Taşınabilir Kalori Tarayıcı Yediğiniz Her Şeyi Sizin İçin Tarıyor

Dünyanın dört bir yanından en başarılı inovasyonları ve iş fikirlerini sizler için araştırmaya devam ediyoruz.

Yiyecekleri ve içecekleri tarayan ve sahip oldukları kalori, yağ ve karbonhidrat miktarını anında gösteren DietSensor isimli taşınabilir tarayıcı, diyet yapmaya karar verenlerin en sevdiği cihazlardan birisi olacağa benziyor.

Yeni tanıtılan bu cihaz yiyecekleri taramak ve ardından elde ettiği bilgileri bir cep telefonu uygulamasına göndermek için moleküler algılayıcılar kullanıyor.

Tarayıcı, yiyeceklerin etiketlerini görmenin mümkün olmadığı restoran gibi yerlerde diyet yapanların en büyük yardımcısı olmaya aday. Geliştiricilerine göre ürün, katıldığınız akşam yemeklerinde neyi yiyip neyi yemeyeceğinize karar vermenizde baş yardımcınız olacak.

Las Vegas’ta düzenlenen Consumer Electronics Show (Tüketici Elektroniği Fuarı) programında ilk kez tanıtılan inovasyon ürünü;  meyve, sebze, et, balık, kümes hayvanları ve hatta salata sosları dahil olmak üzere pişmiş veya çiğ yiyecekleri tanımlayabiliyor ve bu gıdaların sahip oldukları besin değerlerini(protein, karbonhidrat, yağ, vitamin vb.) ayrıntılı olarak gösteriyor. Yoğurt, peynir, kahvaltılık tahıllar ve ekmek gibi gıdaların ne zaman bozulacağı ile ilgili de sizi bilgilendiriyor. Bunların yanısıra cihazın kullanım seçenekleri arasında, gıdaların üzerinde biriken bakteri miktarını tespit edip zehirleme ihtimali olup olmadığını bildirmek de bulunuyor.

Kızı şeker hastası olduktan sonra cihazı tasarlayan Fransız girişimci Remy Bonnasse: “Cihaz ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok bilgi yükleyecektir (çevrimiçi bir dijital kütüphaneye) ve daha fazla şeyi bilecektir” diyor ve ekliyor: “Kızım için karbonhidrat içeren yiyecekleri tüketmek, ilaçlarını tüketmek kadar önemli. Umarız ki, cihazımın sadece kalori sayma özelliğinden daha fazlası için kullanılır.”

Cihaz, nesne ve algılayıcı arasında gezinerek moleküler bilgi elde eden bir ışık demeti kullanarak çalışıyor. Her malzeme ışığı farklı bir şekilde yansıtıyorr ve tarayıcı da bu farklı yansımaları yorumluyor.

Şu an için DietSensor gıdaların hacmini ölçemiyor, bu yüzden eğer gıdanın tam değerlerini ölçmek istiyorsanız ağırlık miktarı manuel olarak girilmesi gerekiyor.

Beslenme uzmanı Zoe Harcombe örnek teşkil eden bu inovatif iş fikrini memnuniyetle karşılayarak şunları söylüyor: “Nihayetinde, yiyecekleri tarayabilecek ve içerisindeki vitamin ve mineral değerlerini anlık olarak öğrenebileceğiz. Yiyeceklerin etiketleri kimi zaman kafa karıştırıcı olabiliyor ve bazı üreticiler bu gibi bilgileri olabildiğince gizlemeye çalışıyor. Bu cihaz, bu gibi durumlara son verecek.”

Bu başarılı inovasyona sahip olmak için 170 sterlini gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca uygulamayı  kullanmak için aylık 13 Sterlin gibi bir üyelik ücreti ödemeniz gerek.

 

İlginizi çekebilir

İnovatif İş Fikirleri
Gıda Sektöründeki Yenilikçi İş Fikirleri

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.