Mini Rüzgar Türbini Cihazları Şarj Edebiliyor

Denizbilimciler için tasarlanan Waterlily Micro Turbine; rüzgar, su ve el gücü yardımıyla USB üzerinden cihazları şarj edebiliyor.

Kanada merkezli Waterlily adlı start-up uzun ömürlü ve taşınabilir bir mini rüzgar türbini geliştirmiş durumda. Bu mini türbin USB aracılığıyla cihazları şarj edebiliyor. Döndürme kolu, dalga gücü ya da rüzgar aracılığıyla dönen türbin, akıllı telefonları ve diğer şarjla çalışan aletleri şarj edebiliyor. Altı yıllık bir mühendislik araştırmasının sonucu ortaya çıkan türbin, denizbilimcilerin açık denizlerde şarj sorununa çözüm sunuyor. Bununla birlikte türbin denizin 10 kilometre altında bile çalışabiliyor.

İki adet USB girişi bulunan türbinde 3.5 metre uzunluğunda bir de şarj kablosu bulunuyor.  Ayrıca türbinin üzerinde farklı cihazları şarj etmek için ne kadar süre gerektiğine dair bir çizelge de mevcut. (iPhone 6 için 3 saat, Go Pro bataryası için 2 saat gibi…) Bu mini türbin ayrıca piknik, kamp, dağcılık gibi etkinlikler için de ideal. Yaklaşık 150 ABD doları değerinde dolan türbin, Ağustos 2017’de satışa çıkacak.

Günümüzde insanların sürdürülebilir enerjiye erişimi gittikçe artıyor. Daha önce elektrik üretmek amacıyla şehir su hatlarına yerleştirilen türbinleri ve de otobüs bekleyenlere USB aracılığıyla şarj imkanı sağlayan akıllı otobüs duraklarını görmüştük.

Sizce bu sürdürülebilir enerji imkanlardan daha başka ne türlü faydalanılabilir?

 

İlginizi çekebilir

Yenilenebilir Enerjiyle İlgili İş Fikirleri
Çevresel Sürdürülebilirlik Alanındaki En İyi İnovasyon Projeleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir