Kırtasiye Nasıl Açılır?

Ne iş kurabilirim diyenler için kırtasiye açmak üzerinde durulması gereken bir iş fikridir. Kırtasiye malzemeleri satan dükkanı ekonomik gerilemelerden etkilenmezler çünkü işletmelerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için kağıt, mürekkep, ataç gibi birçok kırtasiye malzemesine ihtiyaçları vardır. Özellikle okullar kırtasiyelerin en iyi müşterileridir. Girişimcilerin çoğu bu işi tatmin edici ve sürdürülebilir bir iş olarak görürler çünkü işletmelerin, eğitim kurumlarının, bireylerin ve hayır kurumlarının kırtasiye malzemelerine ihtiyaçları vardır.

 

Kırtasiye açmak istiyorum nasıl başlarım?

1 – Başlangıç maliyetlerinizi hesaplayın. Kırtasiye açarken kira, mağaza mobilyaları, satış noktası sistemleri (POS), envanter takip sistemi, ofis malzemeleri ve yasal belgelerin maliyetini de kapsayan başlangıç ve faaliyet giderleriniz olacaktır. Bütün maliyetlerin hesaplanması için bir avukat veya muhasebeci ile anlaşın.

2 – Finansman sağlayın. Küçük iş kurma kredisi almak için iş planınızla birlikte bankalara başvurun.

3 – Toptancılar ve tedarikçiler bulun. Perakende satış yayınlarına bakın ve toptancıları araştırın. Kırtasiye malzemeleri satan toptancılarla temas kurun ve size yeni satıcı bilgi paketlerinden göndermelerini rica edin. Aynı zamanda fiyat listesini de isteyin. Güvenilir toptancılar bulabilmek için farklı firmalarla görüşün.

4 – Satış yerinizi kiralayın. Tercihen kalabalık kavşakların yakınlarında ve park yeri sorunu olmayan bir yer bulmaya çalışın. Açacağınız kırtasiyenin büyüklüğüne ve semtinize göre kira bedeliniz de değişecektir. Bakım giderlerini ve emlak vergilerini de göz önünde bulundurmalısınız.

5 – Çalışanlar alın. Gazetelerin seri ilan sayfalarına eleman aranıyor ilanları verin. Buna ek olarak Türkiye İş Kurumuna başvurabilir ve yardım alabilirsiniz.

Ne dükkanı açsam diyenlere özel iş fikirlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir