Organizasyon Firması Kurmak

Detaylara önem veren bireyler için organizasyon firması kurmak potansiyeli olan ve ödüllendirici bir iştir. Organizasyon firmaları doğum günlerinden düğünlere, şirket toplantılarından özel partilere kadar her türlü kişisel ve kurumsal etkinlikleri organize eder. Organizasyon firmaları ülkemizde henüz çok yaygın olmamasına karşın bilinirliği gün geçtikçe artmaktadır.

İş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim diyenler için rekabet oranı düşük olan organizasyon sektörüne girmek karlı ve doğru bir seçim olabilir.

 

Organizasyon firması nasıl kurulur?

1 – Güçlü yönlerinizi ve zayıf yönlerinizi belirleyin. Organizasyon işine başlarken becerilerinizi göz önünde bulundurun ve güçlü yönlerinize odaklanın. Örneğin ticari müşterilere, bireylere veya ikisine birden odaklanabilirsiniz. Kendinizi en rahat hissettiğiniz ve en deneyimli olduğunuz alanda işe başlayın. Bazılarının yönetim becerileri kurumsal dünyaya uyarken diğerlerinin ki evlerin düzenlenmesi için uygundur.

2 – Somut bir iş planı hazırlayın. İş planınız işletmenizi yönetmek için ihtiyaç duyacağınız esaslarla ilgili bilgileri kapsamalıdır. Ayrıca uzun vadeli ve kısa vadeli amaçlarınızı, firmanızın genel taslağını, beklenen karları ve gerekli bütün ekipman ve sermayeyi de içermelidir. Birinci senenizde başlangıç gelirinizin yaklaşık %80’i pazarlama giderlerine gidecektir. İşletme yapınızın ne olacağına ilişkin bilgileri eklemeyi unutmayın. Şahıs işletmesi, limitet şirket veya adi şirket seçenekler arasındadır.

3 – İşletmeniz için bir yer bulun. Küçük işletmeler özellikle de şahıs işletmeleri home ofisten de hizmet verebilirler. Birkaç çalışan almayı düşünüyorsanız bir işyeri kiralamanız gerekebilir. Bulduğunuz yerin kafanızdakine uyduğundan emin olun. Potansiyel müşterilerinizi etkilemek için çalışma alanınızın iyi düzenlenmiş ve derli toplu olmasına özen gösterin.

4 – Pazarlama stratejisi geliştirin. Olası müşterilerinize kartlar gönderin. Yerel işletmelerle satış konuşmaları yapın. Telefon rehberlerine ve gazetelere reklam verin. Üniversitelerde ve profesyonellerin bir araya geldiği çeşitli topluluklarda örgütsel beceriler ve iyi organizasyonel alışkanlıklarla ilgili seminerler verin.  Ev düzenleme ve ofis mobilyaları mağazalarını ziyaret edin ve kartvizitlerinizi, broşürlerinizi veya el ilanlarınızı müşterilerine dağıtıp dağıtamayacaklarını öğrenin.

5 – Profesyonel gruplara ve ağlara katılın. Müşteri tabanınızı genişletmenize yardımcı olacak profesyonellerle ağ kurun. Ofis malzemeleri, dolap depolama sistemleri ve çeşitli işletme hizmetleriyle uğraşan işletme sahipleri buna dahildir.

Yeni iş kuracaklara özel iş kurma fırsatlarını ve yeni iş alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir