İlham Verici Richard Branson Sözleri

Virgin Group’un sahibi Richard Branson son derece başarılı bir girişimci.

Eğlenceden havayollarına, otelcilikten uzaycılığa kadar 400’den fazla şirketin sahibi olan İngiliz iş adamı Richard Branson özellikle iş ahlakı ve zeki fikirleriyle tanınıyor.

Biz de bu yazımızda Richard Branson’un ilham veren sözlerini sizlerle paylaşacağız.

Ama önce dilerseniz Richard Branson’u biraz daha yakından tanıyalım.

Richard Branson hayatın gerçekleriyle erken yaşta tanıştı. İlkokula giderken öğrenme bozukluğu olarak tabir edilen disleksi nedeniyle eğitim hayatı pek başarılı geçmedi. Bu nedenle de arkadaşları arasında dalga konusu oldu. 5 yaşındayken annesi ona sıkı bir ders vermek istedi ve ailece arabayla alışverişten dönerken Richard’ı evlerinin 5 kilometre gerisinde indirdi. Richard’a evlerini bulabilmesi için bazı tariflerde bulundu ve arabayı sürdü. Richard Branson da bir şekilde insanlardan yardım alarak evin yolunu bulabildi.

Annesinin yaptığı çok büyük bir şey tabii ancak bunun karşılığını Richard Branson ileriki yıllarda fazlasıyla gördü. Hayattaki tüm zorlukları bir fırsat olarak algılayan Branson, yaptığı hatalar için yas tutmak yerine hatalarından ders alma alışkanlığı kazandı.

Ergenlik yıllarında Student adında bir dergi çıkaran Branson, bu dergide Vietnam Savaşı karşıtı yazılara yer veriyordu.

20 yaşına geldiğinde plak dağıtım işi kuran Branson, zamanla plak şirketi kurdu ve girişimcilik kariyerinde pek çok başarıya imza attı.

Bugün 400’den fazla şirketin bünyesinde bulunduğu Virgin Group’un sahibi olan Richard Branson, hayatın pek çok aşamasından geçen, pek çok badire atlatan ancak enerjisinin ve tutkusunun sönmesine asla izin vermeyen bir isim.

 

İlham Verici Richard Branson Sözleri

1. Saygı etkilemek istediğiniz insanlara değil, herkese nasıl davradığınızla alakalı bir olgudur.

2. İş kurmak atom parçalamak kadar zor değildir. İş kurmak şahane bir fikre sahip olmak ve bu fikri bir bütün olarak tahayyül edebilmekle alakalıdır.

3. Hatalarınızdan ders çıkarın. Eğer girişimciyseniz ve ilk işiniz başarısız olmuşsa, bunu “Girişimciliğe hoş geldin” mesajı olarak görün.

4. Benim başarı tanımım şudur: Bir işle ne kadar aktif bir şekilde ilgilenirseniz o kadar başarılı hissedersiniz.

5. Yürümeyi belli kuralları takip ederek değil, düşe kalka öğrenirsiniz.

6. Başarılı şirketlerin temelinde mutluluk vardır. Mutlu bir şirketiniz varsa başarı kaçınılmazdır.

7. Hayatınızda tutkunuzu takip etmekten ve bu uğurda çalışmaktan daha güzel bir şey yoktur.

8. Bir fikriniz varsa, bunu karmaşık bir hale getirmemek çok önemlidir. Basit ve net bir şekilde düşünmek zordur.

9. Küçük şeylere zaman ayıramıyorsanız büyük şeylere de zaman ayıramazsınız.

10. Dinleyin ve size en faydalı kısmı alın. Önemsiz yerleri ise aklınızda tutmasanız da olur.

11. İlk denemede başarılı olmadıysanız, başarısızlık kavramını anmaya gerek yoktur. Kalkın ve tekrar deneyin.

12. Girişimcilikte açık zihin önemlidir. İyimserlik insanları muhtemel senaryolara daha iyi hazırlar ve yapılan işten keyif almayı sağlar.

13. Bir fırsat fark edip bundan heyecan duyuyorsanız kendinizi bu işe adayın.

14. Teknolojinin kölesi olmayın. Telefonu siz kullanın, onun sizi kullanmasına izin vermeyin.

15. Çalışırken duygularınızdan kaçmayın. İçgüdüler ve duygular size yardımcı olmak için vardır.

16. Hatalarınızdan utanmayın, onlardan ders alın ve yeni baştan başlayın.

17. Başarılı olmak için risk almak durumundasınız. Birinden izin almak yerine bu kişiden af dilemeyi tercih ederim.

18. Eğer bir iş için dişinizi tırnağınıza takıp mücadele ettiyseniz ve yine de başarısız olduysanız başka bir işe girişmenin zamanı gelmiş demektir.

19. Şansınızı denemekten korkmayın. Kendinizi test etmenin en iyi yolu budur. Eğlenin ve sınırları zorlayın.

20. İş, sizi içine katmalı, sizi eğlendirmeli ve yaratıcılığınızı körüklemelidir.

21. Girişimcilik size heyecan veren bir şeyi paraya çevirme işidir. Ne kadar bu işi yaparsanız o kadar ilerlersiniz.

22. Kendiniz olmaktan asla vazgeçmeyin.

23. Lütfen nazik olun. Hayattaki hiçbir şey teşekkür etme alışkanlığınızı öldürmemeli.

24. Şans çalışmakla olur. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar şanslı bir insan olursunuz.

25. Hayır yerine evet derseniz hayatın çok daha eğlenceli bir yer olacağını göreceksiniz.

26. Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu o işi yapmaktır.

27. İnsanlar iyi eğitin, böylece istediklerinde işten ayrılabilsinler. İnsanlara iyi davranın, böylece işten ayrılmak istemesinler.

28. Hayat iniş ve çıkışlardan oluşur. Bu aksiyonu anlamlı kılacak şeyler yapın.

29. Kötü bir insanla iyi bir iş yapamazsınız. İyi insanlarla çalıştığınızda başarısız olma ihtimaliniz yoktur.

30. Bir şeyi en ucuz ya da en hızlı şekilde nasıl yapabilirim diye düşünmeyin. Bu işi en iyi şekilde nasıl yapabilirim diye düşünün.

31. Size verebileceğim en iyi tavsiye tutkulu olduğunuz alanda çalışmanızdır.

32. Başarılı bir girişimci olmak zengin olmak demektir. Ancak çok zenginliğin de çok sorumluluğu vardır. Benim sorumluluğum yeni şirketler kurmak, yeni insanlar işe almak ve fark yaratabilmek adına gerekli birikimi yapmaktır.

33. Disleksiden muzdariptim. İlkokulda öğretmenin anlattığı hiçbir şeyi anlamıyordum. Bu nedenle 15 yaşındayken okul hayatım bitti. Bir şey benim ilgimi çekmiyorsa onla ilişiğimi keserim.

34. Müzik sektörü farklı bir doğaya sahip. Pop gruplarının isimleri aynı zamanda marka isimleridir. Bazı dönemlerde sadece bu marka adı satış rekoru kırmayı sağlar.

35. Bence iş hayatı takım elbise giyip yatırımcıların gönlünü hoş etmek değil, kendine karşı dürüst olmak ve sahip olduğun fikirlerin özüne odaklanmaktır.

36. Kendinize zor bir hedef belirlediğiniz zaman fit olmak için bir nedeniniz daha olur.

37. Benim hayat felsefem hayatın her dakikasının keyfini çıkarmak şeklinde. Hiçbir zaman yaptığım bir şeyi angarya olarak görmedim.

38. Gazeteci-dergici olmak istemiştim, girişimcilikle ben alakam yoktu. Ben de dergimi ayakta tutabilmek için girişimci o oldum.

39. Hayatı sonu olmayan bir öğrenme süreci olarak görüyorum. Başka bir havayolu şirketinin uçağında beğenmediğim bir şey olursa, kendi havayolu şirketimde bu durumun olmamasına özen gösteriyorum.

40. Pek çok sektöre girip bu sektörlerin işleyişini değiştirmiş olmaktan ötürü mutluluk duyuyorum.

41. İş hayatında fırsatlar otobüs gibidir. Birini kaçırırsanız diğeri mutlaka bulunduğunuz durağa doğru geliyordur.

42. İş hayatında tek bir şey kesindir. Siz ve herkes mutlaka hata yapacaktır.

43. Başarı ve başarısızlık arasında çok ince bir çizgi vardır. Finansal açıdan sağlam olmadan iş kurmaya çalışırsanız bu çizginin maalesef olumsuz olan tarafına kayarsınız.

44. Neyse ki halka arz edilmiş bir holding değiliz. Bağımsız şirketler topluluğu olarak faaliyet gösteriyoruz ve bu nedenle ne istersem onu yapabiliyorum.

45. Şatafatlı yatlar, özel uçaklar, limuzinler sizi mutlu edemez. Sizin çalışanlarınızın moralini bozar. Bu kadar büyük paralar mesela Afrika’daki problemlerin çözümü için harcanabilir.

46. Eğer param varsa onu mutlaka yeni bir işe yatırırım. Bankada tutmam.

47. Ailemin desteğini ve sevgisini hissetmediğim tek bir dakikam olmadı. Birbirimizle kedi köpek gibi kavga eden bir aileyiz ancak birbirimize sonsuz sevgi beslediğimizi de biliriz. Bu nedenle aile bağlarım çok kuvvetli olduğu için kendimi şanslı hissediyorum.

48. Annem beni ve kardeşlerimi özgür ruhlu yetiştirdi. Dört yaşındayken bir keresinde eve dönmek üzere arabadaydık. Annem arabayı durdurdu ve beni eve 3 kilometre mesafede indirdi. Evimizi asla bulamayacakmışım hissine kapılıp kaybolmuştum.

49. Şans, hazırlık ve fırsatın buluşmasıyla ortaya çıkar.

50. Her toplantıda not alırım. Tarihleri, süreçleri, yapılacak işleri mutlaka not ederim. Aksi halde iki otobiyografi kitabı yazamazdım.

51. Bir şeyi yapmamış olmaktan ötürü pişmanlık duymak, yapmış olmaktan dolayı pişmanlık duymaktan daha kötüdür. İstediğiniz bir şeyi yaptığınız zaman başınızı yastığa rahat bir şekilde koyarsınız.

52. Sorgulamaya sonuna dek devam edeceğim. Gerçeğe asla tamamen ulaşamayabilirim ancak gerçeğe ulaşmak için arayışım sonuna kadar sürecek.

53. Hayattaki temel felsefem şudur: En fazla ne olabilir, hadi yapalım!

54. Çalışanlarını düşüncelerini ifade ettiği için cezalandıran yönetici, liderlik hakkında en ufak fikre sahip değildir. Lider pozisyonundaki kişiler çalışanlarını güçlendirmelidir, onları sindirmemelidir.

55. Yatırımcılar insana ve fikre yatırım yapar.

56. Hayatta risk almak çok önemlidir ancak bu riskler hesaplanmış olmalıdır. Başarı ihtimali çok zayıf bir şey için ne canınızı ne de paranızı riske atmamalısınız.

57. Para, ödüller, şöhret çok bir anlama sahip değildir. Sizin ve sevdiğiniz kişilerin sağlıklı olmasından önemli bir şey yoktur.

58. Ailem bana insanların güzel yanlarını görmeyi öğretti. İnsanları seviyorum. İnsanlarla zaman geçirmeyi, onlardan yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum.

59. Girişimcilik insanları eşitler. Yani girişimciliğin özünde sadece para yoktur. Tutku, kararlılık, çalışanlık gibi ücretsiz şeyler vardır girişimciliğin özünde.

60. Maddi şeyler zevk verir ancak yine de önemsizdir.

61. Daha üretken olmak istiyorsanız, bulunmanız gereken yere zamanında gidin. Toplantı, uçuş, randevu fark etmez. Saat 2’de orada olacağınızı söylediyseniz 2’de orada olmak zorundasınız. Bu biraz demode bir tavsiye gibi gelebilir ancak 50 yıldır iş hayatında bu kaide bana çok fayda sağladı.

62. Hayalleriniz gözünüzü korkutmuyorsa çok küçük düşünüyorsunuz demektir.

63. Cesur bir insan sonsuza kadar yaşayamayabilir fakat korkak bir insanın yaşadığını da söyleyemeyiz.

 

İlginizi çekebilir

İlham Verici Sözler
Richard Branson’dan Başarı ve Mutluluk Tavsiyeleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir