İşinizde Başarılı Olmayı Garantileyen 10 Tavsiye

Gary Vaynerchuk  Belarus asıllı ABD’li ünlü yatırımcı, girişimci, mentor ve influencer. Dijital pazarlama, sosyal medya konularında öncü bir şirket olan VaynerMedia’nın da sahibi.

Özellikle Instagram ve Youtube üzerinde epey ses getiren konuşmalara sahip olan Gary Vaynerchuk’un kendi internet sitesinde kaleme aldığı başarı odaklı tavsiyeleri sizlere sunuyoruz bu yazımızda.

 

1. Kendinizi Tanıyın

Kendimin ve kapasitemin farkında olmam, beni başarıya götüren en büyük etmenlerden biri.

Bugün milyonlarca insan sevmediği bir işte çalışıyor, çünkü bu kişiler kendi tutkularını, hayatta ne yapmak istediklerini henüz keşfedememiş durumdalar.

Eğer yaptığınız işi sevmezseniz günlük 8 saat çalışma bile aşırı gelir. Ancak sevdiğiniz, zevk aldığınız bir iş yaparsanız günlük 18 saat çalışmaktan keyif alırsınız. Heyecanlanmadığınız bir işe zaman ayırmak çok da kolay değildir nihayetinde.

Bu konuda size bir tüyo verebilirim: 5 kişi belirleyin. Bu kişileri 2 gruba ayırın. Gerçekten sevdiğiniz kişiler ve birlikte çok zaman geçirdiğiniz kişiler.

Bu kişilere sahip olduğunuz yetenekleri, becerileri ve zayıf olduğunuz yanları sorun.

Ben piyasadan feedback toplamanın önemine ciddi bir biçimde inanıyorum. Ancak öncesinde feedback aldığınız kişileri size karşı dürüst olmalarını sağlamanız gerekiyor. Yani en yakın arkadaşınız sizi incitmemek için başarısız olduğunuz konulardan bahsetmeyebilir. Bu nedenle uygun bir ortam yaratıp sahici geri bildirimler almanızda büyük yarar var.

 

2. Sevdiğiniz İşi Yapın

Her şey sizde başlar. Eğer kendinizi tanıyorsanız, hayatınızı nasıl sürdüreceğinizi de bilirsiniz.

Aynanın karşısına geçip şu soruyu sorun: “Hayatımın geri kalanını nasıl değerlendirmek istiyorum?”

Bunu gerçekten yapın.

Pek çok insan, sevdiği ve ilgi duyduğu şeylerden para kazanma konusunda sorun yaşar. Ancak siz sevdiğiniz işi yaparsanız ve bu işte sebat ederseniz size söz veriyorum, para kazanmanın bir yolunu bulursunuz.

İsterseniz Tom ve Jerry’i y da Şirinler’i sevin. Bunlardan bile para kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sevdiğiniz İşi Yaparak Para Kazanmanın 7 Adımı

 

3. Harekete Geçin

Başarılı olmak istiyorsanız mücadele sergilemek zorundasınız.

Babam Belarus’tan ABD’ye göçtüğünde ne parası ne de İngilizcesi vardı. Ufacık bir evde akrabalarımızla birlikte yaşıyorduk. Babam New Jersey’de saati 2 dolar olan bir işe girdi, İngilizce öğrendi, günde 18 saat çalıştı, kendi dükkanını açtı. Tüm bunları 5 yıl içinde başardı.

Benim başarımın, diğer insanları çalıştırmaktan kaynaklandığını düşünenler var ama ben de hayatımın son 20 yılında günde 18 saat çalıştım.

Roger Federer ile tenis maçı yaptığımı farz edin. Bende dünyanın en şahane raketi olsun, Federer’de ise 5 dolarlık dandik bir raket olsun. Federer beni buna rağmen yenebilir. Ben de satış konusunda tüm araçlara sahip olan, MBA yapmış, deneyimli birini yenebilirim, çünkü ben bu işe hayatımı adadım, kendimi bu yönde geliştirdim.

Size tavsiyem, tevazu sahibi olun ve işinize dört elle sarılın. Şahane şeylerin gerçekleşeceğini göreceksiniz.

Mutlaka okuyun: En Ucuzu Değil, En İyisi Olun!

 

4. Hatalara Takılı Kalmayın

İnsanlar bana geçmişte ne tür hatalar yaptığımı çok fazla soruyor.

Bu soruyu cevaplarken zorlanıyorum doğrusu. Hata yapmadığımdan değil tabii ki. Ben de bir sürü hata yaptım.

Örneğin 2006 yılında Youtube’da çok popülerdim ama ben Viddler’ı tercih ettim çünkü Viddler bana hisse senedi teklif etti. O zamanlar Youtube parlamaya başlıyordu ama ben kısa vadeli ekonomik kazanç için Viddler’ı seçtim.

Eğer Youtube’da kalsaydım bugün onlarca milyon takipçim olurdu.

Diğer bir hatam: Uber’in ilk kurulduğu zaman bu şirkete yatırım yapmam konusundaki önerilere kulak asmadım. Uber’in kurucusu Travis Kalanick en yakın arkadaşlarımdan biriydi üstelik. Bu hata bana belki de birkaç milyar dolara mal oldu.

Yani kısaca ben de hatalar yaptım, yapıyorum.

VaynerMedia’nın stratejisini de bir önceki yıl yaptığımız hatalara göre tekrar gözden geçiriyoruz.

Size önerim, yaptığınız hatalar nedeniyle kendinizi yargılamayın, kendinizi suçlamayın. Böyle yaparsanız daha baştan kaybedersiniz. Hatalarınızı fark edin ve bu hataları bir daha tekrarlamayın.

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı Başarıya Dönüştürmek İçin İzlemeniz Gereken 7 Yol

 

5. %100 Sorumlu Olun

Hesap verebilir olmak mutlulukla çok yakından alakalıdır.

Başka birini suçladığınız zaman kontrolün sizde olmadığını hissedersiniz. Çaresiz hissedersiniz, çünkü içinde bulunduğunuz duruma dair söz sahibi olmadığınızı anlarsınız.

Bu nedenle ben daima kendimi suçlarım. Bir hata varsa bu hata bana aittir.

Eğer çalışanlarımdan biri sorunlu biri çıkarsa bu hata benimdir, çünkü o kişiyi ben işe aldım. Eğer bir çalışan proje hazırlama konusunda gecikirse bu benim hatamdır, zira projenin nasıl hazırlanacağını ben belirledim.

Hayatta sizi suçlayacak pek çok kişi vardır: Aileniz arkadaşlarınız, öğretmenleriniz…

Ama size sorumluluğu tamamen üstlenmenizi öneriyorum. Böyle bir zihin yapısına sahip olursanız mutluluğunuzun da artacağına kefilim.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Bahanelere İhtiyaç Duymazlar?

 

6. Şükretmeyi Bilin

Bugün hayatınızın son günü olduğunu söylesem ya da 3 ay içinde öleceğinizi söylesem?

Çalıştığınız berbat iş yerinden yakınır mıydınız? Ya da 50.000 liraya satın aldığınız arabanın fiyatının bir ay sona 45.000 liraya düşmesine yine de üzülür müydünüz?

Pek sanmam. Daha derin konular hakkında düşünmeye başlardınız bence.

Anlamanız gereken şey şu: Heyecanlanmak, bir şeyler yapmak için ölmeyi beklemek zorunda değilsiniz. Tam da şu an hevesle bir şeyler yapmak istiyor olmalısınız.

Tabii bunu söylerken de hayatın gerçeklerini görmezden geliyor değilim.

Okula gitmeniz gerekir, kiranızı ödemeniz gerekir, çocuğunuza bakmanız gerekir. Bunları kabul ediyorum.

Ancak şunu düşünün: Tam da şu an hayatta olmanın ne kadar müthiş bir şey olduğunu düşünmeye çalışın. Dünyada o kadar çok fırsat var ki şu an. Annemizin ve babamızın gençliğinden çok daha farklı bir dünyada yaşıyoruz.  İnternet her şeyi değiştirdi.

Pazartesi sendromuna sahip insanların mantığını bir türlü anlayamıyorum. Eğer bu yazıyı okuyorsanız sizi bir adım geri çekilmeye ve hayatın ne kadar muhteşem olduğunu düşünmeye davet ediyorum. Hayatınızdan memnun değilseniz, hayata bambaşka bir açıdan yaklaşma fırsatınız var. Böyle bir fırsata sahip olduğunuz için de çok ama çok şanslısınız.

Her gün bomba sesleriyle uyanan, içme suyu bulmak için her gün 20 kilometre yürüyen, soykırıma uğrayan insanlar varken pazartesi sendromunun esamesi okunamaz.

Bana göre sağlık ve mutlu bir aile hayatı kadar önemli bir şey yok. Bu nedenle mutlu olmak benim için çok kolay.

Bizler güçlü insanlarız. Hepimiz güçlü insanlarız. Fakat bize zayıf olduğumuz, güçsüz olduğumuz öğretildi. Hayır, böyle bir şey yok. Yerinizden kalkıp işe koyulursanız bir numara olabileceğinize kalıbımı basarım.

 

7. İcraate Geçin

Birçok insan haber sitelerinde ya da sosyal medyada sadece başlıkları okur. İçeriğin derinlerine inmeye tenezzül etmez.

Fakat siz böyle yapmayın. Her platformu derinlemesine analiz edin.

Instagram’da ya da Facebook’ta reklam verme konusunda hemen herkesin bir fikri vardır. Bu kişilerin %99.9’unu reklam vermediğine adım gibi eminim.

Bu kişiler Facebook’ta şirketlerarası satışın (B2B) olmadığını düşünür. Ancak bu işi yapan ve reklam veren kişiler gerçekten şahane paralar kazanıyor.

Sadece başlıklara odaklanan kişiler sosyal medyada kısa videolar üretmek gerektiğini düşünür. Ancak bu işi gerçekten anlayan kişiler 30-40 dakikalık videolar üretir ve hedef müşteri kitlesine direkt olarak ulaşır.

Hayatınızda köklü bir değişim yapmak istiyorsanız icraate geçin; düşünmeyi ve felsefe yapmayı bırakın.

Mutlaka okuyun: Düşünmeyi Bırakın ve Harekete Geçin!

 

8. Hızlı Hareket Edin

Hız, kusursuzluktan milyarlarca kat daha önemlidir. Kendinizi bir insanın normal bir sürede yapacağı işi daha kısa sürede yapmaya alıştırın. Her gün rekorunuzu tazeleyin. Bir zamanlar 1 saatte yaptığınız işi 15 dakikada yaptığınızı görünce kendinize olan özgüveniniz çok artacak. Zamanla bir günde çok daha fazla şey yaptığınızı fark edeceksiniz.

Mutlaka okuyun: Üretkenliği ve Verimliği Artırma Tekniği: Pomodoro

 

9. Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Arkadaşlarınızın sahip olduğu şeyleri istemiyorsanız neden onlarla kendinizi kıyaslayasınız ki?

İnsanların yaptığı en büyük hatalar, başında başkalarının sahip olduğu şeyleri fazla umursamak gelir. Başkalarıyla “sidik yarışına” girmek kadar saçma bir şey yoktur.

Bana kimden ilham aldığım sorulunca Steve Jobs, Elon Musk filan demiyorum.

Ben kendini yoktan var eden insanlardan ilham alıyorum. 9-5 sıkıcı bir işte çalışırken kendi işini kurmak isteyen ve bunu başaran insanlardan ilham alıyorum. Facebook ya da Instagram’ı bilmeyen ancak bir şekilde yolunu bulan insanlardan ilham alıyorum.

Rolex saatiniz varmış, özel jetiniz varmış, villanız varmış, Harvard mezunuymuşsunuz; zerre kadar umursamıyorum.

Bu nedenle kıskançlık ve haset gibi tehlikeli duygular yok bende. Eğer başka insanların başarılarına fazla takılıyorsanız, başarısız olmaya mahkum olursunuz.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Kıskançlık: Nedenleri ve Baş Etme Yolları

 

10. Arkanızda Miras Bırakın

Dünyanın en başarılı girişimcileri, miras bırakma düşüncesiyle hareket eder. Bu miras da bankadaki para miktarı değildir.

Ben de miras odaklı düşünüyorum. Tüm eylemlerimi uzun vadeli planlıyorum. Cenazenize kaç kişinin geleceği, bankadaki paranızdan çok daha önemlidir. Benim eylemlerimin en dikkat çekici özelliği de sabırla inşa edilmiş olmalarıdır. Daima uzun vadeli hareket ederim ben.

Dünya üzerinde kalıcı bir iz bırakmak istiyorum. İnsanlara yardım etmek, onların kendi girişimlerinde başarılı olmalarını istiyorum. Kim olursanız olun, böyle bir şefkate sahip olmaya çalışın.

Vlog çekerek bu süreci kaydetmeye çalışıyorum. İnsanların bu videolara ilgi göstermesini seviyorum çünkü gelecek nesiller bu videolardan çok şey öğrenecek.

Benden size tavsiye: Kısa vadeli maddi kazançlar için saygınlığınıza zeval getirecek şeylerden kaçının. Saygınlığınızı korur ve uzun vadeli hareket ederseniz kazancınız da o kadar büyük olur. İnsanlar arkanızdan ne söylerse söylesin, onlara saygı ile yaklaşın.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir