Restoran ve Cafe Menüsü Nasıl Hazırlanır?

Restoran veya Cafe Menüsü Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Konu

Başarılı menü tasarımı, müşterilerin yemek deneyimini artırır, doğru yemek seçimi yapmalarını sağlar ve iştah açar. Ancak menü, yemekleri ve fiyatlarını listelemekten daha başka bir şeydir. Menü aynı zamanda restoranın kimliğini ve markasını yansıtan bir reklam aracıdır.

Bu bakımdan doğru ve başarılı bir menü tasarımına sahip olmak her restoranın önem vermesi gereken konuların başında gelir. Doğru bir menü müşteri memnuniyetini ve dolayısıyla restoranın kazancını etkileyen unsurlardan biridir.

Şimdi başarılı bir restoran menüsünün sahip olması gereken özelliklere bakalım.

 

1. Okuma Yönüne Dikkat Edin

Restoran menülerinde genelde sağ üst köşenin en dikkat çekici bölge olduğu düşünülür ve yıllardır menüler bu şekilde dizayn edilir. Bu nedenle sağ üst köşeye fiyatı daha yüksek yemekler konur. Ancak yapılan araştırmalar insanların menüyü de tıpkı kitap gibi sol üstten sağa doğru okuduğunu göstermektedir.

 

2. Mantıklı Bir Sıralama Yapın

Yemek türlerini mantıklı bir şekilde sıralayarak müşterilerin aradıkları yemeği daha kolay bulması sağlanmalıdır. Yani atıştırmalıklar, salatalar, ana yemekler, ara sıcaklar, içecekler vs. kategori halinde belirtilmelidir.

 

3. Fotoğraf Kullanımını ‘Abartmayın’

Menüde fotoğraf kullanmak genelde “kebapçıların” tarzıdır. Tabii ki bu da bir tarzdır ve saygı duyulur. Ancak lüks ve orta-üst restoranların menülerinde fotoğraf neredeyse hiç yoktur. Eğer menüde fotoğraf kullanmak istiyorsanız yüksek kaliteli profesyonel fotoğraflar kullanın ve menüyü fotoğrafa boğmayın. Yemeğin kalitesini fotoğrafla değil, lezzeti ve sunumuyla gösterin.

 

4. İllüstrasyon Kullanmayı Düşünün

Fotoğraf yerine illüstrasyon kullanmayı düşünebilirsiniz. İllüstrasyon evrensel olarak daha dikkat çekici ve ilginçtir. Restoranın kimliğini ve tarzını illüstrasyonlarla daha açık bir biçimde iletebilirsiniz.

 

5. Para İşareti Kullanmayın

Araştırmalar, menüde dolar ($), euro (€), lira (₺) gibi para işaretleri olmadığında insanların daha çok harcama yaptığını söylemekte. Yani insanlar ne kadar harcama yaptıklarını fark etmemeliler…

 

6. Kutulandırmayı Düşünün

Menüde yer alan bazı yemekleri kutu içine alarak vurgulayabilirsiniz. Özellikle kar marjı yüksek yemeklerde (makarna, pilav vs) sıkça uygulanan bir yöntemdir bu.

 

7. Fontları Ekonomik Kullanın

Etkili bir tipografi markanın kimliğini başarılı bir şekilde aktarır ve menüyü okunaklı kılar. Bu nedenle fon seçiminde ve boyutunda özenli olmak gerekir. Örneğin başlıkları farklı, renkli veya “bold” bir fontla yazarak okunaklılığı artırabilirsiniz.  Ancak font çeşitliliği çok fazla olursa menü okunaklı olmaktan çıkabilir.

 

8. Uygun Renkler Kullanın

Hedef müşteri kitlenizi ve restoranın konseptini gözeterek menüdeki renkleri buna göre belirlemelisiniz. Farklı renkler insanlarla farklı duygular uyandırır. Yani renk seçiminde hem insan psikolojisini hem de menünün dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Tex Mex restoranının menüsünde sıcak renkler, Meksika mutfağını yansıtacak şekilde kullanılmıştır örneğin.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir