Küçük İşletmenizi Franchise’a Dönüştürmeden Önce Bilmeniz Gereken 8 Püf Nokta

Businessman want to expand his business, franchise concept.

Kolaylıkla büyüyebilecek küçük bir işletmeniz varsa franchise vermek en kısa zamanda en hızlı şekilde büyümenizin en iyi yollarından biri olabilir. Ve doğru şekilde yaparsanız kar oranınızı artırabilirsiniz.

Bu dönüşümde size yardımcı olacak 8 püf noktayı şöyle sıralayabiliriz:

 

1- Organize olun.

İşinizin nasıl işlediğini enine boyuna düşünün. Franchise verdiğiniz işletmeler ayakta kalabilmek için kesin bilgiye ve yol göstermenize ihtiyaç duyacaktır. Bu süreç zaman alabilir ama harcanan zamana değer. Franchise vermekten vazgeçseniz bile bunu yapmak işinizin sorunsuzca yürümesini sağlar. Pazarlamadan levhalara, kartvizitlerden personel eğitimine hepsinin aynı şekilde yapılması gerekir. Faaliyetlerin nasıl yürütüleceğine dair bir kılavuz hazırlayın. Böylece franchise alan işletmelerin politikalarını ve en iyi uygulamalarını belirlerken başvuracağı bir kaynak olsun. Ayrıca bir kabul zinciri yaratın ki önemli kararlara imzayı siz atabilesiniz.

 

2- Avukat tutun.

Franchise aşamasında bir uzmana danışmak oldukça önemlidir. Bu işe ilk girerken Franchise Gizlilik Sözleşmesi imzalamak zorundasınız. Bu sözleşmenin uymanız gereken farklı bir formatı vardır. Bu nedenle bu süreçte akıl danışacağınız bir avukatınızın olması gerekir. Fiyatlandırma yapmanız, franchise anlaşması hazırlamanız ve fikri mülkiyetin korunmasını sağlamanız gerekiyor.

 

3- Seçici olun.

Biriyle sevgili olurken yaptığınız gibi franchise vereceğiniz işletmeleri seçerken de oldukça seçici davranmanız gerekir. Sermayesi olan birini bulmak kolaydır ama gerçekten güvenilir midir? Bir işletme yönetmeye yetecek kadar tecrübesi var mı? Bu kişi, sizi temsil edecek bu yüzden sizin standartlarınıza uygun birisi olması gerekir. Sonuçta bu işe markanızı korumak ve büyütmek için girdiniz. Adaylarla mülakat yaparak muhatap olduğunuz kişileri yakından tanıyın.

Mutlaka okuyun: Yatırım yapacağınız bayiliği yeni sevgiliniz olarak görün!

 

4- Marka oluşturun ve onu koruma altına alın.

Franchise veren biri olarak en değerli varlığınız markanızdır, onu ne pahasına olursa olsun koruyun. Markanız sizin kültürünüzü, inançlarınızı ve müşterilerinize olan tutumunuzu yansıtır. Franchise verdiğinizde başka insanlara markanızı temsil etme şansı vermiş oluyorsunuz. Bu işin en büyük risklerinden biri budur. Markanızın kullanımı için çizgileri ana hatlarıyla çizilmiş bir kılavuz hazırlamalısınız. Anlaşılır bir mesaji anlaşılır bir kaynaktan göndermek ve kurum içinde bu mesajın tutarlı olmasını istersiniz. Her ayrıntı önemlidir. Bu otoriter görünebilir ama kimsenin markanızı daha önceden  onaylamadığınız bir şekilde kullanmasına asla izin vermeyin. Her şeyi gözlemleyin, videoları ve resimleri dikkatlice inceleyin. Sık aralıklarla ayrıntılı bir şekilde sosyal medya paylaşımlarını takip edin.

 

5- Doğru konumları seçin.

İşiniz için en doğru adres neresi? Markanız nerede çoktandır tanınıyor? İlk açtığınız şubeleri merkezinize yakın tutabilir ve ilk konumunuzdaki satışları engellemeyecek kadar uzağa taşıyabilirsiniz. Bu şekilde lojistiği de kolayca halledebilirsiniz. Bu şubeleri zaman zaman kendiniz bizzat ziyarete gitmelisiniz.

Mutlaka okuyun: İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

6- Akıl danışacağınız birini bulun.

Daha önce bayilik vermiş ve sektörünüze yakın kişilerle bağlantılar kurun. Size tavsiye vermeyi isteyecek insanlar olacaktır, sadece sizin onları bulmanız gerekir.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

7- İşinizi ne yönde büyütmek istediğinizi düşünün.

İstikrarlı ve stratejik büyüme idealdir. İşinizi uluslararası seviyeye çıkarmak mantıklı mı? Yoksa ülke sınırları içinde mi kalmalısınız?

Mutlaka okuyun: İşinizi Hızla Büyütmenin Yolları

 

8- Franchise verdiğiniz kişileri destekleyin.

İlk başta franchise verdiğiniz kişilerle yüz yüze zamana ihtiyacınız olacak. Başarılarını ve önemli olayları kutlayarak onları teşvik edecek her şeyi yapmaya önem gösterin. İşe yarayacağını düşündüğünüz stratejileri bulun ve onlarla paylaşın. Ve son olarak da franchise verdiğiniz kişilerin de birbiriyle ilişki kurmasını sağlayacak yollar bulun.  

 

İlginizi çekebilir

Bayilik Veren Firmalar
Bayilik Fırsatı Bulunan Başarılı Sektörleri Tespit Etmek İçin 12 Tavsiye
Avatar

Yazar : Sinem AYAN

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir