Tutkunuzu nasıl başarılı bir işe dönüştürürsünüz?

Kendi işinizi başlatmak, aniden durup durmayacağı endişesini taşıyarak sürekli yükselip alçalan bir hız trenine binmek gibidir. Herkes kendi işini başlatabilir fakat işi büyütmek ve devam ettirmek çok zordur. Bir şirket zorluklarla karşı karşıya gelip kötü duruma düştüğü zaman (ki mutlaka düşer) tutkunuz ve bağlılığınız işinizi kurtaran şey olacaktır. Eğer işiniz için gerçek bir tutkunuz yoksa bunu herkes sezebilir: müşterileriniz, ekibiniz, danışmanlarınız ve yatırımcılarınız.

Bu yüzden hedefinize odaklanmak çok ama çok önemlidir. Bu daha hızlı kararlar vermenizi ve hız treni yolculuğunuzu daha rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

İşte tutkunuzu başarılı bir işe çevirmeniz için 3 adım:

 

Yeteri kadar bilgili misiniz? Değilseniz soru sormaya başlayın.

Bir tutkunuz var ve kendi işinizi başlatmak istiyorsunuz! Endüstri hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz? Endüstri geçmişi ve teknik bilgiyle kendinizi öne çıkarabilir ve ileri doğru atılabilirsiniz. Ürünleri üretebilir, müşteri tabanı oluşturabilir ve şirketinizin vizyonunu ortaya çıkarabilirsiniz.

Eğer harika bir iş fikriniz var fakat işe başlamak için yeteri kadar sektörü tanımıyorsanız arkadaş ağınızı kullanın ve sizinle aynı endüstride daha önce iş yapmış insanlarla konuşun. Bu sizin atılacağınız maceraya daha önce atılmış insanlardan oluşan bir danışma kurulu kurmak gibi bir şey.

Üniversiteden arkadaşımla beraber sağlıklı atıştırmalıklar işini başlattığımız zaman yiyecek en büyük tutkularımızdan biriydi fakat bir yemek işi yürütmekle ilgili pek bir fikrimiz yoktu. Bir çevre oluşturmaya ve yemek şirketimizi başarılı bir şekilde yürütmek için stratejiler ve olmazsa olmaz bilgiler öğrenmek için iş fikrimizi yıllanmış endüstri uzmanlarıyla tartışmaya başladık. Şansımız, yemek üzerine bir ticaret sergisine katılıp bizimle çalışmak isteyen birkaç destekçi bulduğumuz zaman döndü. O zamana kadar nasıl üretici ortaklar bulacağımız hakkında hiçbir fikrimiz yoktu.

 

Balıklama atlayın

Kafa üstü doğrudan dalış yapmaktan daha iyi bir başlangıç yöntemi yok. İlk başlarda planınızı kafanızda tam olarak şekillendirmemiş olabilirsiniz ve muhtemelen ileride modelinizde değişiklikler yapacaksınızdır. Fakat tutkulu olduğunuz bir konuda iş yapmanın iyi yanı da şudur ki neden o işi yaptığınızı biliyorsunuzdur ve önünüze çıkan engelleri daha kolay bir şekilde alt edebilirsiniz. İşte sattığınız ürüne bağlı ve bu konuda motivasyonu yüksek bir şekilde kalmanızı sağlayan şey bu köklü güç ve coşkudur.

Sağlıklı atıştırmalıklar satmayı düşündüğümüz internet sitemizi ilk açtığımızda tam zamanlı işlerde çalışıyorduk. Cep telefonlarımızla çektiğimiz ürün fotoğraflarını kullandık. Evlerine sağlıklı atıştırmalık getirilmesini isteyen insanlar için bir piyasa olup olmadığını test ediyorduk ve anında fırsatı gördük: İlk haftasonunda 100’den fazla kişi başvuru yapmıştı. Artık ürünleri göndermeli miyiz yoksa müşterilere geri ödeme yapıp bunun başarılı bir test olduğunu söylemeli miyiz diye düşünüyorduk. İşte bu noktada tereddüdü bırakıp işe girişmek çok önemli. İşe hemen başlamak için şu an bulunduğumuz andan daha iyi bir zaman yok.

 

Etrafınızı sizinle aynı vizyonu paylaşan insanlarla sarın

Sağlık atıştırmalıklar satışı yaptığımız şirketteki herkesin, yiyeceğin hayatlarını nasıl değiştirdiği hakkında bir hikayeye sahip olmasının önemi oldukça büyük: Kimisinin benim gibi bir kilo verme macerası var, kimisi daha önceki profesyonel kariyerlerinde yiyecekle ilgili deneyimler yaşamış, kimisi de tarımsal bir bölgede yetişmiş. Bu deneyimlere göre eleman alıyoruz çünkü işe şekil vermeye bu deneyimler katkıda bulunuyor.

Başlangıçta uzun çalışma saatleri ve zor günlerle baş etmek durumunda kalabilirsiniz, kişisel istek ve iş arkadaşlarınızla benzer değerleri paylaşmak size böyle zamanlarda yardımcı olacaktır. Bu istek zamanla müşteri memnuniyetine dönüşür ki bu da sizin işinizi geliştren şeydir.

Tutkunuzu işe dönüştürmek sadece sevdiğiniz şeyi yaparken kâr yapmanızı sağlamaz aynı zamanda uzun süren bir başarıya ulaşmanıza yardımcı olur. Her şeyden önemlisi tutku müşterinin ve şirketin uzun vadede yararına olacak kararlar vermeniz için kesinlikle gereklidir ki bu da markanızın sürdürülebilirlik ve dayanaklılık kazanmasına yardımcı olur.

 

İlginizi çekebilir

Okumanız Gereken Başarı Hikayeleri
Kendi İşinin Patronu Olmak İsteyenlere