Otel Açmak İçin İpuçları

Yeni bir otel açmak hem büyük bir mücadele hem de büyük bir fırsattır. Yapmanız gereken bütün hizmetlerin düzgün çalışmasını sağlamak ve aynı zamanda daha önce birlikte çalışmamış bir sürü insanı eğitmek gerekir. Açılınızı yaparken yakalayacağınız en büyük fırsatlardan biri “buzz” pazarlamadır yani söylenti pazarlaması. Müşteriler hizmetleriniz hakkında konuşarak otelinizin ününün yayılmasına vesile olurlar. Bu sayede hem olası müşterilerin hem de medyanın dikkatini çekebilirsiniz. İnsanlar yeni açılan işletmeleri doğal olarak merak ederler. Yeni açılan bir otel insanlara çekici gelir. Bütün odaları ve hizmetleri yeni olan bir yeri denemek isterler.

 

Otel açılmadan önce

Otel inşaatınızın temelini attığınız anda pazarlama başlar. İnsanlar yolda yürürlerken veya arabalarıyla geçerlerken ne inşaatı yapıldığını merak ederler. Mülkünüzün yakında açılacağını üzerinde “ Çok Yakında” yazan basit bir tabelayla duyurabilirsiniz. Bu sayede kafalarındaki sorulara etkili bir cevap vermiş olursunuz ve aynı zamanda meraklarını canlı tutarsınız. İnşaat esnasında düzenli aralıklarla tabelaları değiştirin. Otelinizde ne tür yeniliklerin ve farklılıkların olacağını gösteren tabelalar koyun. Örneğin müşterilerinize birinci sınıf yemekler sunmayı düşünüyorsanız müşterilerin hoşuna gidecek resimler koyun. ( özellikle mutfak ) Spa hizmetleri sunmayı düşünüyorsanız bunları gösterin. İnsanların bilgi alabilmeleri için telefon numaralarını, internet adresini veya ikisini birden eklemeyi unutmayın.

 

Ön açılış

Otel yöneticilerinin çoğu çok sayıda misafiri karşılamadan önce sessiz bir açılış yaparak çalışanları ve sistemi test etmek ve her şeyin yolunda olup olmadığından emin olmak isterler. Büyük açılış öncesinde yapacağınız ön açılış sizin için mükemmel bir fırsattır. Ön açılışınız için misafirlerinize davetiyeler gönderin. Gelen misafirlerinize restoranınızda hazırlanan yiyeceklerden ve barınızda hazırlanan içeceklerden ikram edin.  Davetlilere kendilerini özel hissettirin ve oteliniz için ağızdan ağza tanıtımınızı başlatın. Bu sayede tekrardan gelebilecek olan olası müşteri tabanınızı oluşturmaya başlarsınız.

 

Yerel destek yaratın

Oteliniz sık sık iş seyahatine çıkanlara hizmet edecekse size yakın olan yerel işletmelere indirim kuponları gönderin. Bu işletmelerin sahiplerini otelinize davet edin. Bu sayede şehir dışından gelen iş yaptıkları dostlarına otelinizi tavsiye ederler. Ayrıca yerel işletmeler otelinizde yemek verebilirler ve toplantılar düzenleyebilirler. Bu nedenle sizin için oldukça önemli müşterilerdir. Otelinizin pazarlama müdürü açılışınızı yapmadan önce bu işletmelerle görüşmeye başlamalı ve bir sonraki toplantılarını sizin otelinizde yapmaları konusunda onları ikna etmelidir.

 

Medyayla olan ilişkilerinizi geliştirin

Basın bülteni yollamaktan fazlasını yapmalısınız. Medya çalışanlarını otelinize davet etmeli ve otelinizle ilgili haber yapmalarını sağlamalısınız. Çekirdek bir kadro oluşturun. Bu kadronun görevi muhabirlere oteli gezdirmek ve onlara oteli en iyi şekilde anlatmak olmalıdır. Muhabirleri tura çıkarın, ilginç kısa açıklamalar yapın ve anekdotlar anlatın. Hikâyeyi kolay hazırlayabilecekleri her şeyi dikkate alacaklardır.

 

Büyük açılış

Oteliniz hizmet vermeye tam olarak hazır olduğunda açılış etkinliklerine ve tanıtımlarına başlamanız gerekir. Tanıtım faaliyetlerinizi hızlı bir şekilde yürütmelisiniz. Bir parti düzenlemeli, yerel radyo ve televizyon kanallarının partiden canlı yayın yapmasını sağlamalısınız. Yerel radyo istasyonlarıyla birlikte çalışarak bir çekiliş düzenleyebilir ve çekilişi kazanana bedava tek gecelik konaklama veya akşam yemeği verebilirsiniz. Radyolara reklam vermek uygun maliyetlidir ve aynı zamanda insanlarda heyecan yaratır.

Eğer yeterli sermayeniz varsa ve büyük bir iş kurmak istiyorsanız otel açmak aradığınız iş olabilir. Otel işinde atacağınız doğru adımlar size büyük kazançlar sunacaktır. Sevgi ve para ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir