yeteneklerinizden ve becerilerinizden emin değilseniz bu konuda sizi yakından tanıyan aile bireylerinizden ve yakın arkadaşlarınızdan yardım alabilirisiniz. Örgü örme veya muhasebecilik gibi belli konularda becerileriniz olmasa bile doğru tanımladığınız takdirde satılabilir becerileriniz olabilir.

Kadın girişimci Lillian Vernon hediye katalogu işine başladığında hamileydi ve ekstra paraya ihtiyacı vardı. Başka firmaların ürünlerini internet üzerinden satarken kullandığı iş becerileri sayesinde milyoner oldu.

Başarılı olduğunuz bir yeteneğiniz veya hobiniz varsa bu alanda çalışmaya başlayın.

 

Neleri yapmayı öğrenmek istersiniz?

Bazen ilgimizi çeken şeylerin nasıl yapılacağını öğrenmek isteriz. Matematikten hoşlanıyorsanız muhasebe kurslarına katılabilirsiniz ve bu yeni beceriniz sayesinde başkalarının vergi işlerine yardımcı olarak paraya kazanabilirsiniz.

Diplomanız olmadan bir sertifika yardımıyla yapabileceğiniz bir sürü iş vardır. Bir seneden az süren eğitim kurslarına ve bazı durumlarda sadece birkaç seminere katılarak sertifika alabilirsiniz. İnternetten araştırma yaparak veya belediyelerin sayfalarını ziyaret ederek hangi sertifika programlarının olduğunu öğrenebilirsiniz.

Başka bir dil öğrenmek istiyorsanız hemen şimdi başlayın. Öğrendiğiniz dili akıcı bir şekilde kullanır hale geldiğinizde kendi hesabına çalışan freelance tercüman olursunuz ve tercüme hizmetleri verebilirsiniz. Çeviri yaparak para kazanmak bayanlar arasında son derece popülerdir.

Yeni beceriler öğrenmek veya eski olanları parlatmak için geç kalmış sayılmazsınız. Hırslıysanız, pazarlanabilir becerileriniz varsa ve ne yapmak istediğinizi biliyorsanız kendi işinizi kurabilirsiniz.