Tesadüfen bulunan ve dünyayı değiştiren icatlar

Tüm icatlar ihtiyaçtan doğmaz. Hastalıklarımızı iyileştirmemizi, yemeklerimizi pişirmemizi ve günlerimizi daha güzel geçirmemizi sağlayan şeylerin birçoğu tasarlanarak bulunmamıştır. Birçoğu güzel tesadüfler sonucu ortaya çıkmıştır.

Coca-Cola’dan penisiline ve patates cipslerinden çikolata parçalı kurabiyelere kadar toplumu şekillendiren icatların bazıları tesadüfen bulunmuştur. Bu icatların nasıl bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız makaleyi okumaya devam edin.

 

1 – Penisilin

Mucit: Bilim adamı Sir Alexander Fleming

dunyayi-degistiren-icatlar-1

Ne yapmaya çalışıyordu: Fleming bir bakteri türü olan stafilokokları inceliyordu ve hastalıkları tedavi edecek mucize bir ilaç bulmak için araştırma yapıyordu. Garip olan şu ki aradığı şeyi çöpe attığı deneyler arasında buldu.

Penisilin nasıl bulundu: Fleming bir gün ( 1928 yılında ) kirlendiği için attığı bakteri üretme tabağında küf olduğunu gördü ve yeşil küfün bulunduğu bölümdeki bütün bakterilerin öldüğünü fark etti. Daha sonra küfü incelediğinde küfün güçlü bir antibiyotik olan – frengiden bademcik iltihabına kadar farklı birçok hastalığı tedavi eden – penisilin içerdiğini öğrendi. Günümüzde bulaşıcı hastalıkların neden olduğu ölümlerde penisilin ve diğer antibiyotikler sayesinde – 1900’lü yıllara göre – ciddi anlamda azalma olmuştur.

 

2 – Coca-Cola

Mucit: eczacı John Pembertondunyayi-degistiren-icatlar-4

Ne yapmaya çalışıyordu: 1880 yıllarda Atlanta’da yaşayan Pemberton şarap ve koka özünü karıştırarak “Pemberton’s French Wine Coca” isimli bir şurup hazırladı. Daha sonra bu şurubu baş ağrısı ve sinir sistemi rahatsızlıklarını gideren bir karışım olarak satmaya başladı.

Coca-Cola nasıl bulundu: 1885 yılında Atlanta’da alkol satışı yasaklandı ve Pemberton’da karışımın soda gibi tüketilmesi için şurubun sadece koka özlü versiyonuna karbonatlı su ekledi. Sonuçta çığır açan içecek Coca Cola ortaya çıktı.

 

3 – Çikolata parçalı kurabiye ( chocolate-chip )

Mucit: Toll House Inn’in sahibi Ruth Wakefield

dunyayi-degistiren-icatlar-2

Ne yapmaya çalışıyordu: Wakefield’ın amacı sadece biraz çikolatalı kurabiye yapmaktı.

Çikolata parçalı kurabiye nasıl bulundu: 1930’lu yıllarda Wakefield bir gün kurabiye hazırlarken çikolata kalmadığını fark etti.  Sonuçta tatlandırılmış çikolataları küçük parçalara ayırdı ve kurabiye hamuruna ekledi. Çikolatanın erimesini beklerken çikolatalar erimedi ve çikolatalı değil ama çikolata parçalı kurabiyeler ortaya çıktı.

 

4 – Patates cipsi

Mucit: New York, Saratoga Springs’deki Carey Moon Lake House’da çalışan şef George Crum.

dunyayi-degistiren-icatlar-3

Ne yapmaya çalışıyordu: Crum, 1853 yazında bir müşteriye patates kızartması sunmaya çalışıyordu.

Patates cipsi nasıl bulundu: Bir gün bir müşteri patates kızartmasını kalın olduğu için geri gönderdi ve patates kızartmalarının daha ince ve çıtır olmasını istedi. Bunu duyunca çılgına dönen Crum patatesleri incecik kesti ve kupkuru olana kadar kızarttı. İşin ilginç tarafı müşteri patateslerin bu haline bayıldı ve patates cipsi bu şekilde ortaya çıktı.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir