Son Yılların En Yenilikçi Pazarlama Fikirleri

Sizlere gelecek için ilham vermesi amacıyla 2016’nın en yenilikçi pazarlama ve reklam fikirlerini sunuyoruz:

 

1. Brezilya’da gazete kağıdına sarılmış kahveler, kahvenin tazeliğini gösteriyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-1
En çok işe yarayan fikirler genelde en basit fikirlerdir. Brezilyalı kahve şirketi Cafe Pele, yerel bir gazete ile işbirliği yaparak sattığı kahve paketlerini bu gazetelerle kapladı. Kendi has tasarımı olan gazete hemen herkesçe fark edilebilir bir tasarıma sahip. Bu da kullanıcılara hem bilindik bir ürün çağrışımı yaptırıyor hem de bunu mizahi bir şekilde yapıyor.

 

2. Billboard yayaların tepkisine göre değişiyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-2
Görüntü tanıma teknolojisindeki ilerlemelerle birlikte reklam panoları müşterilerin tepkisini ölçebiliyor artık. M&C Saatchi dünyanın ilk yapay zekalı reklam posteri kampanyasına imza attı. Darwin’in doğal seleksiyon kavramından hareket eden reklam, yoldan geçen kişilerin reklama gösterdikleri ilgiye bağlı olarak font, yazı ve tasarım değiştiriyor.

Bunu daha önce Vyking adlı platformda görmüştük. Orada webcam’ler aracılığı ile kullanıcıların reklamlara gösterdikleri tepkiler ölçülüyor ve insanların memnuniyet seviyesine göre reklam gösterimi yapılıyordu.

 

3. Bu platform, internet içeriğindeki duyguları optimize ediyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-3
Toneapi adlı duygusal zekaya sahip platform, şirketlerin ürettikleri içeriği analiz ederek metinlerin içerdiği duyguları optimize etmelerini sağlıyor.

 

4. Reklam panolarında elektrikli araç şarj ediliyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-4
2015’te elektrikli araç sayısı 750 binden 1.3 milyona ulaştı. Elektrikli araç şarj istasyonları ise bulundukları şehirlerin en görünür yerlerine konuşlanıyor. Volta bu fırsatı kullanarak reklam panolarına şarj üniteleri yerleştiriyor ve insanlar ücretsiz olarak araçlarını şarj edebiliyor.

 

5. Sao Paulo’da çim biçme makinesi deneme sürüşleri şehirdeki parkları temizliyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-5


Yenilikçi pazarlama kampanyalarının birçoğu aynı anda iki sorunu çözmeyi hedefler. Tramontina adlı çim bakım şirketi müşterilerine çim biçme makinelerini deneme fırsatı verirken bu durum aynı zamanda Sao Paulo’nun parklarındaki uzamış çimlerin de biçilmesi anlamına geliyor.

 

6. Reklam panosu yorgun sürücülere geçici yatak odası hizmeti veriyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-6
Bu yıl reklam panoları ve uykuyu biraraya getiren iki şahane kampanya gördük. Sodimac Resting House reklam panosu, yorgun sürücüleri tek araçlı garajına yönlendirirerek sürücülerin uyumalarına fırsat sağlıyor. Konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Pakistan’da da MoltyFoam adlı yatak şirketi gündüzleri vakti reklam panosu, geceleriyse şehirdeki evsiz işçilere yatak olan sünger bir reklam panosu kullanıyor.

 

7. Akıllı kaşık kullanıcılarının en çok hangi tadı sevdiğini hatırlıyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-7
Hirsch and Mann’ın geliştirdiği akıllı kaşık kullanıcıların tat alma tecrübelerini dijitize ederek kişiye özel yemek tarifleri sunuyor.

 

8. Blok zincirleme kullanılarak ürünün hikayesi anlatılıyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-8
Müşteriler için alışveriş yaptıkları şirketlerin sosyal sorumluluk projelerini araştırmak internet sayesinde artık daha kolay. Üstelik sosyal sorumluluk sahibi bir müşteri jenerasyonu da hızla büyüyor. Bu kişiler, şirketlerin şeffaf olmalarını sağlıyor. Provenance bir hizmet yazılım platformu. Bu platform sayesinde şirketler blok zincirleme yöntemiyle tedarik zincirini takip edebiliyor ve müşterilerinin bilgisine sunabiliyor.

 

9. Biometri cihazı seyircilerin The Revenant izlerkenki tepkisini ölçüyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-9
Yük tanıma reklamlarının yanısıra biometri alanındaki gelişmeler de reklamcıların işine yaramaya başlamış durumda. Biyoanaliz platformu Lightwave film şirketlerine, insanların film izlerkenki duygularını öğrenme imkanı veriyor.

Nöro-başlık üreticisi Emotiv de 500 doların altına sattığı beyin gözetleme başlıkları ile liseler, küçük şirketler gibi daha küçük kullanıcı gruplarına yönelik bir açılım yapmış vaziyette.

 

10. Sadakat yüzükleri Netflix suistimallerini engelliyor.

2016nin-en-yenilikci-pazarlama-fikirleri-10


Cornettos’un NFC sistemi bulunan yüzükleri, dizi bağımlılarının üye oldukları dizi-film izleme platformu dışında başka bir yerden dizi-film izlemelerini engelliyor.

 

İlginizi çekebilir

Reklam ve Pazarlama Alanındaki En İyi İş Fikirleri
En Etkili Satış Teknikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir