Akıllı Bitki Duvarı İç Mekanların Havasını Arındırıyor

Finlandiya merkezli Naava firması, iç mekanların havasını sürekli olarak arındıran, mekanlara temiz hava sağlayan bitkilerle dolu, uzaktan kontrol edilebilinen bir akıllı duvar geliştirdi.

NASA tarafından yapılan bir araştırma doğrultusunda Finlandiyalı şirket Naava, uzaktan yönetilebilinen bitkilerden oluşan bir akıllı duvar geliştirdi. Duvar, sürekli olarak temiz hava akışını sağlıyar ortamdaki havayı temizliyor. Şirket, tam bir bakım hizmetinin vermesinin yanı sıra, her bir kurulumun faydasını maksimize etmek için yapay zekalı bir işletim sistemi kullanıyor.

Çevrimiçi tasarım rehberleri ile birlikte bitki duvarları; farklı alanlar ve bütçeler için kolaylıkla özelleştirilebiliyor ve isteğe göre farklı renkte bitkilerle bezenebiliyor. Ayrıca kullanılan hiçbir bitki alerjiye de neden olmuyor. Topraksız olarak yetiştirilen bitkilerin büyüme materyallerindeki çeşitli organizmalar, köklerin doğal temizleme özelliklerini geliştiriyor ve bu sayede bitkiler, toprakta yetişen birçok bitkiye kıyasla çok daha fazla temiz hava sağlıyor. Duvardaki algılayıcılar ise sistemi görüntülüyor ve gerektiğinde otomatik olarak hava akışını, suyu ve ışığı ayarlıyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek çevreci akıllı duvarı kullanım halindeyken görebilirsiniz:

Organik malzemeler, birçok sektörde sürdürülebilir çözümler olarak kullanılmaya başlıyor. Daha önce sizlere, oldukça sınırlı alana sahip olan şehir sakinlerinin meyve ve sebze yetiştiriciliği yapmasını olanaklı kılan akıllı tarım ünitesinden ve doğada parçalanabilen organik market poşetlerinden bahsetmiştik. Sizce doğayı hayatımıza daha farklı ne şekillerde dahil edebiliriz?

 

İlginizi çekebilir

Hava Kirliliğine Dikkat Çeken İş Fikirleri
Geleceğin En İyi İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir