Mobil Oyun Yaparak Para Kazanmak

Mobil oyun dünyası devasa bir pazar… Her geçen gün yeni oyunlar çıkıyor ve milyonlarca kez indiriliyor. Angry Birds, Candy Crush, Flappy Bird, Clash of Clans gibi sayısız başarı hikayesi var. Bu oyunların başarısı, girişimcileri mobil oyun dünyasına yöneltti. Hem mobil oyun geliştirmek hem de mobil oyun geliştirtmek söz konusu burada… (Yani oyunu bizzat siz hazırlamak zorunda değilsiniz!)

Admob verilerine göre akıllı telefonların %62’sinde en az bir adet mobil oyun yüklü. Bu ise hakikaten büyük bir pasta anlamına geliyor. ABD’deki oyun severler, haftada en az 9 saat telefon üzerinden oyun oynuyor.

Macera, heyecan ve zeka oyunları en çok talep gören oyunlar arasında yer alsa da en yüksek kazancı strateji ve rol yapma oyunları elde ediyor.

Statista’nın 2011-2020 yılları arasındaki süreyi kapsayan araştırmasında sadece geçen yıl 213 milyon mobil oyun oynayan kişi olduğu tespit edilmiş durumda. İnsanlar mobil cihazlarında eğlenmek için büyük bir ihtiyaç içinde. Bu da mobil oyun yapmak isteyenler için cazip bir fırsat demek.

Başarılı ve maddi anlamda karlı bir mobil oyun geliştirmek için stratejik hareket etmek, iyi bir araştırma ve plan yapmak gerekiyor tabii ki.

Sizlere bu yazımızda mobil oyun yapmak hususunda bilmeniz gereken bazı önemli ipuçları vereceğiz.

 

1. Hikayeye Önem Verin

Oyun dünyasında hikaye başat bir yere sahiptir. Çoğu zaman oyunun grafiği ve mekaniğinden daha önemlidir bile diyebiliriz. İnsanlar bir oyun oynarken nihai bir amaca sahip olmalıdır. Oyun onları yeni bir dünyaya dahil etmelidir.

Çok basit ya da çok karmaşık olabilir, fark etmez. Oyununuzun bir hikayesi olmak zorunda. Bu ise sanıldığı kadar zor değil. Oyununuzun şu sorulara yanıt verebildiğinden emin olun.

  • Kahraman kim? Güçlü ve zayıf yönleri ne?
  • Düşman kim? Güçlü ve zayıf yanları ne?
  • Neden birbirleriyle mücadele ediyorlar?
  • Kahramanın başarılı olması için hangi aşamalardan geçmesi gerekiyor?

 

2. Sade Bir Arayüz Kullanın

“Az çoktur.” mobil oyun dünyası için de gayet geçerli bir düşüncedir. Mobil oyun geliştirirken kullanıcı arayüzünü mümkün olduğunca sade tutun. Kullanıcılar ekranın yarısı kaplayan menülerden, butonlardan, yazılardan bunalır. Bunların fazla olması oyun deneyimini zayıflatır.

Hedef kitleniz 25-40 yaş arası insanlar olsa bile 9 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği sadelikte olmalı. İnsanlar oyunun mantığını, butonları anlamak için fazla çaba harcarlar ise oyunu tekrar oynama ihtimalleri düşer. Dolayısıyla oyuncular için her şeyi olabildiğince net bir hale getirin.

Yeri gelmişken belirtelim: Oyun geliştirmek sandığınız kadar zor bir şet değil günümüzde. Oyun geliştirmeye yarayan programlar sizin adınıza pek çok yazılım ve kod işini hallediyor. Sizin oyunun hikayesine odaklanmanız yetiyor çoğu zaman.

Unity, UDK, GameSalad gibi yazılımlar mobil oyun geliştiricileri arasında çok sık kullanılıyor. Özellikle GameSalad’ı kullanmak için yazılım bilmeniz gerekmiyor. Sürükle-bırak mantığı hakim programa. Fakat mobil oyun konusunda sektör standartının Unity olduğunu, profesyonel oyun şirketlerinin Unity üzerinden oyun geliştirdiğini de belirtelim.

Tabii siz yapımcı olarak oyunun geliştirilmesini bir kişiye ya da şirkete devredebilirsiniz. Oyun hazırlandıktan sonra Appstore veya Google Play’de oyun sahibi olarak sizin adınız geçer. Yani amiyane tabirle “taşeron firma” kullanarak da oyun sahibi olabilirsiniz.

 

3. Kullanıcı Deneyimini Ciddiye Alın

Oyunu test aşamasında deneyenlerin %50’sinde oyun çöküyorsa oyunu resmi olarak AppStore veya Google Play’de yayınlamayın.

Eğer oyuna başlamak için 3’ten fazla butona basmak gerekiyorsa kullanıcı deneyimi anlamında iyi bir iş çıkaramamışsınız demektir. Bu durumda da yayınlamayın.

Eğer oyunda agresif bir para kazanma modeli varsa ve söz konusu durum oyun oynamayı zorlaştırıyorsa oyunu yayınlamayın.

Oyuna girip başlamak için olabildiğince kısa bir yol belirleyin. Oyunun grafikleri ve tasarımı oyunu kastırıyorsa sadeleşmeye gidin.

Diğer bir ifadeyle kullanıcı deneyimini, kullanıcı arayüzünü oyuna teşvik etmek amaçlı tasarlayın. Oyuna girmek için kırk takla atmak gerekirse insanlar size ikinci bir şans vermeden oyunu indirdikleri gibi kaldırırlar.

 

4. Yeni Bir Yorum Getirin

Çok iyi bir açık bulup o alana yönelik oyun yapmak ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak… Bunlar başarı için olmazsa olmaz. Ancak kimsenin düşünemediği şeyler de sunmanız şansınızı epey artırır.

Örneğin eski ve karmaşık bir oyun türünü alıp bu oyuna kendi yorumunuzu katın. Daha önce ataride, bilgisayarda oynanan oyunları dokunmatik ekran mantığına uyarlayın.

Mesela…

  • Kule savunması: Clash of Clans
  • Kart oyunu: Heathstone
  • Ritmli müzik oyunu: Piano Tiles

 

5. İlk İvme Kritik Öneme Sahip!

İlk kullanıcıların organik olmasını, oyunun organik büyümesini, viral olmasını istersiniz. Fakat sizin de bildiğiniz gibi bir şeyin viral olması için herhangi bir formül yok.

Sizin yapabileceğiniz bir şey var ama: Başlangıç döneminde oyunun paralı bir şekilde indirilmesini sağlamak…

Uygulama piyasasında sayısız mobil oyun var. Sizin geliştirdiğiniz oyunun bir benzeri büyük ihtimalle var olacaktır. Siz oyunu piyasaya ilk sürdüğünüzde oyuna bir miktar ivme kazandırarak avantaj sağlayabilirsiniz. Örneğin oyunun öne çıkması, yeni çıkanlar içinde popüler olanlar listesine girmesi için 5000 indirilme satın alabilirsiniz.

Facebook ve Instagram bu açıdan ideal platformlar. İnsanları oyunu indirmeye teşvik etmek ve oyunla etkileşime girmelerinin sağlamak için insanların tam olarak ne aradıklarını bilmeniz şart.  Facebook’un işi kullanıcı verisi toplamak bildiğiniz gibi. Sizin hedeflediğiniz kitleye Facebook üzerinden reklam vererek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

6. Para Kazanma Modelini Belirleyin

Geliştirdiğiniz oyun Appstore veya Google Play’e kabul edildikten sonra mobil oyun üzerinden para kazanma modelinizi belirlemeniz gerekecek. Hatta gelir modelini oyunu tasarlarken belirlemiş olmanız çok çok iyi olur.

Peki ne tür gelir modelleri kullanabilirsiniz?

Uygulama içi satın alma: Oyun içinde insanların oyuna dair şeyler satın alabilmesine dayalı bir model bu. Yani kullanıcı bir level’ı atlayamadığı zaman oyun içinde satın alma yaparak bu aşamayı atlayabilir. Bu sistem genelde GSM operatörleri üzerinden yürüyor. Yani kullanıcı paralı bir oyunu satın aldığında ya da oyun içinde bir şey satın aldığında bu ödemeyi telefon numarasıyla yapıyor ve oyun sahibi de oyunu Google ya da Apple’dan alıyor.

Uygulama içi reklam: Hepimizin bildiği bir yöntem. Oyun içinde, oyun menüsünde reklam gösterilmesi hadisesi…

Paralı uygulama: Geliştirdiğiniz oyunun Appstore veya Google Play’den paralı indirilmesi de bir opsiyon. Ancak çok büyük bir beklenti yaratamadığınız sürece bu opsiyonu pas geçmenizi öneririz. Yani çok büyük bir oyun firması olursunuz, büyük reklamlar yaparsınız da insanlar para verip oyunu indirir… Ancak şu aşamada bireysel veya küçük bir ekip olduğunuzu varsayarsak ilk iki yöntem sizin için daha mantıklı olur.

Satış ortaklığı: Bu yöntem de iki oyunun birbirinin reklamını yapması olarak özetlenebilir. Siz oyununuzda A oyununu tanıtırsınız. A oyunu da sizi tanıtır. Karşılıklı bir anlaşma kapsamında mümkün olabilecek bir tanıtım olabilir. Oyun içinde satış ortaklığı yöntemini de kullanarak gelir elde edebilirsiniz. Örneğin X firmasıyla anlaşıp oyun içinde bu firmanın reklamını yaparak A firmasına gönderdiğiniz müşterilerin harcamalarından komisyon alabilirsiniz.

 

7. Sosyal Medyadan Yararlanın

Sosyal medya mobil oyun pazarlamak için en doğru mecradır.

İyi bir sosyal medya pazarlama kampanyası için virallik, oyunun bir şekilde Instagram’a, Tiktok’a düşmesi gerekir. Bunu da fenomenlere ulaşıp oyununuzu oynamalarını sağlayarak yapabilirsiniz. Enes Batur’un oynadığı bir oyun, birkaç saat içinde 100.000 indirilme alabilir yani…

Bir anda sağlam bir indirilme alan bir oyun ise en çok indirilen, en popüler oyunlar listesine girerek milyonlarca kişinin önüne çıkar. Yani belirttiğimiz gibi bir oyunun başlangıçta iyi bir ivme yakalaması o oyunun geleceği üzerinde ciddi bir söz sahibidir.

Mesela “arkadaşını davet etme” özelliği oyunun organik olarak büyümesinde önemli bir pay sahibi olabilir. Arkadaşını davet eden kişilere oyun içinde ekstra bir bonus, puan vererek teşvik de edebilirseniz çok iyi olur.

Buna ilaveten oyunu oynayan kişilere yönelik bir topluluk, Youtube kanalı, web sitesi, Facebook sayfası, Twitter hesabı açmanız da şart.

Yani oyuncular sizle ve diğer oyuncularla etkileşime, iletişime geçebilmeliler. Oyuna dair düzenli olarak sosyal medya içerikleri üreterek mevcut ve potansiyel kullanıcılarınızla etkileşime girmeniz, onların sorularına cevap vermeniz de iyi bir topluluk oluşturmanıza yardımcı olur.

 

Sonuç

Oyunun kalitesi, hikayesi, grafikleri, mekaniği; belli bir trendi doğru zamanda yakalamak gibi pek çok unsur bir mobil oyunun başarısına direkt etki eder. Doğru zamanda doğru stratejiyle iyi bir oyun geliştirdiğiniz zaman rekabetin epey sağlam olduğu mobil oyun dünyasında şanslı olma ihtimaliniz yüksektir.

 

İlginizi çekebilir

Oyun Yaparak Nasıl Para Kazanılır?
Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.