Türkiye’de En Hızlı Büyüyen 10 Sektör

Açık konuşmak gerekirse son 10 yıl içerisinde ülkemizin ekonomisi çok da kararlı bir çizgide ilerleyemedi. Talihsiz bir biçimde son 10 yılın başlarında zaten bir ekonomik dengesizlik vardı ve ülke yeni yeni ekonomik krizden çıkıyordu. Kısa bir süre daha sıkıntılı zamanlar geçirdik ve sonra ekonomimiz giderek toplanmaya başladı. Aslında bu son 10 yıllık süreç boyunca birçok yeni sektör oluştu ve tabi birçoğu da yavaş yavaş unutulmaya başlandı. Bağımsız bir kuruluş bu ay içerisinde pazar araştırması yaparak bir rapor yayınladı ve bu raporda ülkemizin en hızlı büyüyen 10 sektörü belirlendi. Raporda aynı zamanda bu sektörlerin 5 yıl sonra yaklaşık olarak ne durumda olabileceği de yayınlandı. Bazı sektörler diğerlerine göre daha tahmin edilebilir durumdayken  bazıları ise daha kararsız durumdadır. Eğer ekonominin bu belirsiz olduğu dönemlerde iyi bir haber duymak istiyorsanız işte size Türkiye ekonomisinin en hızlı büyüyen 10 sektörü;

 

3D Baskıyla Üretim

3D Baskıyla Üretim

3D baskı son 10 yıldır var olan bir sektör ancak ciddi bir sansasyon yaratabilecek kadar yeterli gelişme de yaşandı. 3D baskı işlemi, tek bir makinenin kullanılan malzemenin tabakalar halinde birbiri üzerine yerleştirilmesi sonucunda üç boyutlu bir obje yaratma veya basma sürecidir. Bu teknoloji geçen sene dünyaca ünlü ekonomi dergisi olan Economist’in kapaklarını süsledi. 3d baskıyla üretimin potansiyeli çok fazla çünkü hem riski hem de maliyetleri azaltıyor.  3d ile seri üretime geçmek birkaç yıl uzağımızda olabilir ancak 3D baskı üreticileri şimdiden büyük yatırımlar yapmaya başladı. IBIS’e göre, “Bu yüksek teknoloji makinelerin maliyeti düştükçe ve baskı teknolojisi geliştirildikçe havacılık sektörü gibi giderek artan çeşitli alanlarda kendisine rahatça yer bulacaktır.”

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %8.8

2025 yılına kadar öngörülen ortalama yıllık büyüme: %14.0

İlginizi çekebilir: 3d Baskı İş Fikirleri

 

Sos Üretimi

Sos Üretimi

Soslar tükettiğimiz gıdaları tatlandırmamıza yarayan enfes buluşlardır. Bu hazır soslar yakın gelecekte halk arasında kola kadar yaygın kullanıma ulaşabilir. Bağımsız bir araştırma şirketine göre çeşniler vatandaşlarımız arasında hızla popülerlik kazanıyor. “Soslara olan talep demografik tüketim eğilimleri ile giderek artıyor. Türk mutfağının çok çeşitli olması, alışık olmadığımız sosların tabaklarımıza ulaşmasını ve sevmemizi bir hayli kolaylaştırıyor.” Aynı zamanda özellikle acı olan soslar kapsaisin içerir: “Çok fazla baharatlı kapsaisin açısından zengin olan gıdalar tüketen insanlar, bu maddeye karşı daha dayanıklı oluyorlar. Kapsaisin tüketiminde çok az bir miktarı bile sinir sistemini uyarıp, endorfin üretmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da birey kendisi çok daha iyi hissediyor.” Yeterince bağımlılık yaratıcı ve lezzetli değil mi? .

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %5.3

2020-2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %8.1

 

Muadil İlaç Üretimi

Muadil İlaç Üretimi

Hepimizin bildiği gibi ülke nüfusumuz giderek yaşlanıyor ve gerektiği ölçüde de zenginleşmiyor. Bu gibi durumlarda muadil ilaçların(ithal ilaçların yerine üretilen yerli ilaçlar) popülaritesi giderek artıyor. Muadil ilaçlar herhangi bir patent koruması olmaksızın satılıyor ve sektörde adı duyulmuş ilaçlara kıyasla daha ucuz oluyorlar. Bu da onları giderek artan genel sağlık maliyetleri karşısında çok cazip hale getiriyor.

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %9.6

2020-2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %6.3

 

Pilates & Yoga Stüdyoları

Pilates & Yoga Stüdyoları

Ortalamada Türklerin önümüzdeki 10 yıl içerisinde daha kilolu olması bekleniyor ancak bu hepsi için geçerli değil. Kendini adamış bir grup insan gelirlerinin bir kısmını fit ve zinde kalmak için harcıyor ve günümüzde yoga ve pilatesten daha popüler bir moda yok. Ve ayrıca bu sporlarla ilgilenenler, ekonomik sıkıntılar karşısında bile bu alışkanlıklarından vazgeçmiyorlar. Pilates ve yoga stüdyoları, 2008 ve 2009 yıllarında ekonomideki durgunluk zamanında bile dalgalanmalara karşı son derece dayanıklıydılar.

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %12.1

2020-2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %14.8

İlginizi çekebilir: Yoga Salonu Açmak

 

Özel Üniversiteler

Vakıf Üniversiteleri

Özel üniversiteler son yıllarda medyada çıkan bazı istenmeyen olaylardan ötürü biraz yaylım ateşine tutuldu ancak son on yıl içerisinde bu sektörde gözle görülür ve bir büyüme de tutarlıkla devam etti. Artık ekonomimiz daha rekabetçi ve iyi oldukça yükseköğrenime olan talep giderek büyüyor. Yükseköğrenimdeki bu artan talebi azaltmaya yardımcı olmak için özel üniversiteler ülkemizde giderek daha yaygın bir hal alıyor.

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %13.6

2020-2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %9.6

 

Bronzlaştırıcı Ürün İmalatı

Bronzlaştırıcı Ürün İmalatı

Türk halkı televizyonlarda turuncu yüzlü haber sunucularından kurtulalı çok kısa bir süre oldu. Tahmin edilebileceği gibi tüketiciler yaz aylarında bronzlaşmak için daha sağlıklı bir yol arayışında olduklarından dolayı bronzlaştırıcı sektörü son 10 yıl içerisinde büyük talep gördü. Ve büyük ihtimalle de güneşe çıkmadan bronzlaşmak artık sağlıksız bir uygulama olarak düşünülmemektedir. Bugün piyasada var olan firmalar geniş bir cilt tonu aralığı için daha doğal bir bronzluk üretebilecek kadar kaliteli ürünler üretebilmeye başladı.

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %22.7

2020-2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %14.3

 

Online Gözlük & Lens Satışı

Çevrimiçi Gözlük & Lens Satışı

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde ekonomik durgunluktan veya dalgalanmalardan etkilenmeyen yegâne işletmeler online dükkânlardır. Türk halkı giderek online alışverişi daha güvenilebilinir olarak değerlendirmeye ve tercih etmeye başladı. Gözlük ve lens üreticileri ise bu durumdan fazlasıyla paylarına düşeni almayı başarabildiler. Sanal deneme sistemleri gibi tüketicilerin kendi fotoğraflarını siteye yükleyerek sipariş vermeden önce gözlük çerçevelerinin suratlarında nasıl göründüğünü kontrol ettirten yeni teknolojiler, tüketicilerin çevrimiçi satın alma işlemlerinde kendilerinden daha emin olmalarını sağladı.

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %8.2

2020 – 2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %28.8

 

Yeşil ve Sürdürülebilinir Bina Yapımı

Yeşil ve Sürdürülebilinir Bina Yapımı

İklim değişiklikleri tüm dünyanın gündeminde olan bir konu ve ülkemizde de bazı şehirlerde enerji tasarruflu yapılar bakımından bazı adımlar atılmıştır. Ancak bu eğilim sadece sera gazlarının engellenmesi anlamına gelmemektedir. Artan enerji fiyatları sürdürülebilir binaları daha uygun maliyetli bir hale getirdi. Ayrıca yeşil ve sürdürülebilir inşaat konut projeleri inşaat sektörüne de yeni bir boyut kazandırdı. Gelecek yıllarda da yeşil ve sürdürülebilir bina sektörü doğayı ve çevreyi korumaya hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor.

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %13.9

2020-2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %22.8

İlginizi çekebilir: Yeşil Bina İşine Girmek Ssteyenlere

 

Güneş Panelleri Üretimi

Güneş Panelleri Üretimi

Fosil yakıtların yükselen maliyetleri hem maddi hem de çevre bakımından güneş enerjisi için olan küresel talebi giderek artırıyor ve silikon fiyatlarındaki küresel düşüş de güneş panellerinin üretimini büyük ölçüde daha ekonomik bir hale getirdi. Yardım almaksınız bir güneş paneli üretici firmasının geleneksel yakıt kaynaklarına karşı çok az şansı olurdu ancak dünyanın pek çok ülkesinde bu üreticilerin arkasında hükümet desteği var. Güneş enerjisini savunanlar ise bu çevre dostu ve yenilenebilinir enerji kaynağının dünya ekonomisinde giderek daha da büyük bir rol oynayacağını umut ediyorlar.

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %32.3

2020-2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %24.2

İlginizi çekebilir: Güneş Enerjisi İş Fikirleri

 

Sosyal Ağlar için Oyun Geliştirme

Sosyal Ağlar için Oyun Geliştirme

Bu sektör 10 yıl öncesine kadar yoktu. Aşağıdaki göz kamaştırıcı rakamları gördüğünüzde bu detayı aklınızdan çıkartmayın. Bu yüzden de sosyal ağ ve oyunların gücünü hafife almak ve bu sektöre yatırım yapmamak hiç de akıl karı olmayacaktır. İnternetin giderek daha da erişilebilinir olması internet tabanlı sektörlerin hızla büyümesine neden olmuştur. Geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde özellikle de sosyal ağlar birçok tüketicinin hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Tüketiciler diğerleri ile iletişime geçebilir olmuş ve daha uygun maliyetli alternatif eğlence kaynaklarına ulaşabilmiştir. Oyunlar ve sosyal medya insanların hayatlarına girmek için bir yol buldukça, bu sektörlerin gelecekte ekonomi için ne kadar önemli olduğunu görmek daha da kolay olacaktır.

2013-2019 arasındaki ortalama yıllık büyüme: %128

2020-2025 arasındaki öngörülen ortalama yıllık büyüme: %22

 

 

 

İlginizi çekebilir

Hangi Sektöre Girmeli?
Geleceğin En İyi Sektörleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir