Polo’nun Kurucusu Ralph Lauren’ın Yoksulluktan Zenginliğe Uzanan Hikayesi

Ralph Lauren Kimdir?

Ralph Lauren Amerikalı bir moda tasarımcısı ve aynı adı taşıyan ticari markanın da yaratıcısıdır. Polo Ralph Lauren olarak bilinen bu marka günümüzde de popülerliğini koruyor.

Yazımızda Ralph Lauren’ın sıfır noktasından zirveye uzanan başarılarla dolu yolculuğunu anlatacağız. Bakalım yokluk içinde geçen bir hayattan çıkıp 7 milyar dolarlık bir servetin sahibi olma sürecinde neler yaşamış. Yeni bir iş fikri olup da harekete geçmekte tereddüt edenlerin  Lauren’ın hikayesinden öğreneceği çok şey var.

DeWitt Clinton Lisesi’nin 1957 yılına ait yıllığında Ralph Lauren’a ait bir sayfa var, o sayfalarda hayattaki amacının ne olduğunu söylemiş dersiniz? Milyoner olmak! Tesadüf mü ileri görüşlülük mü bilinmez, ancak kendisi bugün Forbes zengin listesine 7 milyar dolarlık servetiyle giriş yapmış başarılı bir modacı. Dudak uçuklatan bu serveti artık bir ikon olarak görülen markası Polo ile elde eden Lauren’ın bu başarıyı yakalaması hiç de kolay olmamış.

Ralph Lauren’ın Dünü

Bir moda ikonuna dönüşmeden önceki hayatında Bronx’ta yaşayan Yahudi göçmeni bir ailenin son çocuğu Ralph Lipschitz olarak anılıyordu.

Büyüdükçe fakir hayatından sıyrılmanın yollarını arar oldu ve aradığını filmlerde buldu. Fırsat buldukça sinemaya gidiyor, sinemanın büyülü dünyasında adeta kayboluyordu. Kelimenin tam anlamıyla filmlerin müptelası olmuştu. Gary Cooper ve Cary Grant gibi oyuncular ile kendini özdeşleştiriyor, tamamıyla onların tavrına bürünüyordu. Hayallerini ve rüyalarını süsleyen söz konusu karakterlere olan düşkünlüğü ve fantezi dünyasına adım atabilme yeteneği onu bugün olduğu noktaya getiren moda tutkusunun fitilini ateşleyen şey oldu.

Mütevazı kökeninden iyiden iyiye uzaklaşması yıllarca katlandığı alaylar ve hakir görmelerin sonunda ismini Lauren olarak değiştirdiğinde gerçekleşti.

 

Polo Markası Nasıl Doğdu?

Askerlik görevini yerine getirdikten sonra New York’a geri dönen Lauren erkek giyim mağazası Brooks Brothers’da tezgâhtar olarak işe başladı. Yanlış duymadınız, bugünün milyarderi Lauren o zamanlar hayalinde kravat tasarlamak olan bir mağaza görevlisiydi.

Derken hayatını değiştirecek bir tecrübe sayesinde- izlediği ilk polo maçı-  hayata bakışı değişti ve girişimci ruhu körüklendi.” Olağanüstü şeylerle karşılaştık” diyor onu ilk polo maçına götüren arkadaşı Warren Helstein o günü hatırladığında. “Gümüşler, deriler, atlar büyük şapkalarıyla ortalıkta dolanan zarif sarışın kadınlar ve varlığından bir haber olduğumuz yüksek sosyete mensubu bir sürü insan…”

Bu olay Ralph Lauren’a üst sınıfa hitap edecek seçkin bir marka yaratmak konusunda ilham verdi ki bu ilhamın sonunda Polo Ralph Lauren markası doğmuş oldu.

Bir lise diploması ve edindiği ufak çaplı iş deneyimleri ve bu deneyimlerden tanıdığı görmüş geçirmiş birkaç iş adamı dışında bir şeyi olmayan Ralph için kendi şirketini kurmaya karar vermek efsanevi kariyer hayatı boyunca aldığı sayısız riskli karardan yalnızca ilkiydi.

Bir sonraki riskli adım ise dar modellerin revaçta olduğu bir dönemde enli ve renkli kravatlar üretmeye girişmesiydi.

Bu radikal yaklaşım öylesine beğenildi ki bir yıl içinde tam 500.000 dolarlık kravat satışı yapıldı, Lauren’ın kravatları sınıfı geçmiş, herkesin gönlünü kazanmıştı. Şirketin çok sayıda müşterisi olmuştu.

Hızlı gelen bu başarıya rağmen Lauren bıkıp usanmadan şirketini büyütmeye uğraştı. “Ralph bir an bile kazandıklarının rehavetine kapılıp yan gelip yatmayı düşünmedi.” diyor Varvatos. “Anınızın keyfini çıkarabilirsiniz, ancak işlerin devam etmesini sağlamak zorundasınız, yalnızca tek bir işin üstesinden gelebilen biri olamazsınız.”

Mevzu bahis yeni tasarım fikirleri olunca Lauren işi basite indirgemeyi seçti. Kendisinin de giymeyi isteyeceği bir film yıldızına yaraşır kıyafetler tasarladı.

Ünlü bir film yıldızının giyeceğini hayal ettiğiniz şeyleri herhangi bir mağazaya gidip alıp çıkamazsınız diyen Lauren, tasarladığı şeylerin satın alınamayacağını hatta hiçbir yerde bulunamayacağını söylerdi.

Lauren 1997 yılında şirketini halka arz etti, elbette ki karar yetkisinin %81,5’ini kontrolünde tutarak. Bu binbir güçlükle alınmış bir karardı çünkü yarattığı bu güçlü tabloda bir yönetim kurulu ile hisse ortakları görmek isteyip istemediğinden emin değildi.

 

Ralph Lauren’ın Bugünü

Milyoner olmanın hayalini kuran o afacan çocuk şimdilerde 75 yaşında ve sahip olduğu farklı şehirlerdeki pek çok evin, uçsuz bucaksız bir araziye kurduğu çiftliğin ve başarısından doğan zenginliğin şımarıkça keyfini sürüyor.

Başarılı iş adamı dünyanın en değerli araba koleksiyonuna sahip olmasıyla da övünüyor. “Bazıları sanat koleksiyonuna meraklıdır ancak benim için benzersiz ve olağanüstü bir tasarıma sahip arabalar çok daha farklı bir anlam ifade ediyor. En nihayetinde hem makinenin güzelliğini hem de sizi götüreceği yolculuğun hazzını bir arada yaşamış oluyorsunuz.” diyor.

 

İlginizi çekebilir

Mutlaka Okumanız Gereken Başarı Hikayeleri
22 Yaşında Zengin Olmamı Sağlayan 7 Teknik
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir