Rusya’da İş Kurmak İstiyorum Diyenlere

Bu yazımızda Rusya’da iş  kurmak isteyenler için yabancı girişimcilerin deneyimlerini paylaşacağız.  “Rusya’da iş kurma rehberi” tadında bu yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Son 10 yıl içinde Rusya’daki iş manzarası büyük bir değişim göstermiştir. Yabancı uluslardaki insanlar Rus pazarındaki büyümeden ve yeni fikirler için uygun olan alanlardan her geçen gün daha fazla etkileniyor.

2000’lerin başlarında gelişmiş uluslardaki insanların yaygın inancına göre Rusya’da iş yapmak için uluslar arası şirket olman gerekiyordu çünkü dedikodulara göre büyük yolsuzluklar ve yerel yollar olası girişimcileri uzak tutuyordu.

Rusya Federal Vergi Hizmetleri tarafından sağlanan veriye göre 2005 yılında küçük işletmelerin %15’ine yakınını yabancı vatandaşlar oluşturmaktadır.

Örneğin Moskova ve St. Petersburg’da Fransız pastaneciler, Japon restorancılar, İtalyan moda butiği sahipleri ve hatta Moroccolu mimarlar bile vardır.

 

Neden Rusya’da iş kurayım?

2004 yılından beri Rusya’da olan Morocco’lu mimar Marouan Sbai’ye göre Rusya’daki insanlar global krizden daha az şikayet ediyor ve vergi sistemi Avrupa Birliği ülkelerine göre daha ılıman.

“Rekabet benim bulunduğum alanda çetin olsa bile büyüme ve gelişme için Rusya fırsatlar ülkesidir.”

Beş senedir Rusya’da olan İtalyan Michelle Bolognani de bu fikre katılıyor.

Yaklaşık bir sene önce Michell ve bir Rus arkadaşı Moskova’da küçük bir kıyafet dükkanı açtı.

“Doymuş Avrupa’ya göre Rusya’da her fikir için yer vardır. Pazarla ilgili en önemli şey pazarın gerçekten çılgın dinamiklerinin olmasıdır. Bu nedenle işletmeler hızlı adımlarla büyümektedir. “

 

Formaliteleri azaltmak

Son 3-4 yıldır Rusya yasalarını düzenleyerek ve resmi prosedürleri basitleştirerek ülkenin ticaret ortamını değiştirmeye çalışıyor.

Dünya Bankası ve IFC’nin ortak hazırladığı iş yapma kolaylığı indeksine göre Rusya yaptığı değişikliler sayesinde 2012’de ülke pozisyonunu 120’den 112’ye çıkardı. Rusya başbakanı Vladimir Putin 2020 yılında Rusya’yı en iyi 20 listesine taşımayı planlıyor. Şu anda Singapur, Hong Kong ve Yeni Zelanda lider konumundalar.

Kayıtla ilgili buna benzer optimizasyon endişeleri ticari olmayan kuruluşlar ve diğer bürokratik prosedürler oluşturmaktadır. Bundan sadece beş sene önce vergi denetim kuruluna kayıt yaptırmak tüm gün sürüyordu.

Şimdi elektronik sıralar ve tam çalışma yönetmelikleri sayesinde bu prosedür sadece bir saat sürüyor.

Şahıs işletmesi lisansına başvurmak için yapmanız gereken tek şey gerekli bütün evrakları dikkatlice hazırlamaktır. Yabancı vatandaş pasaportunun noter onaylı tercümesi, geçici veya daimi oturma izni ve 800 rublelik devlet vergisi ödeme makbuzu gerekli belgeler arasındadır.

Şunu aklınızdan çıkarmayın: Rusya’da faaliyette bulunmak isteyen birinin muhabir vize ve oturma izni alması gerekir. Rusya’ya taşınmak isteyen yabancıların çoğu bu ülkedeki bazı firmalarda çalıştıktan sonra bu kararı verirler.

Bizimle deneyimlerini paylaşan Sbai’nin belirttiğine göre limitet şirket kaydı daha fazla belge gerektirdiğinden ve vergileri daha yüksek olduğundan şahıs şirketi kurmak daha mantıklı. Limitet şirket gibi tüzel kişilikler Rus bir ortak bulunduğu zaman ise daha cazip olmakta.

 

İş kurmak için ne kadar sermayeye ihtiyacım var?

Başlangıç sermayesi yapılacak işe göre değişecektir. Tasarımcı olsanız ve yatırıma ihtiyaç duymasanız bile 10,000–15,000 avro arası paranızın olması gerekir.

Bu miktar yerleşmek ve yatacak yer bulmak için bu gerçekten gereklidir. Kiralama masrafları yaşamak istediğiniz yere göre değişecektir. Novosibirsk veya Yekaterinburg’de mobilyalı evlerin aylık kirası 10,000 rubledir ( 310 dolar ) ve Moskova’da fiyatlar 25,000 rubleden ( 775 dolar ) başlar.

Buna ek olarak Rusya’da iş yapan her işadamının Rusça öğrenmesi gerekir. Hem Litvanya’da hem de Rusya’da iş yapan Litvanyalı Yolanta’nın belirttiğine göre ister Rusya’da ister başka ülke de olun dil bilmeden hiçbir şey başaramazsınız. Müşterilerle kendi dillerinde konuşmanız gerekir.

 

Rusya’da iş kuranlar ne tür güçlükler yaşarlar?

Sabit bürokrasi ve yolsuzluk riskleri: Örneğin mülk kiralarken itfaiye teşkilatı, sağlık ve epidemiyolojik denetim hizmetleri tarafından çoklu denetimlere tabi tutuluyorsunuz. Bununla birlikte bu tür bürokratik zorluklar Çin ve Avrupa’da da vardır.

Yunan Andros’a göre taşınmadan ve tüzel kişilik başvurusu yapmadan önce bir iş planı hazırlamanız gerekli. Andros iki sene önce Moskova’da sebze dükkanı açmayı denemiştir ancak yerel rekabetin zorluğunu yanlış hesapladığı için iflas etmiştir.

Az bir para kaybettim çünkü doğru zamanda durmayı başardım. Ve şimdi tekrar denemek için daha deneyimliyim.

Yolanta’nın belirttiğine göre Rusların Rusya’da yapılacak yatırımlarla ve iş geliştirmelerle yakından ilgileniyor ve  bugün Rusya’da iş kurmak isteyenlerin kaliteli ve etkili hizmet sundukları sürece başarısız olmaları imkansız.

Yurtdışında iş kurmak istiyorum diyenler için yatırım yapılacak en cazip ülkeleri ve yurtdışı iş fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir