30’lu Yaşlarınızda İşinize Yarayacak Finansal Tavsiyeler

  • 30’lu yaşlarınız, kariyerinizde ilerleme ya da yeni bir ev satın alma gibi birçok değişikliğe gebedir.
  • Bu yaşlarda atacağınız akıllıca adımlar, gelecekte finansal yönden rahat yaşamanızı sağlayacaktır.

Hayat 30 yaşından sonra karmaşık bir hal almaya başlar. Hayatın bu döneminde, kariyerinizde değişimler, yeni başlangıçlar, kendi evinizi almak, evlenmek ya da çocuk sahibi olmak gibi köklü değişimler yaşamanız olasıdır.

İşim gereği müşterilerime bu tür geçiş dönemlerinde destek olurken farkına vardığım şey, hayatın zaten yeterince karışık olduğu ve maddi konuların aynı derecede karmaşık olmasına gerek olmadığı.

Hem meslek hem de özel hayatımdan öğrendiğim kadarıyla, birkaç kilit noktaya önem vermenin finansal durumunuzu kontrol altına almak için tek ihtiyacınız olduğu.

 

1) Ayağınızı Yorganınıza Göre Uzatın

Tutumlu olmak iyi bir başlangıç olsa da yeterli değil.

Eğer ayda 5000 TL kazanıyor ve 4999 TL harcıyorsanız, teknik olarak ayağınızı yorganınıza göre uzatıyorsunuz. Kazandığınızdan fazla harcamıyor, idare ediyorsunuz.

Fakat “idare etmek” ile “zengin olmak” birbirinden oldukça farklı şeyler. Eğer istediğiniz zengin olmaksa mümkün olduğunca tutumlu olmalısınız.

Aylık kazancınız ile harcamalarınız arasındaki fark arttıkça, yani  gelirinizin ne kadar altında harcama yaparsanız, finansal hedeflerinize o kadar hızlı ulaşırsınız.

Para biriktirmekten bahsetmişken, maddi durumunuzu daha iyi hale getirmek için ikinci önemli tavsiyeye geçelim.

 

2) Kenara Attığınız Paranın Miktarına Değil Oranına Dikkat Edin

Yine aylık 5000 TL kazandığınızı ve bu paranın 1500 TL’sini biriktirdiğinizi varsayalım. Bu biriktirmek için oldukça iyi bir miktar.

Peki daha fazla kazanmaya başladığınızda ne olacak? Ayda 6500 TL kazanıp kenara attığınız miktar değişmezse bu ne anlama gelir?

Eğer daha fazla biriktirmek yerine daha fazla harcamaya başlarsanız zengin olma hayalleriniz çabucak elinizden kayar gider. Uzun vadede, her ay kenara attığınız para miktarı değil, kazancınızdan yüzde olarak belirleyeceğiniz pay, birikim ve yatırım yapmanızı anlamlı kılar.

Yüzde olarak birikim yapmak, kazancınız arttıkça yaptığınız birikimin de hızla artması anlamına gelirken birikim miktarınızı başka insanlarla karşılaştırmanıza da yardımcı olur.

Mutlaka okuyun: Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

 

3) Paranızı ve Birikiminizi Takip Etmek İçin Vakit Ayırın

Maddi mevzularda insanların yaptıkları en büyük hata, önlem almak yerine geç tepki vermektir.

Çoğu insan maddi durumları ile ilgili karar almakta gecikir. İnsanlar, ciddi bir problem ortaya çıkmadığı sürece, finansal konuları görmezden gelmeye eğilimlidirler. İstediğinizi alabildiğiniz sürece neden dert edesiniz değil mi?

Bu yaklaşımdaki problem; ev almak istediğinizde, hastalandığınızda, tatile çıkacağınızda ya da işsiz kaldığınızda, ihtiyacınız olabilecek parayı şansa bırakmanız.

Dikkat etmediğimizde, elimizdeki para çabucak bitebilir.

Cebinizdeki para konusunda dikkatli olun ve bütçenizi gözden geçirmek için mutlaka vakit ayırın. Eğer buna zaman ayırmazsanız doğru yolda olup olmadığınızı kestirmeniz mümkün olmaz.

Her ay maddi durumunuzu değerlendirmek için bir zaman belirleyin. Bütçenizin üzerinden geçmek sizi, atacağınız adımları düşünmeye iter. Bu sayede alışkanlıklarınızı akılcı bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

 

4) Yatırımlarınızı Çeşitlendirin

Özel sigorta şirketlerinin sunduğu emeklilik programlarını çoğumuz biliyoruz. Bu programlar emekli olduktan sonra gelir sahibi olabilmek için şimdiden yaptığınız yatırımlardır. Fakat yapabileceğiniz tek yatırım şekli bu değil.

Bireysel emeklilik, emeklilik için faydalıdır fakat unutmayın ki, biriktirdiğiniz parayı belli bir süreden önce çekmek isterseniz birçok kesintiyle karşılaşırsınız.

Bence gelecek için plan yaparken, bugün de iyi bir şekilde yaşanmalı. Bu yüzden uzun vadedeki planlarınızı tek bir yere bağlamak yerine çeşitlendirmenizde fayda var.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’tan 10 Önemli Yatırım Tavsiyesi

 

5) Daha Fazla Değil Daha Akıllıca Harcayın

İnsanlar daha çok kazandıkça daha çok harcayabileceklerini düşünüyor. Bu teknik olarak doğru olsa da, daha fazla harcamanın sizi daha mutlu edeceğini düşünmek her zaman doğru olmayabilir.

İşin aslı para mutluluk getirmez, parayı sizin için değerli şeylere harcamak mutluluk getirir.

Herkesin farklı zevkleri ve beğenileri vardır. Kendi keyfinize göre değil de başkalarıyla yarışırcasına para harcarsanız kendinizi maddi bir krizin içinde bulabilirsiniz.

Tropik bir adaya tatile giden arkadaşınızı taklit ederek aynı şeyi yapmanız, sizin de onun kadar keyif alacağınız anlamına gelmez. Başkalarını etkilemek ya da memnun etmek için yapmak zorunda hissettiğimiz harcamalar, bizi genellikle zor duruma düşürür.

Durup sizi mutlu eden, sizin için kıymetli olan şeyleri düşünün. Harcama yapmadan önce bunu ne kadar düşünürseniz bütçeniz üzerinde o kadar kontrol sahibi olur ve sizin için değerli şeylere para harcayarak daha mutlu olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Çok Para Harcıyorum Ne Yapmalıyım?

 

6) Mali Danışmana İhtiyacınız Olup Olmadığına Karar Verin

Spor salonuna yazılıp 3 ya da 4 seferden sonra gitmeyi bıraktığınız oldu mu? Dahası gitseniz bile spor salonunda ne yapacağınızı bilemeden gezindiğiniz ya da limitinizi bilmediğiniz için kendinizi ne kadar zorlayacağınızı kestiremediğiniz… Bütün bunlar bir yana, o çok istediğiniz karın kasları için, ideal bir spor programı oluşturup doğru bir şekilde beslenmeniz de gerekir.

Siz de birçokları gibi bu duruma aşinasınızdır. Spor yapmak ile ilgili bu sorunların oldukça benzerleri finansal durumunuz için de geçerlidir. Sürekli doğru adımları atmak, doğru kararlar vermek oldukça zordur.

Bir spor hocasının başarı ile başarısızlık arasındaki fark olabileceği gibi, bir mali danışman da sizin finansal amaçlarınıza ulaşmanızı sağlayabilir.

İyi bir mali danışman ile iyi bir spor hocasının ortak noktaları;

  • Sizi dinlemeleri, sorunları işaret etmeleri ve amacınızı iyi anlamalarıdır.
  • Bulunduğunuz noktadan, istediğiniz noktaya gidebilmeniz için size özel bir plan oluşturmalarıdır.
  • Gerekli adımları atmaya başlamanızın ardından, size doğru yolda olduğunuzu hissettirerek rahatlatmalarıdır.
  • İhtiyacınız olan rehberliği, eğitimi ve desteği sağlamalarıdır.
  • Hedefinize ulaşabilmek için atmanız gereken adımlardaki sorumluluğunuzu hatırlatmalarıdır.

Bir mali danışman, kendi başınıza yapabileceğinizden çok daha fazla birikim yapmanızı sağlayabilir. Fakat bu demek değildir ki; herkesin bir mali danışmana ihtiyacı var. Kendilerini spora adamış insanlar olduğu gibi, mali konularda dikkatli ve parasını başarılı bir şekilde yönetebilen insanlar da vardır.

Eğer kendinize bu konuda güveniyor ve birikim yapmakta kararlıysanız böyle devam edin. Fakat size destek olacak, yol gösterecek, tavsiyede bulunacak birinden yararlanabileceğinizi düşünüyorsanız da bir mali danışmanla görüşün.

 

7) Finansal Başarıyı Elde Etmek Basittir, Karmaşık Hale Getirmeyin

Sonuç olarak size verebileceğim en iyi tavsiye şudur: Basit tutun.

Dışarıda birçok firma ve profesyonel mali danışman bunun aksini iddia edecektir. Çünkü bu firmalar, sizin sorunlarınızı çözme iddiasıyla ürün ve hizmet satmak isteyeceklerdir.

Finansal yönden başarıyı elde etmek için zamanla alışkanlık haline gelecek, basit küçük adımlar atmalısınız. Bir gecede zengin olmayı beklemeyin. Bu uzun vadeli, sabır ve disiplin gerektiren bir yol.

İyi haber ise bazı temel noktalara bağlı kalarak herkesin başarılı bir şekilde birikim yaparak maddi durumunu daha iyi hale getirebilecek olmasıdır.

  1. Alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Harcamalarınızı ve birikimlerinizi bilinçli bir şekilde yapın.
  2. “Hemen para kazanın”, “Kolayca Zengin Olun” gibi dolandırıcılıklardan uzak durun. Zenginlik birkaç gün ya da ayda olacak bir şey değil, uzun ve disiplinli bir süreç gerekir.
  3. Bir uzmandan ya da deneyimli birinden rehberlik alın.

Bu adımları sürekli tekrarlayarak uygulayın. Zamanla bu yönteme alışırsanız, finansal amaçlarınıza ulaşmak için önemli adımlar attığınızı göreceksiniz.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

 

 

İlginizi çekebilir

Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark
Paranın Efendisi Olun, Kölesi Değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.