Makam Şoförü Olmak

Büyük şehirlerde yaşayan insanların çoğu kişisel şoförlük hizmetlerinden yararlanmak ister. Makam şoförleri farklı birçok insanı ev, işyeri, etkinlik, eğlence yerleri ve restoranlar gibi çeşitli yerlere götüren eğitimli ve profesyonel sürücülerdir.

 

Makam şoförleri ne iş yapar?

Makam şoförleri varlıklı kişiler, özel işletmeler, limuzin firmaları ve resmi kurumlar için özel araçların sürücülüğünü yaparlar. Bütün yolculuklar amaçlarına bağlı olarak önceden ayarlanır. Şoförler her kullanımdan önce araçları hazırlar ve kontrol eder. Aracın içini ve dışını temizler, yakıtını, yağını, frenlerini, ışıklarını ve diğer gerekli parçalarını kontrol eder. Ayrıca rutin bakımı yaptırırlar ve küçük tamiratları yaparlar. Şoförler müşterilerin kapılarını açarak ve tutarak, valizlerini bagaja koyarak ve indirerek, yağmur yağdığı zamanlarda şemsiye tutarak yolculara harika bir müşteri hizmeti deneyimi yaşatırlar. Bununla birlikte müşterilerine yiyecek, içecek, televizyon, telefon, dergi ve müzik hizmeti verirler. Bazıları müşterilerinin getir götür işlerini de halleder.

Makam şoförlerinin çoğu yolcuların havaalanlarına, otellere, tren istasyonlarına ve otobüs termallerine ulaşımını sağlar. Diğerleri müşterilerini lüks araçlarla iş toplantılarına, sosyal etkinliklere ve eğlence yerlerine götürürler. Bazı makam şoförleri de özel firmalar, varlıklı ve ünlü kişiler için çalışarak tam zamanlı taşımacılık yaparlar.

 

Nasıl makam şoförü olunur?

1-Makam şoförü olmak istiyorsanız en az lise mezunu olmalı ve temel düzeyde mekanik bilgisi sahip olmalısınız. Bazı şoförler örgün eğitim programlarını tamamlarlar.

2-İşverenlerin çoğu şoförlere sürücü güvenliği, motorlu taşıt kanunları ve firma prosedürleri ile ilgili mesleki eğitimler verir.

3-Makam şoförü olmak için mutlaka ehliyet sahibi olmalı ve “makam şoförlüğü eğitim programını” tamamlamış olmalısınız.

 

Makam şoförlüğü geleceği parlak bir meslek midir?

Makam şoförlüğü alanındaki istihdamın hızlı bir şekilde artması bekleniyor ve 2016 yılında bu artışın %13’e kadar çıkması bekleniyor. Şoförlük hizmetlerine olan talebin artması pazarında büyümesi anlamına geliyor.

Mesleki anlamda başarılı olabilmek için deneyimli ve müşteri ilişkilerinde iyi olmalısınız. Diğer şoförlerin emekli olmasıyla, başka firmalara transfer olmasıyla veya bazı nedenlerle diğer alanlara geçmeleriyle şoförler arası değişim olur ve böylece iş olanakları ortaya çıkar.

 

Makam şoförlerinde aranan nitelikler

Makam şoförlüğü farklı insanlara kişisel sürücülük hizmeti vermekle ilgilenen insanlar için harika bir iş fırsatıdır. Şoförler farklı türdeki insanlarla etkileşime girebilmeli, trafik ve hava koşullarına bağlı olarak güvenli şekilde araç kullanabilmelidir. Sabırlı ve güvenilir olmak da gerekli olan karakter özellikleridir. Şoförler muntazam görünmeli ve katı kurallara uyum sağlamalıdırlar.

Makam şoförlüğü yapma konusunda ciddiyseniz o zaman becerilerinizi geliştirin ve gerekli olan eğitimleri alın.

 

Makam şoförü maaşları ne kadar?

Ortalama bir makam şoförünün maaşı 3.000 TL civarında olmakla beraber 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yeni bir iş arıyorum diyenler için en çok kazandıran işleri ve birbirinden güzel iş fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir