Piyasadaki En İyi Akıllı Kilitler

Akıllı kilitler gün geçtikçe popülerleşiyor, daha sık tercih ediliyor ve daha sofistike hale geliyorlar. Stil ve işlevsellik açısından akıllı kilitler geniş bir ürün yelpazesine sahip, ancak bu yazı için sadece akıllı telefona bağlanabilen ve bir uygulama ile kontrol edilebilen akıllı kilitleri seçtik.

Akıllı kilitler hala görece yeni bir teknoloji sayılıyor. Buna bağlı olarak ürünler ve uygulamaları sürekli olarak geliştirilip iyileştiriliyor. Akıllı kilitlerin genel özellikleri şöyle sıralanabilir:

Yerel erişim sağlayan Bluetooth bağlantısı

• Kapıyı kilitlemek/açmak için akıllı telefon uygulaması

• Yakınlarınıza verebilmeniz için elektronik “anahtar” teknolojisi (kapıyı açmaları için başka telefonlara da yetki verebilmek)

Maymuncuklara ve darbelere karşı güvenlik

• Pil gücü (elektrik kesildiğinde evinize girebilmeniz için)

Akıllı kilitlerin telefon bağlantıları (Bluetooth ya da Wi-Fi), kilitlerin nasıl yüklendiği, pil ömrünü uzatma yolları ve uygulamaların işlevselliği gibi konularda akıllı kilitler her gün değişiyor ve güncelleniyor. Çoğu ürün akıllı kilitleri daha kullanışlı ve çekici kılmak için ilave cihazlara sahip. Bu basit özelliklerin yanında bazı akıllı kilitler öne çıkıyor. Piyasadaki en akıllı kilitleri aşağıdaki yazıda sizin için derledik.

 

1) August Akıllı Kilit

Fiyat: 199 $

Basit Tasarım ve Kurulum: August Akıllı Kilit’in en büyük özelliği basitliği. Kilit dilini tamamen değiştirmek yerine sadece standart kilitlerin de içinde bulunan çevirmeli mekanizmanın yerini alıyor. Böylece standart anahtarlarla da kullanabiliyorsunuz. Kurulum süreci oldukça basit ve anlaşılır. Ancak August akıllı kilit sadece tek silindirli kilit dili mekanizmalarıyla uyumlu. Diğer kilit sistemleriyle çalışmayacaktır. Ayrıca August akıllı kilidin sıradan kilit dillerinden çok daha büyük olduğunu ve kapının arkasında daha fazla yer kaplayacağını da unutmamak gerek.   

Uygulama Özellikleri: August’un telefon uygulaması öncelikli amacı kullanıcıların telefonlarındaki Bluetooth bağlantısını kullanarak uygulamanın ana ekranındaki buton sayesinde kapıyı açıp kapatabilmelerini sağlamak. Ayrıca uygulama aracılığıyla sınırsız sayıda kişiye ziyaretçi anahtarı yollayabiliyor ve erişim sıklığını da kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Konutta yaşayan kişiler için sürekli erişim, bebek ya da evcil hayvan bakıcısı için tekrarlanan erişim ya da hafta sonu gelen misafirleriniz için geçici erişim gibi erişim seçenekleri var. Havalı bir diğer özelliği ise “otomatik kilit açma” özelliği. Bağlı olduğu telefonla kapıya yaklaştığınız da bu özellik kapıyı sizin müdahalenize gerek kalmadan otomatik açıyor. Ayrıca EverLock isimli özelliği de otomatik olarak arkanızdan kapıları kilitliyor. Bluetooth’un kısa gecikme süresi bazen sinir bozucu olsa da bu özellikler ürünü daha da kullanışlı kılıyor.

Wi-Fi Güncelleme: August akıllı telefonunuza bağlanmak için bluetooth teknolojisini kullansa da August Connect kablosuz bağlantısı (79.99 $) evden uzakta olduğunuzda bile kapıları açıp kapatabilmenizi sağlıyor. August Connect bağlantısı fişe takılıyor ve düzgün çalışabilmesi için kilidin 4.5 metre yakınında olması gerekiyor. August akıllı kilit, Apple HomeKit, XFINITY Home ve Nest gibi bir çok akıllı ev uygulamasıyla da uyumlu.

Güvenliğinizi Ciddiye Alıyor: August akıllı kilit uzun süredir piyasada olduğu için çoğu kusuru düzeltildi ve iyileştirildi. Bunun yanında karşılaştığı problemlere de hızlı tepki veriyor. Örneğin, kilidin dijital güvenliğinde birtakım sorunlar ortaya çıktığında August geçici bir onarımla 24 saat içerisinde düzeltmişti ve o zamandan beri bu kusurunu düzeltip güvenlik önemlerini artırabilmişti. Rakiplerine göre biraz daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen August ısrarla önerdiğimiz başarılı akıllı kilitlerden bir tanesi.

ARTILARI

• Kolay Kurulum

• iOS ve Android akıllı telefonlarla uyumlu

• Mobil uygulaması sanal ziyaretçi defteri ve hareketler dökümü sunuyor

• Dış dil kilidi aynı kalıyor böylece standart anahtarlarla kullanılabiliyor.

• Elektronik anahtarlar ücretsiz

• Otomatik Kilit Açma ve EverLock özellikleri

• Sorun yaşadığınızda kolayca ulaşabileceğiniz bir şirket

 

EKSİLERİ

• Tüm kilit sistemleriyle uyumlu değil

• Bluetooth bağlantı gecikmesi

• Telefonlarda Bluetooth Smart Ready özelliği gerekiyor

• Boyutunun büyük olması

 

2) Kwikset 925 Kevo Akıllı Kilit

Fiayt: 199 $

Tek Dokunuşla Açın: Kevo’nun öne çıkan özelliği küçük bir dokunuşla aktive olması. Uygulamayı açmak yerine bağlı telefon ya da elektronik anahtarlıkla tek dokunuşla kilidi açabiliyorsunuz. Bluetooth bağlantısı kullandığı için biraz gecikme yaşanabiliyor ve sadece Bluetooth 4.0 kullanan telefonlarla uyumlu çalışıyor. Bluetooth bağlantısıyla çalışması kilidi uzaktan açık kapayamayacağınız anlamına geliyor, yani telefonun kilidin kapsama alanında olması gerekiyor. İlk kurulumun bir bölümünü de kalibrasyon süreci oluşturuyor. Bu da eğer yakınlarda bir telefon ya da anahtarlık varsa, Kevo’nun bir yabancı tarafından açılamaması için yapılıyor.

Nelerle Geliyor? : Kevo standart dil kilidini bir ANSI/BHMA Grade 2 dil kilidiyle değiştiriyor. Ama tasarımı sayesinde dışardan normal bir kilit gibi görünüyor ve standart anahtarlarla da açılabiliyor. Kevo yanında bir elektronik anahtarlık, 2 standart anahtar ve bataryaların yerleştiği bir iç bölümle geliyor.

e-Anahtarlar: Telefon kilitle senkronize olduğunda kullanıcıya iki tane e-anahtar gönderiliyor. Ekstra e-anahtarlar 1.99 dolardan satılıyor. Bu anahtarlara erişimi planlayabiliyor ya da sürekli erişim sağlanmasını da tercih edebiliyorsunuz. Bir kere satın aldıktan sonra istediğiniz kadar kullanabilir ve yeniden atayabilirsiniz. Ziyaretçi anahtarları ücretsiz ve sınırsız sayıdadır, ama kullanım süresi 24 saattir. Mobil uygulama bütün ziyaretçilerin hareket dökümünü gösteriyor ve e-anahtar sahipleri ile erişim için beklemede olan davetlerin bir listesini de tutuyor.

Wi-Fi Güncelleme: Standart Kevo akıllı kilidi telefonları ve anahtarlıkları tanımak için Bluetooth bağlantısı kullanıyor. 69.99 dolara Kevo Plus güncellemesini edinirseniz Bluetooth ağ geçidini internete bağlayabiliyor, bu sayede kilitleri uzaktan da kontrol edebiliyorsunuz. Kevo ayrıca Nest akıllı ev uygulamasına da entegre olabiliyor. Kevo piyasadaki en ilgi çeken akıllı kilitlerden bir tanesi ve bu ilgiyi de sonuna kadar hak ediyor.

ARTILARI

• Tek dokunuşla kilidi açma/kapama

• LED ışık kapının durumunu belli eder

• Kolay kurulum, otomatik kalibrasyon

• Mobil uygulama e-anahtar atamayı kolaylaştırıyor ve hareket dökümüne sahip

• 1-yıllık elektronik garanti, ömür boyu mekanik garanti

• Maymuncuklara ve darbelere karşı güvenli

• ANSI/BHMA Grade 2  seviye kilit

 

EKSİLERİ

• Her yerden erişim sağlamak için Wi-Fi güncellemesini edinmelisiniz

• Tüm akıllı telefonlarla uyumlu değil

• Bluetooth bağlantı gecikmesi

• Ekstra e-anahtarların tanesi 1.99 dolar

 

3) Schlage Sense Akıllı Kilit

Fiyat: 229 $

Bluetooth Entegrasyonu: Schlage Sense, dijital kilitlerinin tasarımını Bluetooth bağlantısıyla birleştiriyor. Schlage Sense mini klavye, uyumlu kilit ve arkasındaki batarya bölmesiyle kapı kilidinizin tamamen yerini alıyor. Aydınlatmalı dokunmatik klavye 30 farklı erişim kodunu belleğinde tutabiliyor. Gelenekseli tercih eden kullanıcılar için standart anahtarlarla da çalışıyor.

Schlage Güvenliği: Schlage Sense Seviye 1 ANSI derecesine sahip. Bu da onu fiziksel güvenlik anlamında rakiplerinden bir basamak üste çıkarıyor. Ayrıca içinde fiziksel saldıralara duyarlı bir alarm sensörüyle geliyor.

Sadece Apple Uyumlu: Schlage Sense henüz sadece iOS telefonlar ve Apple HomeKit ile uyumlu. Bu da Siri’ye kapıyı kitlemesini söyleyebileceğiniz anlamına geliyor. Apple TV de Schlage uyumlu ve wireless bağlantı olarak iş görüyor, evden uzaktayken de kilitlere ulaşabilmenizi sağlıyor. Bu yıl bir Android uygulamasının çıkacağı duyurusu yapıldı, ancak uygulama çıkana kadar Schlage Sense sadece iOS kullanıcılarına açık olacak. Eğer iOS ve Apple HomeKit kullanıcısı değilseniz buna benzer daha uygun fiyatlı (diğer Schlage ürünleri dahil) birçok seçenek bulunuyor; ancak Apple HomeKit kullanıyorsanız bu yüksek kaliteli tasarımı ve güçlü kilit sistemini değerlendirmeye alabilirsiniz.

ARTILARI

• Apple HomeKit ve Apple TV uyumu

• Kolay kurulum

• 30 erişim kodunu saklayabilen aydınlatılmış dokunmatik klavye

• Alarm sensörü

• Uygulamanın ayarlanabilir özellikleri ve ziyaretçiler için elektronik erişimi var

• ANSI/BHMA Seviye 1

 

EKSİLERİ

• Yüksek fiyat

• Şimdilik sadece iOS cihazlarla uyumlu

• Apple TV olmadan uzaktan erişim yok

• Bluetooth bağlantı gecikmesi

 

4) Danalock V2 Akıllı Kilit

Fiyat: Amazon’da 2 çeşit olarak satılıyor, 179.99 $ (Bluetooth ve Z-Wave) ya da 129.99 $ (sadece Bluetooth)

İnce Kilit Tasarımı: Danalock, Danimarkalı bir aile şirketinin ürettiği bir ürün ve tasarım açısından August akıllı kilide çok benziyor. Silindirik kilit kapının iç kısmına yerleşiyor, dış kilidi olduğu gibi bırakıyor. August’tan farklı olarak çoğu farklı kilit sistemiyle uyumlu. Dış çemberi çevirerek, ortasına dokunarak ya da telefon uygulamasıyla açıp kapatabiliyorsunuz. Ve orijinal kilit değişmediği için standart anahtarla da kullanılabiliyor. Danalock telefona bağlanmak için Bluetooth kullanıyor, bazı güncel modelleri ise Z-Wave uyumuna da sahip. Bu sayede kullanıcılar çevrimiçi Z-Wave ağ geçidiyle kilide erişim sağlayabiliyor.

Uygulama Özellikler: Uygulama sayesinde ziyaretçiler, sürekli, geçici ya da tekrarlayan sıklıkta kilide erişim sağlayabiliyor. Uygulama ayrıca özgün ayarlarla geliyor. Bunlardan ilki otomatik kilit açma özelliği, 8 metrelik bir alan içerisinde otomatik olarak kapılar açılabiliyor, ya da, Knock to Unlock özelliği sayesinde kullanıcılar telefonlarından ‘kapıyı çalıp’ kilidi açabiliyor. Ancak birçok bildirime göre bu özellikler her zaman düzgün çalışmıyor. Uygulama kapılara erişimi gösteren bir hareket dökümüne sahip olsa da, kilidin elle açıldığı zamanların kaydını tutmuyor.

Tutarsız Sonuçlar: Tasarımı harika olmasına ve birçok yenilikçi özellikle gelmesine rağmen bu kilit tutarlı bir şekilde çalışmıyor. Kurulumunun basit ve hızlı olması gerekirken birçok kullanıcı kilidin kapıya uymadığını ve bazen kurulumun düzgün gerçekleşmediğini bildiriyor. Diğer sorunlar ise Bluetooth bağlantı gecikmesi ve uygulamanın güvenilirliği. Tüm eksilerine rağmen kilidin listemizde yerini almasının sebebi yenilikçi özellikleri, kapı kilidiyle uyumu ve uygun fiyatı. Bu hatalar giderildikten sonra akıllı kilit piyasasına güçlü bir rakip olarak çıkacaktır.

ARTILARI

• Tüm dünyaya satışı var

• Her türlü kilit sistemiyle uyumlu

• Bluetooth Smart ve Z-Wave uyumu

• Diğer akıllı kilitlere göre uygun fiyatı

• İşlevsel mobil uygulama

• Yüksek seviye güvenlik şifrelemesi

 

EKSİLERİ

• Kilit ve uygulama hataları yüzünden güvenilirliğinin azalması

• Bluetooth bağlantı gecikmesi

• Kurulumunun söylenilenden daha zor olması

 

5) HAVEN Akıllı Kilit

Fiyat: 176 $

Özgün Güvenlik: HAVEN’ı rakiplerinden ayıran özelliği kilit diline odaklanmak yerine tasarımının kapının altına uyacak şekilde yapılmış olması. Kilitlendiğinde yüksek kalite askeri malzemeden yapılmış plaka yukarıya doğru genişliyor ve kapının zorla açılmasını engelliyor. HAVEN’ın yaratıcılarına göre bu ürün sadece tipik eve zorla girme yöntemlerini (kapıyı tekmelemek) savuşturmakla kalmıyor, koçbaşı darbelerine bile dayanabiliyor. Kilidin kurulumunun olabildiğince az hatayla yapılması gerekiyor ama kullanıcı için görece kolay bir süreç olduğunu söyleyebiliriz.

Bluetooth Erişimi: HAVEN bluetooth aracılığıyla hem iOS hem android telefonlara bağlanabiliyor, erişimi kullanıcı dışı telefonları kapsayabiliyor ve bir hareket dökümü tutuyor. HAVEN ayrıca telefonun kaybolması durumunda anahtarlık da kullanıyor. HAVEN pille çalışıyor, bu yüzden internet erişimini ya da güç kaybını düşünmek zorunda değilsiniz. Eğer hem esas pil hem yedek piller biterse kilit bağlantısını kesiyor. Ayrıca acil bir durumda evden çıkmanız gerekirse kilidi içerden elle açabiliyorsunuz.

Eksik Özellikler: Kullanıcıların istedikleri her yerden kilide erişim sağlayabilmesi için Wi-Fi bağlantısını piyasaya sürmeyi planlıyorlar. Ayrıca HAVEN’ının Nest ve Apple HomeKit ile uyumlu yapacaklarını da açıkladılar. Kullanıcı yorumları önümüzdeki birkaç ay içerisinde çıkacaktır, bu yüzden yakın gelecekte çıkacak güncellemeleri ve iyileştirmeleri takip etmenizi öneririz.

ARTILARI

• Ekstra güvenlik — kilidin zorla açılmasını önlemek için kapının altına yerleştirilen bir plaka kullanıyor.

• Yedek pillerle desteklenen pil gücü

• Acil durumlarda elle açma

• Uygulama sayesinde diğer telefonlara erişim izni verilmesi ve hareket dökümü bulunması

• Bluetooth’la hem iOS hem Android cihazlara bağlanabilmesi

 

EKSİLERİ

• Ürüne ve resmi kullanıcı yorumlarına henüz ulaşılamıyor

• Wi-Fi bağlantısı ve akıllı ev sistemleriyle uyumu henüz yok

• Sadece sert zemine (ahşap, fayans, mermer, taş) kurulabilir

• Kapılar yerden 2 santimetre yüksekte olmalı

 

6) Lockitron Bolt

Fiyat: 99 $

Güncelleştirildi ve İyileştirildi: Bolt, Lockitron’un ürettiği ikinci nesil bir akıllı kilit. Kitlesel fonlamayla üretilen ilk tasarımlarının birtakım kusurları bulunmakla beraber, Lockitron takımı hatalarından ders aldı ve güncellenmiş, iyileştirilmiş tasarımı ve işlevselliğiyle Bolt’u üretti. Değişikliklerden biri var olan kilit sistemiyle çalışmak yerine Bolt’un silindirik kilit mekanizmasının yerini alması. Bu durum kurulumu zorlaştırsa da, kolay bir kurulum sürecine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Lockitron anahtar eşleştirme özelliği sunuyor, bu sayede kullanıcılar yeni kilidi eski anahtarlarıyla da kullanabiliyor.

Uzatılmış Pil Ömrü: Orijinal tasarımdan farklı olan bir diğer özellik ise uzun pil ömrü. Uzun pil ömrü Bolt’tan Wi-Fi özelliğinin çıkartılmasıyla sağlandı. İnternet bağlantısı içinse Lockitron Bridge isimli ayrı bir cihaz satın almanız gerekiyor. Bu değişiklikle yine de pil ömrü ancak 6 aya kadar uzatılabilmiş. Çoğu rakibinin pil ömrü ise 1 yıl.

Uygulamaya Erişim Kolaylığı: Lockitron uygulamasının genel işlevi kapıyı kilitleyip açmanızı sağlaması ve bu özelliği telefonunuz uyumlu olmasa bile mobil websitesiyle de kullanabiliyorsunuz. Uygulama ayrıca ziyaretçiler için erişim sağlıyor ve bunun için de akıllı telefon gerekmiyor, SMS hizmetiyle de bu özelliği kullanabiliyorsunuz. Ancak SMS özelliği için aylık 5 dolar ödemeniz gerekiyor. Uygulama sayesinde Lockitron Sense ayarlarını yapabiliyor, telefon kilidin kapsama alanına girdiğinde kilidi otomatik açabiliyorsunuz. Hareket dökümü sadece kapının açılıp kapanmasının kaydını tutmuyor, aynı zamanda kapı çalındığında ya da zile basıldığında da bildirim gönderiyor. Bu harika özellikleri uygun bir fiyata sunan Lockitron’u radarınıza almayı unutmayın.

ARTILARI

• Uygun fiyatı

• Uygulamanın ziyaretçi erişimi ve otomatik kilit açma özelliğinin olması

• Kapının manuel erişimi dahil kapsamlı hareket dökümü

• Akıllı olmayan telefonlarla da çalışabilmesi

• Hem iOS hem Android cihazlarla uyumlu olması

• Anahtar eşleştirme özelliğiyle kullanıcıların anahtarlarını değiştirmesine gerek olmaması

 

EKSİLERİ

• Sadece standart silindirik sistemlerle uyumlu olması

• Pil ömrünün 6 ay olması

• Ürünün uzun olması ve daha çok yer kaplaması

 

7) Gate Akıllı Kilit

Fiyat: 349 $

Kapı çalınırken kimin geldiğini öğrenin: Akıllı kapı kilitleri kimsenin evinize girmesine izin vermiyor, ama kaç tanesi evinize girecek kişiyi kapıyı açmadan görmenizi sağlıyor? August gibi bazı akıllı kilitler kamera eklentileri ve mikrofonla gelebiliyor, ama bu cihazları ayrı satın almanız gerekiyor. Gate ise her şeyi tek bir cihazda bir araya getiriyor. Gate Wi-Fi bağlantılı bir akıllı kilit, video arama ve harekete duyarlı güvenlik kamerasıyla beraber geliyor. Diyelim ki çocuğunuz anahtarları unuttu ve eve giremiyor. Tek yapması gereken Gate’in üstüne arama butonuna basmak. Buton telefonunuza bildirim yolluyor ve 720p kalitede renkli görüntü sunan kamerayı aktif hale getiriyor.  Uygulamadan görüntülü konuşma yapabiliyor ve kapıyı evde olmasanız bile açabiliyorsunuz.

Ek Özellikler: Rutin ziyaretçileriniz için SMS yoluyla ziyaretçilere geçici erişim kodları yollayabiliyorsunuz. Bu işlem için bir akıllı telefon gerekmiyor. Ayrıca ekstra bir ücret de ödemeniz gerekmiyor. Ziyaretçiler yolladığınız kodu klavyeye girerek kapıyı açabiliyor. August akıllı kilitten bir diğer farkı ise Bluetooth sinyaline ihtiyaç duymaması. Gate evdeki Wi-Fi bağlantınızı kullanıyor. Ayrı bir ağ geçidi gerekmediği için varolan router bağlantılarınızı koruyorsunuz. Ayrıca tüm ses ve görüntü kayıtları 256-bit  şifrelemeyle bulutta depolanıyor. Diğer akıllı kilitler gibi Gate de pille çalışıyor. Ama sizi sürekli AA pil değiştirmekle yormak yerine, arkasındaki plakayı çıkarıp micro-USB bağlantısıyla pili şarj edebiliyorsunuz.

ARTILARI

• Wi-Fi bağlantısı var

• Şarj edilebilir piller

• Yerleşik yüksek çözünürlüklü kamera ve mikrofon

• SMS özelliği

• Bulut depolama

 

EKSİLERİ

• Yüksek fiyat

• Bluetooth bağlantısı olmaması

Evinizi güvende tutmak için yenilikçi bir yol arıyorsanız, piyasada hem kolay kullanım hem de güvenlik vaadeden birçok akıllı kilit bulunuyor. Çok çeşitli yüksek teknoloji özellikleri ve mobil uygulamalar evinize ve ailenize en uygun  akıllı kilidi bulmayı kolaylaştırıyor, hatta evinize kimlerin girip çıkacağını kontrol edebilmenizi sağlıyor. Ayrıca çoğu akıllı kilit basit haneye tecavüzleri engelleyecek şekilde sağlam bir tasarıma sahip. Akıllı kilitler standart kilitlerden daha pahalı olabilir, ama paranızı doğru yere harcadığınızdan emin olabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Yenilikçi Akıllı Ürünler
Dünyanın En Akıllı Kapı Zili: Veiu
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir