Kendi Kendine Yeten Teknolojik Çiftlik

Kargo konteynerleri çoktan stüdyo dairelere, butik otellere ve öğrenci yurtlarına dönüşmüş durumda. Kalifornia merkezl bir şirket ise bu konteynerlerden mikro-çiftlik üretmeye de başladı. Farm from a Box, kendi başınıza tarım yapmanızı sağlayayan küçük ölçekli bir çiftlik kurmanızı sağlıyor.

Konteynerlar ya da kutular 9, 18 veya 36 metrekare alana sahip. Güneş panelleri bulunan bu kutularda enerji dağıtım ve depolama üniteleri ile 3000 wattlık bir jeneratör de bulunuyor.

İçinde Wi-fi, su şebekesi, güneş paneli, hava durumu takip cihazı, tarım aletleri de bulunan bu mini ünite sayesinde 1 kilometrekarelik bir alanda ürün yetiştirmeniz mümkün.

“Farm from a Box sürdürülebilir tarım alanında İsviçre çakısı gibi çok işlevli bir yer edinmek istiyor.” diyor şirketin kurucu ortağı Brandi DeCarli.

Dünya genelinde kullanılabilirliği yüksek olan bu sistem, aynı zamanda elektrik ve suya erişimi olmayan yerler için de oldukça ideal bir tarım yöntemi. Teknolojik çiftlik hakkında daha somut bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz:

Brandi deCarli: “Kapsamlı alan araştırması sonucu kırsal kesimlerde kaynak ve altyapı eksikliği nedeniyle dengeli beslenmenin problem teşkil ettiğini fark ettik. Bu nedenle 1 kilometrekarelik bir alanda kendi başınıza tarım yapmanızı sağlayabilecek bu sistemi geliştirdik. Yani örneğin bir afet sonrası elektrik ve su şebekesinin yok olduğunu düşünün. Farm from a Box sayesinde kendi ayaklarınız üstünde durabilirsiniz.” diye de ekliyor.

 

İlginizi çekebilir

Tarım ve Hayvancılık Sektörü İş Fikirleri
Yüzen Akıllı Çiflikler, Şehirlerde Yerini Almaya Hazırlanıyor!
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir