Kendi Çabalarıyla Milyoner Olan Girişimcilerin 10 Alışkanlığı

Başarılı bir girişimci ve milyoner olmak kolay bir iş değildir. Pek çok insan bu hayalle yola çıkar; ancak kısa süre içinde pes eder, başarıya dair inancını yitirir.

Hedefine ulaşanlara  ise başarı “altın tepsi” ile sunulmaz. Milyoner olabilmek, büyük bir şirketin lideri olabilmek için başarı takıntısına sahip olmak gerekir.

Biz de bu yazımızda kendi çabalarıyla, kendi emekleriyle milyoner olan girişimcilerin sahip olduğu takıntılara bakacağız.

 

1. Başarılı Girişimciler Hedeflerinin Peşinden Koşarlar

9-5 mesaili bir işte başka birini zengin ederek milyoner olamazsınız. Başarıya ulaşmak, milyoner olmak için sizin de kendinize ait hedefleriniz ve hayalleriniz olmalıdır. Kendi çabalarıyla milyoner olan kişiler, hedefleri uğruna risk alabilen kişilerdir. Başarılı olmak için büyük bir azim ve kararlılıkla çalışırlar.

Sadece hayal sahibi olmak da yeterli değildir. Hayalleri belli bir çerçevenin içine sokarak gerçeğe dönüştürebilmektir esas marifet. Başarılı insanlar belirledikleri hedefleri gerçeğe dönüştürmek için kendilerine bir takvim belirler. Kısa, orta ve uzun vadeli planları vardır. Ne istedikleri bilirler, dahası istediklerini hangi yöntemlerle elde edeceklerini de bilirler. Orta sınıfa mensup insanlar günlük konfor için risk almaya yanaşmazken başarıyı hedefleyen insanlar ortalamanın üstünde bir performans sergilerler ve kendi fırsatlarını kendileri yaratırlar.

Mutlaka okuyun: İstifa Edip Girişimci Olmaya Hazır Olduğunuzu Gösteren 6 Nitelik

 

2. Sürekli Okuyup Kendilerini Geliştirirler

Başarılı insanlar sürekli yeni şeyler öğrenmek isterler. Çok okurlar, çünkü dünya hakkında tükenmez bir merak sahibidirler. Bilgiye ve öğrenmeye açtırlar yani.

Bu açlık ya da bu takıntı, onların amacına hizmet eder; zira okudukça, bilgilerini artırdıkça hem işleri hakkında daha iyi bilgi sahibi olurlar; hem de farklı disiplinlerden edindikleri bilgileri işlerinde uygulayıp başarılı olurlar. Çok okumak şüphesiz yaratıcılığı ve özgünlüğü artırır.

Kendi çabalarıyla milyoner olman insanlar için bilgiye ulaşmak konusunda kitaplar çok önemli bir işleve sahiptir. Bu kişiler okuyacakları kitapları da özenle seçerler ve kendi kültürel sermayelerine hizmet edecek eserler okurlar.

Ne kadar okursanız o kadar çok soru sorarsınız. Ne kadar soru sorarsanız farklı fırsatlarla karşılaşma ihtimaliniz de o kadar artar.

Mutlaka okuyun: Milyoner Girişimcilerin En Çok Okuduğu 7 Kitap

 

3. Güçlü Oldukları Yönleri Geliştirirler

Başarılı insanlar, zaafları ve zayıflıklarıyla vakit harcamak yerine güçlü oldukları konulara odaklanırlar. İyi bildikleri konular üzerinde çalışıp uzmanlaşmaya gayret ederler.

İyi olduğunuz bir konuda ne kadar çalışırsanız o kadar iyi hale gelirsiniz. İlgilendiğiniz ve sevdiğiniz konulara odaklanarak o konulardaki yeteneklerinizi geliştirebilir ve rakiplerinizin fersah fersah önüne geçebilirsiniz.

Pek de başarılı olmadığınız konulara ısrarla yöneldiğiniz zamansa vasat sonuçlar elde ederseniz. Elbette zayıf olduğunuz alanlarda kendinizi geliştirmeniz de önemlidir, bunu kimse reddedemez. Ancak halihazırda güçlü olduğunuz yanlarınıza odaklanıp daha da gelişim gösterebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Kendini Geliştirmenin Yolları

 

4. İleriye Bakarlar ve Sınırları Aşarlar

Başarılı çizgisel bir şekilde gelmez. Başarıya ulaşmak, tıpkı okyanusta yolculuk etmeye benzer. Bazen hava güllük gülistanlıktır, bazense fırtınalar göğü deler. Önemli olan ise yol almaktır. Başarı daima ileriye doğru hamle yapmakla elde edilir.

Kendi çabalarıyla milyoner olan girişimciler, başarısızlık söz konusu olduğunda bile pes etmezler. Mevcut durumu değerlendirirler, hatalarından ders çıkarırlar. Hatta başarısızlık bazı durumlarda daha önce fark edilmeyen fırsatları görmek için, zincirleri kırmak, yeniliğe imza atmak için bir nimettir bile denebilir.

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı Başarıya Dönüştürmek İçin İzlemeniz Gereken 7 Yol

 

5. Sağlıklarına Dikkat Ederler

Milyonerler uğraştıkları işlerde tam performans gösterirler. Hiçbir şeyi “göstermelik” yapmazlar. Gerektiğinde uykusuz kalmayı, ekstra çaba göstermeyi bilirler. Yani hedeflerine ulaşmak için kendi hayatlarında kısa vadeli fedakarlık yaparlar; bu fedakarlığın meyvesini de uzun vadede toplarlar.

Kendi çabalarıyla zengin olanlar sağlığın ve sporun önemini de bilirler. Çok meşgul oldukları zaman bile spor yapmaya, egzersize zaman ayırırlar. Zira beden sağlığı, zihin sağlığı için olmazsa olmaz öneme sahiptir. Spor yapıp fit kalmak, kişiye kendini iyi ve mutlu hissettirir.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

6. Birden Çok Gelir Kaynakları Vardır

Milyonerler, uzun vadede kazancın artması için birden fazla gelir kaynağına sahiptir. Zira tüm yumurtaları tek sepette taşımak, sadece tek bir gelir kaynağına güvenmek doğru bir hareket değildir.

Milyonerlerin uğraştıkları temel bir iş vardır; ancak bu işin yanında çeşitli alanlarda yatırım yaparak gelir kaynaklarını çeşitlendirirler. Başarısızlık her zaman herkesin başına gelebilecek bir şeydir. Ancak birden fazla gelir kaynağına sahip olunduğuna bir yatırım başarısız olsa bile diğer yatırımdan mutlaka kazanç elde edilecektir.

Kendi emekleriyle milyoner olan insanlar para harcama konusunda da savruk değildir. Milyoner bir kişi daha ziyade birikim yapmaya çalışır. Belli bir bütçesi vardır ve bu bütçeye uygun hareket eder.

Özetle birden fazla gelir kaynağına sahip olmak, uzun vadede kişiye finansal anlamda özgürlük sağlar.

Mutlaka okuyun: Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?

 

7. Başarılı ve Kaliteli İnsanlarla Arkadaş Olurlar

Sıkı çalışma ve konsantrasyon başarıya giden yolun en önemli unsurlarındandır. Fakat bir insanın kimlerle arkadaş olduğu da o kişinin başarısı açısından oldukça mühim kriterlerden biridir.

Başarılı ve zengin insanlar arkadaşlarını özenle seçerler. Kimlerle gezdiklerine, kimlerle çalıştıklarına dikkat ederler. Özellikle şirket içinde parlak insanlarla çalışmaya özen gösterirler, zira parlak insanların çalıştığı bir şirket şüphesiz başarılı işler yapacaktır.

Milyonerler, pozitif enerjiye sahip insanlarla birlikte olurlar. Attığını vuran, iş bitirici, vizyoner, bardağın dolu tarafına bakan, ilham verici insanlardır bunlar. Olaylara herkesten daha farklı açılardan bakabilen, daima taze ve heyecan verici fikirleri bulunan insanlar, kişiyi konfor çemberinden çıkarır, potansiyelini sergilemesi için itici güç olur.

Tabii adil, mizah yönü güçlü ve iyi kalpli insanlarla olmak da en az bunlar kadar önemlidir.

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Doğru Arkadaş Nasıl Bulunur?

 

8. Düşünmeye Zaman Ayırırlar

Başarılı girişimciler düşünmek için kendilerine zaman ayırırlar. Büyük hedefler bulmak için, hayal kurmak için ve planlarını detaylandırmak için beyin fırtınası yaparlar. Hayatlarını, ailelerini, arkadaşlarını ve insanları düşünürler.

Hayat hakkında derin felsefi şeyler de düşünebilirler, daha çok para kazanmanın yollarını da düşünebilirler. Tabii insanlarla olan ilişkilerini geliştirme yolları üzerine de fikir yürütürler.

Yaratıcı ve stratejik düşünme, öğrenilebilecek bir şeydir. Her gün kapsamlı konuları düşünmek, daha sonra da bu kapsamlı konulardan daha spesifik ve pratik konulara geçiş yaparak düşünce yapınızı yeniden şekillendirebilirsiniz. Bu sayede hedeflerinizi gerçekleştirmek için odaklanabilir ve etkili eylem planları hazırlayabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Strateji ve Yönetim Konularında Başarılı Olmanın Yolları

 

9. Başkalarının Fikirlerine Önem Verirler

Kapalı bir fanus içinde milyoner olamazsınız. Gösterdiğiniz başarıların arkasında müşterileriniz, çalışanlarınız, aileniz ve arkadaşlarınız vardır. Bu kişilerin desteğini arkanızda hissetmeniz büyük önem taşır. Çevrenizin desteğini alabilmenin en iyi yolu da onların görüşlerine önem vermek, onlardan geri bildirim (feedback) almaktır.

Kendi çabalarıyla milyoner olan girişimciler iyi birer dinleyicidirler. İnsanların söylediklerini can kulağıyla dinlerler, çevrelerinde olup bitenin farkındadırlar. Farklı düşüncelere değer verirler, eleştiriye açıktırlar. Kendilerinin farkına varamadıkları konularda farklı insanlardan görüş, öneri ve yorum almaya önem verirler.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

10. Beklentileri Aşarlar

Son olarak şunu belirtelim: Kendi çabalarıyla, tırnaklarıyla kazıya kazıya milyoner olan insanlar sürüden ayrılan insanlardır. İşlerini zamanında hallederler, işten kaytarmazlar. İş konusuna hassas oldukları için de çalışanlarıyla ve müşterileriyle ilişkileri iyidir. Bu da onları diğer insanlardan bir adım öne taşır.

Başarılı insanlar kendilerine şu soruyu sorarlar: “İnsanların benden beklentisi nedir? Bu beklentileri nasıl aşabilirim? İnsanlara özgün ve şaşırtıcı ne sunabilirim? Bu yapmanın yolları nelerdir?”

Eğer bu tür takıntılarınız yoksa, beklentileri aşma, insanları şaşırtma takıntınız yoksa yapacağınız işlerin çoğu vasat olacaktır.

Başarılı insanlar, kendi çıtalarını yüksek tutarlar ve ancak yüksek beklentileri karşılayabilen insanlar başarılı ve milyoner olurlar.

Mutlaka okuyun: Müşterilerin Beklentileri Nelerdir? Nasıl Karşılanır?

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir