TikTok’ta Mavi Tik Nasıl Alınır?

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Tiktok’ta da mavi tik almak sizin bir marka veya şahıs olarak gerçek kişi olduğunuzu gösterir. Bu ise hesabınıza ayrı bir otorite kazandırır.

Tiktok’ta mavi tik almak isteyenlerin başında ünlüler, markalar, fenomenler geliyor.

Tiktok Creator ekibi, mavi tik alabilme şartlarına dair net bir yönergeye sahip. Mavi tikin esas olayı ise popüler içerik üreticilerini kopyalamaya, karalamaya karşı korumak.

Facebook veya Instagram’dan farklı olarak TikTok’ta mavi tik alma süreci TikTok yönetimi tarafından yönetiliyor. Yani siz uğraşmıyorsunuz, Tiktok size özel olarak veriyor.

Şimdi biraz daha detaylı bir şekilde bu meseleyi izah edelim.


Mavi Tik ve Sarı Tik Arasındaki Fark Nedir?

Mavi tikten farklı olarak bir de sarı tik mevcut. Mavi tik, sizin gerçek kişi olduğunuzun işaretidir. Tiktok sizi onaylamıştır kısaca.

Sarı tik ise, popüler içerik üreticilerine verilen bir rozet. Kaliteli ve ilgi çekici içerik ürettiğiniz sürece 4000’den daha az takipçiniz olsa bile sarı tik alabiliyorsunuz. Çoğu zaman mavi tik almadan önce sarı tik alınır. Sarı tik almak için takipçi sayısı tek kaide de değildir bu arada. Videolarınızın çok izlenmesi, çok paylaşılması gerekir.


Mavi Tik Almanın Avantajları Nelerdir?

Onaylanmış bir Tiktok hesabına (yani mavi tike) sahip olmanın pek çok faydası var elbette.

Bir defa, mavi tikli bir hesabınız varsa siz gerçeksinizdir. Yani kimliğiniz bilinir. Ünlü bir sanatçının Tiktok hesabı mavi tik almışsa, bu hesabın bir hayran tarafından değil, sanatçının kendisi ve kendi ekibi tarafından yönetildiğini bilirsiniz. Aynı şey markalar için de geçerlidir.

Bugün sosyal medyanın en büyük problemlerinden biri fake hesaplar. Mavi tike sahip olmak ise sizin sahte hesap olmadığınızı, hesabın arkasında sizin olduğunuzu ispatlar. Hesabınıza ve içeriklerinize güvenilirlik kazandırır.

Tiktok algoritması da size yardımcı olur çünkü onaylanmış, mavi tikli hesaplar Tiktok tarafından daha çok kişiye önerilir. Daha fazla organik erişim, daha fazla izlenme ve büyüme elde edebilirsiniz bu sayede.


Tiktok’ta Kimler Mavi Tik Alabilir?

Tiktok’ta mavi tik almak çoğu kullanıcılar için zor olsa bile bazı kullanıcılar için süreç oldukça kolaydır.

Müzisyenler, aktörler, sporcular, girişimciler ve diğer ünlüler mavi tik alma konusunda oldukça şanslı. Zira bu kişiler sırf adlarından ötürü sağlam bir takipçi kitlesi ediniyor ve içerik paylaştıklarında daha çok etkileşim alıyorlar.

Bu kişiler kimlik ya da pasaport resimlerini Tiktok’a ilettiklerinde mavi tik alabiliyorlar.

Markalar da yine kolaylıkla mavi tik alabilmekteler. Markalar Tiktok’ta ürünlerini ve hizmetlerini pazarlıyor, ünlülerle işbirliği yapıyor, kaliteli içerik üretiyorlar. Bu da mavi tik almayı oldukça kolay hale getiriyor.

Diğer sosyal mecralarda mavi tik almış kişilerin Tiktok’ta mavi tik alması da yine kolay. Örneğin Instagram’da mavi tik almak için dünya çapında ünlü olmanız gerekiyor. Şayet Facebook, Twitter ya da Instagram’da mavi tik almışsanız ve Tiktok hesabınıza giriş yapmak için bu sitelerden birini bağlamışsanız, Tiktok’ta mavi tik alma şansınız da artıyor.

Mavi tik almanın olayı gerçek olduğunu ispat edebilmek. Yani ünlü bir şarkıcının adını Tiktok’ta yazdığınız zaman bir dünya video çıkar karşınıza. Bazı kişiler veya hayranlar, bu ünlünün gerçek hesabıymış gibi hareket edebilir. Örneğin Twitter’da bu durum pek sık görülüyor. Şener Şen’in Twitter hesabı olmamasına rağmen bazı parodi veya hayran sayfaları ŞenerŞenOfficial gibi sayfalar açarak adeta Şener Şen’in adına konuşuyor. Bu ise zaman zaman olumsuz durumlara neden oluyor.

Bu nedenle içeriği az olmasına rağmen taklit edilme ihtimali yüksek olan ünlülerin de mavi tik aldığını gözlemleyebiliriz.


Tiktok’ta Mavi Tik Almak İçin Kaç Takipçi Gerek?

Tiktok’ta mavi tik almak için belli bir takipçi sayısı kuralı yok. Ancak en az 1 milyon like ve 500.000 takipçiye sahip olmak, mavi tik alma şansınızı kolaylaştırır. Dediğimiz gibi bu şart değil.

Yukarıda görmüşsünüzdür, Alişan’ın 79.700 takipçisi olmasına rağmen mavi tiki var. Yani takipçi sayısı sanıldığı kadar önemli bir mevzu değil.

Tiktok Creator Launch Team ekibine göre şu şartlara sahip olmak mavi tik alma şansınızı artırıyor.

  • Günlük düzenli olarak takipçi artışı (Haftada en az 1000-2000 arası yeni takipçi)
  • Video izlenme sürelerinin artması (Mevcut videoların daha çok izlenmesi ve izlenme süresinin artması)
  • Medyada, televizyonda, gazetede yer almak
  • Sık sık viral içerik üretmek
  • Diğer sosyal medya platformlarında mavi tik sahibi olmak

Eğer halihazırda ünlü biriyseniz ya da fenomenseniz, bu konular sizin için pek de önem taşımaz. Ancak küçük bir işletmeniz varsa ya da mikro düzeyde bir influencer iseniz bu şartları taşımanız mavi tik alma şansınızı artırır.


Tiktok’ta Mavi Tik Almak İçin Neler Yapmalısınız?

Diğer sosyal medya sitelerind eolduğu gibi mavi tik almak takipçi sayınıza ve erişiminize çok iyi bir katkı sağlar.

Peki mavi tik almaya giden yolda nelere dikkat etmelisiniz?

Aslında her şey kaliteli ve düzenli içerik üretmekten ibaret. Biraz daha detaya girelim.


a. Profil bilgilerine dikkat edin

Profil resminiz ve açıklamanız insanların sizi Tiktok’t bulabilmesine imkan tanımalı. Eğer iyi bir biyografi metni yazarsanız ve içeriklerinizin ne türde olduğunu sinyallerseniz büyüme ve izlenme ihtimaliniz artar.


b. Düzenli olarak kaliteli içerik üretin

Videolarınızın viral olup olmayacağını önceden bilemezsiniz, ancak daima viral olabilecek türde içerikler üretmeye çalışın.

Kaliteli çekim, popüler müzik,  ışık, kamera hareketi, profesyonel görünen efektler ve diğer Tiktokçularla işbirliği yaparak daha kaliteli ve daha popüler içerikler üretebilirsiniz.

Böylece izlenme ve takip edilme oranınız artar, daha popüler olursunuz ve mavi tik alma şansınız yükselir.

Tiktok algoritması, insanları Tiktok’ta ne kadar uzun süre tuttuğunuza değer verir. Yani insanlar sizin yüzünüzden Tiktok’ta çok zaman geçiriyorsa bu sizin tavsiye edilmenizi oranınızı da artırır.c. Niceliğe de niteliğe de önem verin

Ne kadar çok içerik paylaşırsanız Tiktok algoritmasında o kadar imtiyaz sahibi olursunuz. Ancak sırf sayı olsun diye hesabınızın temasıyla alakasız videolar paylaşmayın. Yani videolarınızın belli bir temada olması, profesyonel görünümlü olması önemli.


d. Trend sesleri ve hashtag’leri kullanın

İçeriğinizin viral olmasına yönelik viral müzikleri ve viral hashtag’leri kullanmalısınız. Tiktok’ta daima popüler bir akım vardır. Bu akıma yönelik içerikler üretin. Unutmayın, Tiktok’un beyni kullanılan müziklerdir. Dolayısıyla viral sesleri ve şarkıları videolarınızda kullanın.


e. Viral içerik üretin

Tiktok’ta viral olmak, diğer platformlarda viral olmaya göre daha kolay. Viral olmanın en önemli boyutu ise Keşfet kısmına girebilmek. Keşfet’e düşmek bir gecede size binlerce takipçi kazandırma gücüne sahiptir.

Viral olmak için belli bir formül sunamıyoruz ancak popüler sesleri kullanmak, akımlara katılmak, diğer Tiktoker’lar ile ortak içerik üretmek, hashtag’leri doğru kullanmak viral olmak adına çok önemli unsurlardır. Bunları mutlaka dikkate alın.


Sonuç

Tiktok’ta mavi tik almak konusunda yapabileceğiniz en iyi şey, kaliteli ve düzenli içerik üretmek. Hesabınızın büyümesi, fenomen olabilmeniz ve hatta markalarla işbirliği yapabilmeniz için mavi tike ihtiyacınız yok.

Ancak mavi tike sahip olmak sizi daha popüler yapar tabii ki.

Bu nedenle mavi tik almayı kafanızda büyütmeyin. Tiktok videoları çekerken keyif almaya ve insanlara keyif anlar yaşatmaya çalışın. Şayet içerikleriniz kendini ortaya koyarsa milyonlarca takipçiyle birlikte mavi tik de kendiliğinden gelecektir.

İlginizi çekebilir

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

TikTok’ta Çok İzlenmenin Yolları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir