Kendine İnanmak ve Güvenmek İsteyenlere

kendine-inanmak

Kendimize inanmak her zaman zor olmuştur. Özellikle ard arda başarısız olduğunuz konularda bu imkansız hale gelebilir. Fakat, değerli olduğunuzu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Eğer hayatınızın berbat olduğunu ve her şeyin üstünüze geldiğini düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre.

Kendinize inanmaya ve başarılı olmaya hazırlanın!

 

Kendinize inanmanın ve güvenmenin yolları

Olumlu Düşünün

1. Yeteneklerinizin farkında olun. Sahip olduğunuz yeteneklerinizi ve iyi taraflarınızı düşünün. Çok fazla değil mi ? Her zaman iyi taraflarınızı ve yeteneklerinizi göremeyebilirsiniz fakat onlar hep oradadır. Bunları anlamanın yollarından biri de insanların size ettikleri iltifatları incelemektir. Eğer iyi yaptığınız işlere bakarsanız, diğer işlerde de daha kolay motive olur ve kendinize olan inancınızı yükseltirsiniz.

2. Hedefinize ulaşın. Kendinize hedefler koyun ve bu hedeflere ulaşmak için çalışın. Dışarı çıkın ve bir şeyler yapın. Sadece yapmak istediğiniz şeyleri düşünmek ve bu işlere başlayamamak sizi daha kötü hissettiririr. Önce bir hedef belirleyin ve bu hedefe ulaşmak için çok sıkı çalışın. Hedefinizin makul olması gerektiğini de aklınızdan çıkarmayın. Malcom Gladwell’in ünlü tespitine göre; eğer 5 yıl içinde 8 dil öğrenip aynı zamanda balet olmayı hedeflerseniz bunun için 10.000 saat harcasanız bile sonuç kalp kırıklığı olacaktır.

3.Hatalarınızdan ders alın. Hatalarınızı, hata olmaktan ziyade öğrenme ve ders alma fırsatı olarak görün. Yanlış bir şey yaptınız ama şimdi bu şeyin yanlış olduğunu biliyorsunuz ve tekrar yapmayacaksınız. O halde, doğruyu bulmaya daha yakınsınız. Hayatınızda ters giden her şey aynı zamanda bir öğrenme fırsatıdır. Buna sarılın.

4. Yapamayacağınızı hissetseniz de denemeye devam edin. Bazen; yanlış yapabiliriz düşüncesi ile yeni bir şeyler denemekten çekiniriz. Bu yanlış bir düşüncedir. Yanlış yaparım diye korksanız bile yeni şeyleri denemekten vazgeçmemek gerekir. Yeni şeyler denemeden asla ilerleyemezsiniz.

5. Sizi seven insanlar ile konuşun. Kendinizle ilgili iyi şeyleri görmekte zorluk çekiyorsanız, sizi seven insanlar ile konuşun. Onlara zor durumda olduğunuzu anlatın, daha iyi hissetmeniz için mutlaka size yol göstereceklerdir. Bazen, kendimizin iyi yönlerini görmekte zorluk çekeriz fakat gerçekten bizi seven insanlar bu konuda asla zorlanmazlar.

6. İhtiyacınız olduğunda mola verin. Bir durum ya da görev zora girdiğinde, mola vermek için tereddüt etmeyin. Mola verin, nefesinizi toplayın ve bu işi yapabileceğinizi kendinize hatırlatın. Yaptığınız işten ya da görevden bir süre uzaklaşın ve yeniden değerlendirme yapın.

7. İnandığınız şeyleri yapın. Kendinize inanma konusunda size yardım edecek başka bir etken de, inandığınız bir işi yapmaktır. Çok önemli ve kesinlikle yapılması gerektiğini düşündüğünüz bir şeyi yapın.Çocukluktan beri yüzmeyi seviyorsanız profesyonel bir yüzücü olma yolunda ilerleyebilirsiniz. Sigara yüzünden çok sevdiğiniz birini mi kaybettiniz?  O halde sigaraya karşı savaş başlatabilirsiniz. İnandığınız şeyin ne olduğu çok önemli değil, sadece gerçekten inandığınız bir şeyi yapın. Böylece gerçekten yapmak istediğinizde, işleri nasıl başardığını görecek ve kendinizi iyi hissedeceksiniz.

 

İyi alışkanlıklar benimseyin

1. Beklentileriniz gerçekçi olsun. Gerçekçi olmayan beklentiler size ve yeteneklerinize ciddi zararlar verebilir. Bu durum, başka insanlar ile ilgili gerçekçi olmayan beklentiler için de geçerlidir. Herkesin, herşeyi harika yaptığını düşünmekten vazgeçin. Durun ve bazı şeylerin doğru, bazı şeylerin de yanlış ilerleyebileceğini düşünün. Daha iyi hissedeceksiniz.

2. Kendinizi tanıyın. Sizin yaptığınız hataları herkesin yapabileceğini ve herkesin yaptığı harika şeyleri, sizin de yapabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Herkes eşittir ve hepimiz değerliyiz. Kendinizi başkalarından farklı ya da daha yetersiz görmekten vazgeçin.

3. Kendinizi aşağılamaktan vazgeçin. Herkes, zaman zaman kendisiyle ilgili kötü şeyler düşünebilir ama bunu sürekli yapmak ve kabul etmek size fayda sağlamaz. Kendiniz motive etmek sizin elinizde. Kendinizle ilgili kötü bir şey düşündüğünüz zamanlarda, her kötü şey için iki iyi şey düşünmeye çalışın. Kendinizle ilgili mümkün olduğunca olumlu şeyleri düşünün ve olumsuz şeyleri aklınızdan çıkartın

4. İlerlemeye odaklanın. Geçmişle yüzleşmekten vazgeçin. İyi olduğunuz zamanları ya da yaptığınız korkunç hataları düşünmeyin. Geçmiş ile ilgili düşündüğünüz iyi ya da kötü olaylar, ilerde yapabileceğiniz iyi şeyler konusunda sizi şüpheye düşürür. Geçmişi değiştiremezsiniz fakat daha iyi bir gelecek yaratmak için şansınız var. Bu yüzden, değiştiremeyeceğiniz geçmişinizle uğraşmak yerine, tüm enerjinizi değiştirebileceğiniz geleceğinize harcamanız daha doğru olacaktır.

5. Ertelemeyin. Ertelemek, başarı şansınızı azaltır. Bir şeyi yapmak için zamanınız me kadar az ise, o kadar acele eder ve detayları kaçırırsınız. İşinizi zamanında yapın ve en iyi şekilde yapmak için yeterli zamanınız olsun.

6. Eleştirileri zekice kullanın. Size karşı yapılan eleştirileri yok saymayın fakat kendinizle ilgili olan düşüncenizi de sadece eleştiriler üzerinden oluşturmayın. Çoğu zaman, tanıdığımız herkesin bizimle ilgili beklentileri olduğunu düşünürüz fakat gerçekte, tanıdığımız kişilerin sadece 3 te 1’i bizimle ilgili beklenti içindedirler. Bu düşünceyi diğer 3 te 2 üzerinden değerlendirmek, kendinizle ilgili sağlıksız bir bakış açısı oluşturur. Sizinle ilgili beklentileri olan insanları belirleyin ve hareketlerinizi buna göre şekillendirin.

Mutlaka okuyun: Hayatta Sahip Olmanız Gereken En İyi Alışkanlıklar

 

Özgüveninizi arttırın

1. Özgüveninizi oluşturun. Zayıf özgüven, kendinize inanmanızı zorlaştırır. Yaptığınız iş ile ilgili kendinize güvenmek istiyorsanız özgüveninizi arttırmalısınız.

  • Özgüveninizi arttırmanın en doğru yolu; bakış açınızı değiştirmek ve kendinizle konuşmanızdır. Kendinizi kötülemeyi bırakın. Ne zaman kendinzle ilgili kötü şeyler düşünmeye başlarsanız, acilen bunu bırakın ve kendinizle ilgili bir kaç iyi şey düşünün. Bu şekilde düşünmenin kendinizi geliştireceğini unutmayın.
  • Özgüveninizi arttırmanın başka bir yolu da; kendinizle gurur duyabileceğiniz şeyler yapmanızdır. Bunu yapmanın en iyi yolu da, seyahat etmek ve gönüllü işlerde çalışmaktır.

2. Kendinizi olduğunuz gibi sevin. Olmadığınız biri gibi görünmeye çalışmayın. Doğru olmadığını düşündüğünüz ve sizi üzecek şeyler yapmayın. Siz ne iseniz o sunuz ve başka biri olmanız imkansızdır. Kendi değerlerinizi anlamak ve geliştirmek için çalışın fakat kendinizi olmadığınız biri gibi göstermeye ya da sevmediğiniz durumlara zorlamayın. Kendinizi olduğunuz gibi sevin, hayatınızın daha kolay olacağını görecekseniz.

3. Kendinize önem verin. Ruhunuza ve bedeninize iyi gelecek şeyler yapın. Çok fazla yemek ve tembel olmak kendinize vereceğiniz en büyük zararlardır. Böylece kendizi değersiz görür ve hiçbir şey yapmak istemezsiniz. Kendinizi temiz ve sağlıklı tutun. İyi giyinin. Bu sizin değerli olduğunuzu hissettirecektir.

4. Zor işleri başarın. Sadece kolay işleri yaparsanız, zorlu işleri başaramayacağınızı düşünürsünüz. Zor işlerin de altından kalkabileceğinizi kanıtlayın. Meydan okuyun. Zor işleri başardığınızda kendinizi ödüllendirin. Yapabilirsiniz.

5. Başkalarına yardım edin. Başkalarına yardım etmek, iyi hissetmemize yaradığı gibi, yeterliliklerimiz konusunda bilgi sahibi olmamızı da sağlar. Başkalarına yardım etmek, kendizi yeterli hissetmek ve özgüveninizi arttırmak için harika bir yoldur.

6. Güvensizliğinizi belli etmeyin. Herkes güven sorunu yaşar. Emin olun, herkes. Ünlüler bile, başardıkları işlerden önce güven sorunu yaşar. Siz de bu güvensizlik durumu ile baş edebilirsiniz. Kaçınılmaz olan bu durum ile yaşamaya alışın fakat hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.

7. Düşüncelerinizi ifade edin. Etrafınızda olup biten olaylar ile ilgili düşüncelerinizi belirtmekten çekinmeyin. Hayatın etrafınızda akıp gitmesine izin vermeyin. Aktif olun, olayları kontrol edin. Bu durum insanlara liderlik edebilmeniz konusunda da yeterli olduğunuzu gösterir.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artırmanın Yolları

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir