Süpermarketlerin Bahçelerinde Müşteriler İçin Yetiştirilen Otlar

Hollanda’nın önde gelen süpermarketlerinden Albert Heijn’in bakımını üstlendiği “Help Yourself” isimli bahçede müşteriler ihtiyaç duydukları otlara taze şekilde ulaşabiliyor.

Hollanda’nın ödüllü süpermarket zinciri Albert Heijn geçtiğimiz günlerde müşterileri için yepyeni bir hizmeti devreye soktu: Müşterilerin doğrudan ulaşım sağlayabildiği ot bahçeleri. Studiomfd isimli bir tasarım ajansı ile ortaklaşa geliştirilen bu bahçe konsepti müşterilere ihtiyaç duydukları otları istedikleri miktarlarda toplamalarına olanak sağlıyor. Otlar ancak yeterince olgunlaştığında ve toplanmaya hazır hale geldiğinde bahçedeki raflarda yerini alıyor. Böylelikle müşteriler otlara doğru zamanda erişebiliyor.

markette-sebze-yetistirmek

Mağazada aynı zamanda otları topladıktan sonra ellerini yıkamak isteyen müşteriler için bir de lavabo var. Günümüzde artık kentsel tarım ve bahçecilik projeleri her geçen gün biraz daha şehirlerdeki terk edilmiş alanları değerlendirmenin akıllıca yollarını buluyor. Yakın zamanda sizlere tanıttığımız,  Rotterdam limanındaki yüzen çiftlik de bunlardan sadece biriydi.

Sizce yeterli yiyeceğin bulunmadığı bölgeler kentsel tarım ve bahçecilik projeleri ile başka ne şekilde desteklenebilirdi?

 

İlginizi çekebilir

Dikey Tarım Marketlere Taşınıyor!
Tarım ve Hayvancılık Üzerine İş Fikirleri
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir