Jeff Bezos’a Göre Başarının En Mükemmel Tanımı

Siz başarıyı nasıl tanımlardınız?

Aksiyon almaya yönlendiren, esin kaynağı alıntılar her zaman çok sevilir.

Bu alıntıların en güzel örneği ise, Jeff Bezos‘un buzdolabının üzerine astığını söylediği, hem Amazon hem de kendisi üzerinde büyük bir etkisi olduğunu dile getirdiği Ralph Waldo Emerson’a ait:

Daha sık şekilde kahkaha atmak, zeki insanların saygısını ve çocukların sevgisini kazanmak, dürüstçe ortaya konmuş eleştiriler almak ve yanlış arkadaşlıkların ihaneti ile mücadele etmek, güzelliklerin keyfini çıkarmak, başkalarındaki gizli güzellikleri keşfetmek, ilerideki nesillere yaşanılacak daha iyi bir dünya bırakmak, bir kişi bile olsa insanların yaşamını kolaylaştırmak. Bunları yapabiliyorsanız başarmışsınız demektir.

Burada bu alıntı sayesinde, 178 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanı olan bir kişinin doların da ötesinde nelere değer verdiğine dair ipuçlarını yakalayabiliyoruz.

Kahkaha atmak, saygı, sevgi, güzellik, sağlık, zinde olma, cömertlik.. Bunlar şüphesiz ki iş dünyasında karşı karşıya kalacağımız tipik metrikler değil. Fakat Bezos (ve Emerson) için, belli ki bunların hepsi de ayrı değer taşıyan önemli parametreler.

 

Tutkularınızın Sizi Bulmasına İzin Verin

Tutku duyduğunuz şeyleri yapmayı seçtiğiniz bir yaşamın meyvelerini er geç almaya başlarsınız. Tutkuyla bağlı olduklarınızı sizi her gün hayata ve işinize daha fazla bağlar.

Bu noktada Bezos’nun şu sözlerini hatırlamakta fayda var: “Tutkularınızı seçmezsiniz, onlar sizi seçerler. Hepimiz belli tutkular ile ödüllendirilmişizdir ve tutkularının peşinden gidebilen kişiler dünyanın en şanslı insanları arasında yer alırlar.”

Tutkularınızı izlemek aynı zamanda beraberinde bazı yararları da getirir. Örneğin, tutku duyduğunuz bir işiniz varsa her gün işe mutlulukla gidersiniz. Bunu en iyi ifade eden kişilerden biri olan Buffett şu sözleri söylemiştir:

İş dünyasında, en başarılı insanlar aşık oldukları işi yapanlardır.

Peki, siz neyi seviyorsunuz? Pek çoğumuz işimizi ya da çalışma ortamımızı sevmeksek de, her ay hesabımıza yatan maaşı ve işten çıkarılmama güvencemize tutunarak mevcut işimizi kanıksama durumu yaşıyoruz.

Girişimciler ve iş sahipleri olarak aşık olduğumuz işi yapmak insan olarak mutluluğumuza en büyük katkıyı sağlayan faktördür. Ve daha da önemlisi, sevdiğiniz bir işi yaptığımızı bilmek ise en büyük lüksümüzdür. Neyi sevdiğinizi henüz keşfedememişseniz ise, yapmayı seveceğiniz işi bulmak kuşkusuz sizin için ilk adım olmalıdır.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

İlginizi çekebilir

Jeff Bezos Tavsiyeleri
Warren Buffett’a Göre Başarının Tek Ölçütü Nedir?
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir