Karlı Sektörler: Evcil Hayvan Sektörü

Evcil hayvanlarla alakalı bir işe mi başlamak istiyorsunuz? Birçok insan yapmaktan keyif alacağı işlere para yatırmak ister ve evcil hayvanlarla ilgili işler oldukça karlıdır.

Örneğin Türkiye’de aileler evcil hayvanları için yılda ortalama 250 TL harcıyor.

Evcil hayvan sektörü en hızlı büyüyen karlı sektörlerden biridir. Bu sektörde iş kurmak isteyenler temizleme, yiyecek-içecek, evcil hayvan otelleri ve evcil hayvan bakıcılığı hizmetleri sunabilirler.

Peki evcil hayvanlarla ilgili işlere nasıl başlayacaksınız? Bu makalede sizlerle evcil hayvanlarla ilgili 17 karlı iş fikrini paylaşacağız. Bu karlı iş fikirleri arasında evcil hayvan ürünlerinden hayvanlarla çalışmaya dayalı hizmetlere kadar birçok fikir bulunmakta.

 

1 – Evcil hayvan bakıcılığı

Evcil hayvan bakıcılığı en iyi iş fikirlerinden biridir çünkü bu hizmete karşı evrensel bir ihtiyaç vardır ve oldukça esnek bir iştir. Örneğin şehir dışında ve uygun bir yerde yaşıyorsanız insanlar size hayvanlarını getirebilir ve size teslim edebilir. Ancak illa ki böyle olacak diye bir şey yoktur. Siz de insanların evine gidebilir ve hayvanların ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Veya bu iki hizmeti birleştirebilirsiniz.

 

2 – Evcil hayvan pansiyonları

Bu karlı iş fikri temelde evcil hayvan bakıcılığına benzer. Kedilerin ve köpeklerin yaşayabileceği bir tesisiniz varsa evcil hayvan sahipleri bir yere giderken evcil hayvanlarını size bırakırlar. Bu fikirle ilgili en önemli problem faaliyete izin verilip verilmeyeceğidir. Bulunduğunuz bölgede bu işi yapmanıza izin verilmeyebilir.

 

3 – Yavru köpek bakımı

Benzer temada olan başka bir iş fikri de yavru köpek bakımıdır ve benzer avantajlara ve dezavantajlara sahiptir. Günümüzde insanlar çok yoğun çalıştığından köpeklerini bütün gün evde yalnız bırakmak istemiyorlar çünkü köpekler havlayabiliyor ve etrafa zarar verebiliyor. Bölgeleme esasları ve belediye yönetmelikleri yüzünden yer bulmakta zorlanabilirsiniz ki bu da bu işin dezavantajıdır.

 

4 – Köpek eğitimi/itaat

Bu kazançlı işi gerçekten yapabilirseniz ve bu işte iyiyseniz kendi kurallarınızı koyabilirsiniz. İnsanların çoğu yeterli zaman veya becerileri olmadığı için köpeklerini eğitemez. Ancak buna rağmen bir tane köpek alırlar ve köpeği eğitmesi için birini ararlar. Yer bulmak sizin için zor olmaz çünkü köpek eğitim tesislerini kiralayabilirsiniz.

 

5 – Evcil hayvan şovları

Hayvan eğitimi konusunda gerçekten yetenekliyseniz ve medyaya ilginiz varsa hayvan eğitimiyle alakalı filmler ve televizyon programları sizin için uygun olabilir. Yetenek Sizsiniz’deki köpekleri hatırlıyor musunuz? Birçoğu film ve dizilerde oynamaya başlamıştır. Bazı hayvanların yıldızı parlar. Televizyon şovları ve filmler için hayvanları eğitebilirsiniz.

 

6 – Kayıp hayvanları bulma

Yap boz çözmekten hoşlanan insanlardan mısınız? Belki siz de dedektiflik yapabilirsiniz. Hafiyelik becerilerinizi devreye sokarak evcil hayvanları bulabilirsiniz. Hayvanlarını kaybeden perişan haldeki kişilerin evcil hayvanlarını bulabilir ve bunun karşılığında para kazanabilirsiniz. İzci köpekler kaybolan hayvanların bulunmasına yardımcı olur.

 

7 – Köpekleri yürüyüşe çıkarmak

Meşgul evcil hayvan sahiplerinin ihtiyaç duyduğu köpeklerle alakalı bir başka hizmetse köpeklerin düzenli olarak yürüyüşe çıkarılmasıdır. Bu işte başarılı olmanın anahtarı zaman yönetimidir. Sadece bir köpeği dolaştırıp sahibine teslim etmek yerine birden fazla köpeği aynı anda dolaştırmalısınız.

 

8 – Köpekleri tımarlama


Köpek sahiplerinin çoğu köpeklerini tımarlamak istemez ve bunun için birilerine para öderler. Bu işin popülerlik kazanmasının bir diğer sebebi de köpek bakımı gibi esnek olmasıdır.

 

 

9 – Veterinerlik

Veteriner olmak klasik bir iştir. Ve bugünlerde kedi ve köpek gibi evcil hayvanları tedavi etmekte uzmanlaşanlar kişiler ciddi para kazanıyor. Bu işin dezavantajı insan doktoru gibi eğitim almak zorunda olmanızdır.

 

10 – Köpekleri yıkama


Daha önceden evinizde köpeğinizi yıkadıysanız köpek sahiplerinin neden bu işi yapmak istemediklerini anlarsınız. Sadece bu hizmeti verebileceğiniz gibi tımar işiyle birlikte de yürütebilirsiniz.

 

11 – Evcil hayvan masaj terapisi

Şimdiye kadar evcil hayvanların temel ihtiyaçlarıyla ilgili iş fikirlerinden bahsettik. Ancak evcil hayvanlarla alakalı büyüyen bir başka sektör daha vardır. Hayvanlarının daha uzun yaşamasını ve sağlıklı olmasını isteyen sahipler masaj terapisi hizmetlerinden faydalanır. Evcil hayvan masaj hizmetleri büyümekte olan niş bir pazardır. Akupunktur, hidroterapi ve hatta psikoterapi hizmeti veren işletmeler de vardır.

 

12 – Evcil hayvan restoranları

Biraz da üst kalite evcil hayvan hizmetlerinden bahsedelim. Köpeklere tahsis edilmiş restoranlar vardır. Sadece köpeklerinizi yanınızda getirmenize izin verilmez aynı zamanda köpeklere yemek hizmeti de sunulur. Yaşadığınız yerde böyle bir işletme açabilir misiniz? Hem sağlık kısıtlamalarını hem de belediye yönetmeliklerini kontrol ettiğinizden emin olun.

 

13 – Evcil hayvan mamaları

Evcil hayvan sahiplerinin çoğu hayvanlarının yedikleri mamaların kalitesiyle ilgili endişe duyarlar ve fazladan fayda sağlayacak mamaları araştırırlar. Evcil hayvan maması işinde iki yaklaşım vardır. Ya mamaları kendiniz üreteceksiniz yada belli bir mama firmasının distribütörü olacaksınız. Evcil hayvanlar ve sahipleri sunduklarınızdan memnun kalırsa köpekler için unlu mamuller, ev yapımı sağlıklı ödül mamaları, çiğ besinler veya gurme yiyecekler de sunabilir ve iyi para kazanabilirsiniz.

 

14 – Köpek terziliği

Köpek sahiplerinin çoğu hayvanlarını giydirmekten hoşlanır ve köpeklerinin şık ve iyi görünmesini sağlamak için her şeyi yaparlar. Kıyafetleri kendiniz yapabileceğiniz gibi bir markanın distribütörü de olabilirsiniz.

 

15 – Evcil hayvan dükkanı (Pet shop)

Her türdeki evcil hayvanın malzemelere ve aletlere ihtiyacı vardır. Evcil hayvan sahipleri de her şeyi aynı anda bulabilecekleri dükkanlara gitmek isterler. Bu türdeki evcil hayvan işleri genellikle büyük firmalar tarafından yürütülür ancak sizde sıfırdan kendi işletmenizi kurabilirsiniz.

 

16 – Evcil hayvan işleri pazarlaması

Küçük işletmelerin başarılı olabilmeleri için niş bir pazar bulmaları ve bu pazarın ihtiyacını karşılamaları gerekir. Evcil hayvan işleri pazarlaması buna bir örnektir. Evcil hayvanlarla alakalı işler yürüten girişimcilerin çoğunun pazarlama çalışmalarına ihtiyacı vardır. Pazarlama uzmanlığınız varsa belki de aradığınız iş bu olabilir.

 

 

17 – Evcil hayvan portreleri

Sanatsal yetenekleriniz varsa ve hayvanlardan hoşlanıyorsanız evcil hayvan portreleri yapabilirsiniz. Aynı çizgide hayvanların fotoğraflarını da çekebilirsiniz. Ancak zannediyoruz ki portreleri yapmak için biraz sabırlı olmanız gerekiyor. İnsanlar evcil hayvanlarına her geçen gün daha fazla değer veriyor ve onları abideleştirme ihtiyaçları da artacak gibi gözüküyor.

 

Evcil hayvan işleri sizin için doğru seçenek mi?

Başarılı olmak istiyorsanız birlikte çalışacağınız hayvanları sevmeli ve onlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ve bazı durumlarda uzmanlaşmak yıllar alabilir.

Ayrıca şunu aklınızdan çıkarmayın ki bu da yeterli değil. Evcil hayvanlarla alakalı işler de tıpkı diğer küçük işletmelere benzer. Başarılı olmanın anahtarı doğru zamanda ve doğru yerde doğru işi yapmaktır. Muhteşem bir köpek tımarcısı olabilirsiniz ama küçük bir şehirde yaşıyorsanız ve benzer üç işletme daha varsa büyük olasılıkla başarılı olamazsınız.

Evcil hayvan işlerinden birine başlamadan önce araştırma yapın ve iş planınız doğrultusunda çalışın.

İş kurmak istiyorum diyen girişimciler için en karlı sektörleri ve yatırım alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

 

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir