Sıfırdan Başlayıp Zengin Olma ve Zengin Kalma Tavsiyeleri

Ortalama bir dünyanın ortalama maaşla yaşayan üyeleri olarak hepimiz içten içe 7 haneliler kulübüne katılmayı arzu ederiz. Düşünsenize, kim zengin olmayı hayal etmez ki? Peki ya istediğiniz an çalışmayı bırakıp kendinizi sonrasında asla suçlu hissetmeyeceğiniz bir alışveriş çılgınlığına kaptırmaya ya da ve sonu gelmez tatillere çıkmaya ne dersiniz?

Harika bir fikir olduğunu söylediğinizi duyar gibiyiz ancak bilmelisiniz ki çoğu zengin insan bu tarz şeylere zaman ayırmaz ki bu da servetlerini nasıl daha da büyütüp kalıcı hale getirebildiklerinin en net göstergesidir. Varlıklı bir kişinin banka hesabını dahi çabucak eritebilecek nitelikteki dikkatsiz harcamalarla dolu bir hayat yaşamak ile uzun vadeli bir finansal bağımsızlık ve servet için yaşamak arasında ciddi bir fark vardır.

Kendi servetini yaratmayı başarmış zenginler herkesten daha akıllı ya da daha üstün olmak zorunda değildir elbet, ancak kendilerinin ilerleme kaydetme ve bu ilerlemenin sürekliliğini sağlama konusunda bizlere de yardımcı olacak bir dizi önemli prensipte uzmanlaştıkları bir gerçektir. En önemlisi de şu ki onlar servet oluşturmayı öğrenilebilir bir beceri olarak görürler – bu sizin de bu beceriyi edinebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yani sizler de orta seviye hayatınızı ultra zenginlerin safına taşımak istiyorsanız, bir an evvel yazımızda yer vereceğimiz alışkanlıkları edinmeye odaklanmalı ve yaşam tarzınızı değiştirmeyi denemelisiniz. Böylece gerçek bir finansal özgürlüğün nasıl hissettireceğini de anlamış olursunuz.

 

1. Finansal büyüme odaklı bir zihniyete sahip olun.

Zengin insanlar, iş hayatına ilişkin fikir üretmek ve para kazanmanın farklı yollarını bulmak konusunda inanılmaz yaratıcıdırlar. Ultra-başarılı insanlar ise herkesten farklı olduklarını gözler önüne serebilen kişilerdir, çünkü parayı nasıl algıladığınızı değiştirebilecek ve en karlı fırsatları görmeye odaklanmanızı sağlayacak bir finansal büyüme zihniyetinden beslenirler.

Bu zihniyet başarılı ve zengin insanların her daim üzerinde çalışabilecekleri çok daha büyük ve çok daha iyi projelerin varlığına yani daha fazla para kazanılabileceklerine inanmalarına yardımcı olur. Başarılı ve zengin insanlar yeni fikirler keşfetmeye açık olurlar. Her daim bir şeyleri değiştirebileceklerine veya olayları olumlu bir biçimde sonuçlandırma yeteneğine sahip olduklarına inanırlar.

Mutlaka okuyun: 30’lu Yaşlarınızda İşinize Yarayacak Finansal Tavsiyeler

 

2. Başarılı insanlarla iletişim kurun.

Zengin insanlar, etraflarını kendileri gibi başarılı insanlarla kuşatmanın önemini çok iyi bilirler. Bu nedenle de en az kendileri kadar zengin ancak aynı zamanda tutkulu, yetenekli ve en önemlisi de çılgınca başarılı olma potansiyeline sahip insanlarla iletişim kurmak için zaman harcarlar. Hatta sırf kendileri ile benzer düşünceleri paylaşmakta olan diğer insanları tanımak ya da ilginç birileri ile kahve içme şansına sahip olmak adına her ay konferanslara, etkinliklere ya da toplantılara katılırlar.

Bu, akıllıca harcanmış bir zamandır, bu sayede hem zihnen başarıya odaklanabilir hem de taptaze ve düşündürücü fikirleri olan yeni insanlarla tanışma imkanı bulmuş olurlar. Bu yaklaşım aynı zamanda varlıklı kişilerin bağlantılarını artırmalarına ve telefon rehberlerini potansiyel olarak kendilerine yardımcı olabilecek ilgili ve etkili insanlarla doldurmalarına da yardımcı olur (aynı durum tam tersi şekilde de gerçekleşebilir).

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

3. Konfor alanınızın dışına çıkın.

Zengin insanlar aynı zamanda başarılı da olurlar çünkü başarının az biraz huzursuzluğu beraberinde getireceğini bilirler. Gerçek bir sıçrama yapmanın tek yolunun sınırları zorlamak olduğunu da. Zengin olmak istiyorsanız, beyninizdeki yaratıcılık kıvılcımını ateşlemeniz, benzersiz iş fikirleri edinmeniz ve ardından tüm tereddütleri bir kenara bırakıp bu yeni işe girişmek için kollarınızı sıvamanız gerekecektir.

9-5 çalıştığınız işinizin güvenli kollarında kalmayı seçtiğiniz müddetçe zenginlik veya başarıya ulaşmanız mümkün değildir. Böyle bir hayata ancak içinizdeki güce yani potansiyelinize güvenerek ya da en büyük hayalinizin peşinden giderek ulaşabilirsiniz. İş dünyasının başarıyı yakalamış tüm liderleri, vizyon sahipleri ve oyun kurucular nihai başarıya ulaşmak için konfor alanlarının ötesine geçmiş kişilerdir. Tarihe geçecek insanlar korkularıyla yüzleşme ve bilinmeyene adım atma cesaretine sahip olanlar arasından çıkar.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

4. Birden fazla gelir akışı oluşturun.

Ne kadar çok paraya sahip olursanız daha fazlasını kazanmanız o denli kolay olacaktır. Daha çok para kazanmanın en kolay ve en hızlı yolu ise çoklu gelir akışına sahip olmaktır. Bu şekilde her daim akmaya devam edecek bir para kaynağınız olur ve elde ettiğiniz bu fazla geliri yeni gelir akışlarınız için yatırım yapmak amacıyla da kullanabilirsiniz. Özetle bu madde zenginlerin varlıklı kalmasının birincil koşuludur.

İki temel gelir türü vardır: Kazandığınız para için çalıştığınız aktif gelir ve kazandığınız miktarın çalıştığınız saat sayısına doğrudan bağlı olmadığı pasif gelir. Pasif gelir, kira getirisine sahip mülkleri, temettü stoklarını, endeks fonlarını, yazacağınız bir kitaptan veya yaratacağınız bir uygulamadan elde edeceğiniz tüm gelirleri içerir ki bunların hepsi size satış veya telif ücreti kaynaklı sabit bir gelir akışı sağlayacaktır.

Mutlaka okuyun: Uyurken Para Kazanmanın 8 Yolu

 

5. Yatırım yapın.

Zengin insanlar para için çalışmaz, paralarını kendileri için çalıştırırlar. Yatırımın gelirlerini daha da büyütmenin anahtarı olduğunu bilirler. Gelecek kötü günler için para biriktirmek önemlidir, ayrıca yapacağınız yatırımlar varlıklı olmanıza yardımcı olma konusunda da ağır bir sorumluluk üstlenecektir.

Tasarruf, paranızı geri almak isteyeceğiniz güne kadar onu güvenli bir yerde saklamanız anlamına gelir, ancak çoğu tasarruf hesabı yüksek bir faiz geliri kazandırmaz, bu nedenle de faiz hesaplarına yatıracağınız bu para yığını temelde durağan kalır ve  bireysel eklemelerinizin ötesinde bir büyüme gerçekleşmez.  Ancak akıllıca yapılmış yatırımlar size daha sonra yeniden yatırım yapabileceğiniz sağlam bir gelir sağlayacaktır. Yatırım yaparken şu gerçeği unutmamalısınız: Bir şeye yatırım yaptığınız zaman beraberinde bir miktar riski de kabul etmiş olursunuz, yani kaybetmeyi göze aldığınız miktarın çok daha fazlası ile yatırım yapmayı aklınızdan dahi geçirmeyin.

Mutlaka okuyun: 20 Yıllık Finans Uzmanından Yatırım Tavsiyeleri

 

6. Hesaplanmış riskler alın.

Zenginler büyük finansal kararlar söz konusu olduğunda asla kumar oynamaz; riski azaltmak için ellerinden geleni yaparlar. Gerekli araştırma ve analizleri yapar ve bu sayede hangi seçeneklerin kariyer hedefleri veya finansal ihtiyaçlarına en uygun olduğunu belirlerler. Durumun artıları ve eksilerini iyice ölçüp biçer, sonrasında ise yalnızca hesaplanmış riskleri alırlar.

Finansal kararlarını kendilerine “Bu kararım beni asıl hedefime daha da yaklaştırır mı?” diye sorarak almayı tercih ederler. Gerçekten de onlara fayda sağlayamayacak anlamsız risklerden kaçınır ve para söz konusu olduğunda hiçbir zaman düşüncesizce bir tavır sergilemezler.

Mutlaka okuyun: Her Girişimcinin Alması Gereken Riskler

 

7. Kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Zengin insanlar genellikle hevesli birer okuyucudurlar, ancak okudukları kitaplar arasında sabun köpüğü kıvamındaki plaj romanlarını bulmanız imkansızdır. Onlar kişisel gelişimin ne denli önemli olduğunu bilir, bu nedenle de kendilerini her açıdan çok daha iyi olmaya zorlarlar. Hatta başucu kitaplarına bir göz atarsanız, çoğunlukla kişisel gelişime yönelik kitaplara rastlarsınız.

Zenginlerin yüzde 85’i ayda en az iki hatta daha fazla kişisel gelişim kitabı okurken yüzde 11’lik kısım ise yalnızca eğlence amaçlı bir kitap okuma sürecini tercih eder. Yoksul kesimde ise eğlence amaçlı kitap okuma oranı yüzde 79’dur. Ayrıca varlıklı insanların yüzde 94’ünün varlıklı olmayanların yüzde 11’i ile kıyaslandığında haber yayınlarını çok daha fazla takip ettikleri görülmüştür.

Mutlaka okuyun: Kendini Geliştirmenin Yolları

 

8. Her şeyden elinizi eteğinizi çekip kendinizi emeklilik hayatının rehavetine kaptırmayın.

Aşırı zengin kimselerin hayatlarında bir gün dahi çalışmalarını gerektirmeyecek kadar paraya sahip oldukları kesindir, ancak çoğu 70 yaşını geçtikten sonra dahi çalışmaya devam ederler. Tabii bu durum her gün uzun saatler boyunca ofislerine kapandıkları anlamına gelmez, onlar da yeri geldiğinde tatillerden paylarını alır veya esnek çalışma programlarının tadını çıkarırlar. Ancak zenginlerin çoğu asla tamamıyla emekli olmazlar. Bunun nedeni emekliliği veya beraberinde getireceği gelir kaybını göze alamamaları değil, yaptıkları işten zevk almalarıdır. Walt Disney şu sözüyle bu durumu çok iyi özetlemektedir:

Biz para kazanmak için film yapmıyoruz, daha çok film yapabilmek için para kazanıyoruz…

Girişimcilik pek çoğunun adeta kanına işlemiştir ve bir işletmeyi yönetme ve büyütme arzusu onları asla terk etmez. Çalışma hayatının beraberinde getirdiği istikrar ve hissettirdiği bir amaca sahip olma veya bir görevi yerine getirme duygusu genel anlamdaki mutluluklarının önemli bir parçasını oluşturur. Çalışıyor olmak onlara sürdürülebilir bir başarı hissi sağlar ve odaklanmaları için somut bir hedef sunar. Tabii bu arada paranın su gibi akmaya devam edeceğinden bahsetmemize gerek var mı!

Mutlaka okuyun: Kendi “Neden”inizi Nasıl Bulursunuz?

 

9.Aşırıya kaçacak harcamalar yapmaktan kaçının.

Zengin olmayan insanlar endişe duymadan para harcamayı, süslü arabalar, büyük evler ve pahalı kıyafetler satın almayı hayal ede dursunlar zenginler ne kadar çok para harcarlarsa o denli az paraya sahip olacaklarını bilirler. Unutmayalım ki varlıklı insanlar aşırı harcama yapsalardı bu denli zengin olmayı asla başaramazlardı. Yani ne kadar para kazanırsanız kazanın, kazandığınızdan çok daha fazla miktarda bir harcama yapıyorsanız, her daim fakir olmaya mahkumsunuz demektir.

Zenginler ne kadar az para harcarlarsa servetlerini büyütmek için o denli fazla paraya sahip olacaklarının farkındadırlar. Tabi bu noktada tutumluluğun gelirinize göre değişecek bir kavram olduğunu da unutmamak gerekir – varlıklı bir kişi orta sınıf olarak kabul edilen bir başka kişiye oranla çok daha fazla harcama yapabilir. Ancak göreceli de olsa zenginler tasarruflu olma eğilimindedirler ve fazla para harcamadıklarından emin olurlar.

Mutlaka okuyun: İhtiyaç Duymadığımız Şeyleri Neden Satın Alırız?

 

10.Kendinize düşüncelerinizle baş başa kalma fırsatı sunun.

Kendi servetlerini yaratmayı başarmış zenginlerin çoğu her gün odaklanmış bir düşünme için belirli bir zaman dilimi harcarlar. Sessiz sakin bir ortamda, kendileri ile baş başa geçirecekleri yaklaşık 30 dakikalık (veya daha fazla) bir zaman dilimi onlara yaşamları, hedefleri, sağlıkları ve ilişkileri üzerine düşünmeleri; kariyerlerini ve finansal hedeflerini gözden geçirmeleri ve şu anda ne konumda olduklarını ya da gelecekte nerede olmak istediklerini en iyi şekilde analiz etmeleri için yeterli fırsatı sunar. Bu tarz bir yaklaşım rakiplerinizin önüne geçmek için neler yapabileceğinizi belirlemeniz veya hangi değişikliklerin yolunuza ket vuracağı üzerine düşünebilmeniz için de önemlidir.

Bu süre aynı zamanda kendinizi geliştirmeye veya yeni fikirleriniz üzerine çalışmaya odaklanmanız için de en doğru zaman olacaktır. Bazı kişiler yaratıcı çözümler ve fikirler ortaya koymalarına yardımcı olması adına düşüncelerini kayıt altına almayı veya günlük tutmayı deneyebilirler. Bu noktada önemli olan zamanınızı verimli düşünmeye harcadığınızdan emin olmaktır. Sakın ola kendinizden şüphe etmenize sebep olacak olumsuz düşünce döngülerine kapılıp da zihinsel enerjinizi boşa harcamayın. Unutmayın,zengin insanlar bunu asla yapmazlar.

Mutlaka okuyun: Başarının Gizli Anahtarı: Dinlenmek ve Rahatlamak

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir