Kendi Çabalarıyla Milyoner Olanların 7 Alışkanlığı

Birçok milyoner, sanılanın aksine ailelerinden bir miras kalmaksızın ya da bir yatırımcının desteği olmadan para kazanıyor. Bu yazıda bahsi geçen insanların milyoner olma yolunda faydasını gördükleri 7 alışkanlığı paylaşıyoruz.

Birçok milyoner, milyoner olarak doğmadı. Kendi çabalarıyla sonradan milyoner oldu. Yapılan araştırmalara göre 1 milyon dolardan fazla parası olan kişilerin yaklaşık yüzde 80’i miras ya da yatırım gibi unsurlar olmadan kazanmış bu parayı.

Onların bu zenginliğine yardımcı olan bazı alışkanlıkları da var şüphesiz. Çünkü zengin ya da fakir olmanızı alışkanlıklarınız belirler. Esasında zengin insanları diğerlerinden ayıran yalnızca iki üç alışkanlıktır.

İşte sizlere milyonerlerin en yaygın alışkanlıkları ve sırları:

 

1. Okurlar.

yilda-100-kitap-okumanin-sirri

Kendi çabalarıyla milyoner olan kişiler okumayı hayatlarının merkezine koyarlar. Bu alışkanlık zengin olma yolunda edinmeniz gereken bir numaralı alışkanlıktır. Çalışmaya göre milyonerlerin %85’i ayda en az iki kitap okuyor. Konu olarak da kariyer, başarılı insanların biyografileri, güncel gelişmeler, psikoloji ve liderlik gibi kitapları seçiyorlar.

“Hayatta başarının anahtarı bilginizi ve becerilerinizi artırmaktır. Her gün en az 30 dakikanızı okumaya ayırın. Böyle yaparsanız rakiplerinizden ayrılırsınız, zira insanların çoğu kitap okumaz.”

Mutlaka okuyun: Yılda 100 Kitap Okumanın Sırrı

 

2. Kendilerini ilgilendiren şeylerin peşinden giderler.

tutkunuzu-bulun

İnsanlar kariyer olaylarına düzenlilik ve stabilite için girerler, ancak zengin insanlar ilgi alanlarının peşinden koşan kişilerdir.

“Kendi duvarlarına merdiven dayarlar. Yapılan işe tutkuyla bağlıysanız daha sıkı çalışırsınız.”

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

3. Akıl hocaları vardır.

akilli-olmak

Kendi çabalarıyla milyoner olan kişilerin %93’ü zenginliklerini akıl hocalarının varlığı ile açıklıyor.

“Akıl hocası bulmak ve onun direktiflerini dikkate almak zengin olmak için en “çilesiz” yollardan biridir. Akıl hocasına danışmak sizi başarıya kestirmeden götürür.”

5 tip akıl hocası bulunmaktadır:

Anne-baba: İş milyoner olmaya gelince ebeveynler büyük rol oynar. Onlar sizin ilk akıl hocalarınızdır. Anne ve baba çocuklarına iyi alışkanlık kazandırırsa bu çocuklar hayatlarının geri kalan kısmında daha az zorluk çeker.

Öğretmenler: Öğretmenler evden gelen çocuğa okul ortamında akıl hocalığı yapabilir veya evde verilen katkıya ilave katkılar sağlayabilir.

Kariyer danışmanları: Kariyer anlamında akıl hocalığı yapan ve hayranı olduğunuz, güvendiğiniz, saygı gösterdiğiniz bir kişi size başarıya giden kapının anahtarını verebilir. Sizden en az iki basamak üstte birini seçmelisiniz.

Yazarlar ve kitaplar: Akıl hocalarıyla illa birebir görüşmek zorunda değilsiniz. Bu kişi, kitaplarını sevdiğiniz bir yazar dahi olabilir. Başarılı kişilerin hayatını anlatan kitaplar, size tahmin edemeyeceğiniz faydalar sağlayabilir.

Kendiniz: Kendi hatalarınızdan ders çıkararak kendi hocanız olabilirsiniz. “Bu başarıya giden en çetrefilli yoldur. Zira yapılan hatalar, hem zaman hem de para anlamında büyük maliyetlere sahiptir. Ancak bu en güçlü yöntemdir, zira pişmiş balığı yersiniz ve karnınız o öğün için doyar. Ancak balık tutmayı öğrenirseniz asla aç kalmazsınız. Balık tutmayı da asla unutmazsınız.”

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

4. Hedef belirlemek için hayal kurarlar.

basari-hikayeleri

Milyonerler hedeflerini belirlemeden önce hayal kurarlar. İstedikleri hayatın nasıl bir şey olduğunu belirlerler ve bunu hayallerini madde madde belirtmek için kullanırlar. Hedefler hayallerin etrafında belirlenir.

“Merdiveni hayaller olarak, basamakları da hedefler olarak düşünün. Ve kendinize sorun: Her bir hayalin gerçek olması için ne yapmam gerekir? Bu görevleri yapabilecek güçte miyim? Ne tür bilgi ve becerilere ihtiyacım var? Buna göre harekete geçin .”

Mutlaka okuyun: Hayalleri Gerçeğe Dönüştürmenin Sırrı

 

5. Yapılacaklar listesi hazırlarlar.

anket-doldurarak-para-kazanmak

Hedefler ancak %100 başarılabilir olmaları ve fiziksel eylem gerektirmeleri bakımından hedef sayılır. Milyonerler hedeflerini fiziksel eylemlere dökerler ve bir yapılacaklar listesi hazırlarlar.

“Milyonerler başarıyı bir süreç olarak görür. Süreci başlattığınızda düşünmeniz gerekmez. Düşünmek enerji götürür ve karar vermek yorgunluk verir. Alışkanlıklar değerlidir çünkü beyninizin başka işler için de çalışmasına olanak sağlar.”

 

6. Farklı gelir kaynakları yaratırlar.

yatirim-yollari

Zengin insanlar tek bir gelir kaynağına bel bağlamazlar. En az üç farklı gelir kaynağı vardır bu kişilerin.

“Milyonerlerin %65’i üç ya da daha fazla gelir kaynağına sahiptir. Bu kaynakları zaman içinde yaratmışlardır. Gelir kaynaklarını çeşitlendirmek ekonomik darboğazlardan daha az yara almanızı sağlar.”

Farklı gelir kaynakları derken kira geliri, borsa yatırımları, ortaklıklar, yan işler, telif hakları gibi şeylerdir.

Mutlaka okuyun: En İyi Yatırım Yolları Nelerdir?

 

7. Vakitlerini boşa harcamazlar.

zamaninizi-yonetin

Milyonerler paranın telafisi olduğunu ancak boşa geçen zamanın telafisinin olmadığını iyi bilir.

“Vaktinizi bir şeye yatırdığınızda bu şey sonsuza dek kaybolur. Hepimizin bol zamanı var gibi gözükse de bunun değeri çok azdır.”

Kendi çabalarıyla milyoner olan kişilerin %67’si her gün en fazla 1 saat televizyon izliyor. %63’ü günde en fazla 1 saat internete giriyor.

“Bu da onlara hayallerini gerçekleştirmeleri için zaman ve fırsat veriyor. Okuyorlar, yeni şeyler öğreniyorlar, spor yapıyorlar ve yeni insanlar tanıyorlar.”

Mutlaka okuyun: Zamanı Yönetmek İçin İpuçları

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir