Lojistik Firması Kurmak

Son yılların en çok gelişen sektörlerden biri de lojistik sektörüdür. Gelecek vaad eden bu sektörde iş kurmayı düşünmek sizin için çok isabetli olabilir.

Lojistik firmaları diğer işletmelerin ürünlerini depolayan ve gönderen şirketlerdir. Mal ihracı ve ithalatı konusunda uzmanlaşabilecekleri gibi kara nakliyesi de yapabilirler.

İster gemi ister kamyon isterseniz de hava taşımacılığı yapın sonuçta başarılı lojistik firmalarının bir şekilde nakliye yapması gerekir. Lojistik firması açmak karlı olduğu kadar da büyük bir yatırım gerektirir.

 

Sektörde deneyim ve güvenilirlik kazanın

Kendi lojistik firmanızı kurmadan önce başka bir lojistik firmasında çalışarak deneyim kazanmanız çok önemlidir. Bu deneyim işle ilgili tüm detayları anlamanıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak sektörde çalışmak ağlar kurmanıza yardımcı olacaktır. Ve daha sonra kendi işinizi kurduğunuzda bu ağlar sizin müşterileriniz olabilir. Lojistik sektöründe güvenilirlik kazanmak başlangıçta kritik öneme sahiptir çünkü müşterilerin ürünlerini düzgünce ve etkili şekilde depoladığınızdan ve gönderdiğinizden emin olmaları ve size güvenmeleri gerekir.

 

Deneyim ve bağlantılarınızdan faydalanın

Businessweek’in yayınladığı makalelerden birinde AerOceaNetwork lojistik firmasının sahibi Gary Dale Cearley girişimcilere pazarın bir köşesinde iş ilişkileriyle ve bilgi birikimleriyle alakalı bir firma kurmalarını tavsiye ediyor. Örneğin bağlantılarınızın tümü veya iş deneyimleriniz bir sektöre dayalıysa bu sektördeki müşterilere ulaşın. Bağlantılarınız veya bilgi birikiminiz dünyanın belli bir bölgesiyle alakalıysa bu bölgede ihracat yapabileceğiniz bir firma açın.

 

Kaynak sağlayın

Lojistik firması açmak büyük sermayeli işler arasında yer almaktadır.  Lojistik firması kurmanın resmi ilk adımı sermaye bulmak olacaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için iş planı hazırlamalı ve hazırladığınız plan doğrultusunda yatırımcıları ikna etmelisiniz. Lojistik sektöründe olan ve kaynak sağlamak isteyecek bütün bağlantılarınızı kullanın. Ticari bankalar başlangıç sermayesini sağlayacak potansiyel kaynaklardan biridir.

 

Ekipman sağlayın

Lojistik firmanızı kurmanızı sağlayacak gerekli sermayeyi tamamladıktan sonra uçak, gemi ve kamyonlardaki büyük ölçekli yükleri hareket ettirecek yükleme ekipmanlarını ve araçlarını almanız gerekecektir. Bu ekipmanları satın almak oldukça maliyetli olacağından işletmeniz kar etmeye başlayana kadar ekipmanlarınızı kiralamanızı tavsiye ederiz.

 

Ruhsat ve izinleri alın

Lojistik firması kurmak için gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. Lojistik sektörüne girerken öncelikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yetki belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeleri almak için istenilen şartları www.kugm.gov.tr adresinde bulabilirsiniz. Başvurular için istenilen evrakları ve evrak ücretlerini online olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca mesleki yeterlilik belgesi de almanız gerekiyor. Karayolu taşımacılık faaliyetleri mesleki yeterlilik eğitimi yönetmeliklerini dikkatlice gözden geçirin. E-devlet üzerinden yetki belgesi online işlemleri başlamıştır.

Sermayem var ne iş kurabilirim?” diyenler için büyük sermayeli işleri ve en cazip iş kurma fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir