Ünlü Filmlerden Girişimcilere İlham Verecek 5 Söz

İş fikirleri nasıl ortaya çıkıyor dersiniz? Tabii ki, size ilham veren çeşitli kaynaklardan. Bir iş fikri; kişisel bir deneyiminden, yolda giderken gördüğünüz bir yol panosu reklamından ya da markette hayat arkadaşınızın söylediği bir şeyden ortaya çıkabilir.

Bunların yanı sıra filmler de, girişimciler için büyük bir ilham kaynağı teşkil etmektedir. İşte sizlere önemli filmlerden alınma, girişimcilik hayatınızda size ilham verecek 5 söz:

 

1. Baba (1972)

baba-filmi

“Büyük adam doğulmaz olunur.”

Bu, çok doğru bir söz değil mi? Kimse anasının karnından bilgili doğmaz. Eğer yeteri kadar zekiyseniz, büyürken çok miktarda bilgiyle donanırsınız.  İşinizi büyütmek ve işinizde bir numara olmak istiyorsanız sürekli gelişime ve yeni deneyimlere açık olmalısınız.

Mutlaka okuyun: Sektörünüzde Lider Olmanın Yolları

 

2. Kralın Tüm Adamları (1949)

kralin-adamlari

“Bir şeyi bulmak istiyorsan aradığın bir gözlük olabilir ya da bir gerçek önce onu bulmanın sana bir yararı olacağından emin olmalısın.”

“Yarar” tüm girişimcilerin anahtar kelimesidir. Bir girişimcinin yolu, setler ve çukurlar gibi türlü engellerle döşelidir. Bunu hepimiz biliyoruz fakat biz girişimcilerin bu yolda devam etmesini sağlayan bir şey varsa o da ileride başarıyı yakalayacak olduğumuz konusundaki sarsılmaz inancımızdır. Hayallerimizde, kendi elimizle inşa edip şekillendirdiğimiz firmayı yaşatırız hep. Bir vizyonumuz vardır ve hayalimizi gerçekleştirmek için muhaliflerin ne dediklerine aldırmadan deli gibi çalışırız. İşinizde başarıyı yakalamanın, aldığınız ödüller ya da yaptığınız isme bağlı olmadığını anlarsınız ve bu sizin değişmez bir gerçeğiniz haline gelir. Sergilediğiniz vizyon, başarınızın anahtarıdır. Başarı yolunda, kapasitenizin üzerinde beklentiler edinmemeyi öğrenirsiniz.

Sizi girişimciliğe iten sebepler nelerdir? Bunlar hayat boyu, yön göstericiniz olacaktır. Başlanılan noktayı unutmamak, başarının anahtarıdır. Bende işe yaradı. Benim başlangıcım, sevdiğim işi yaparak hayatımı kazanabileceğime olan inancımdı.

Mutlaka okuyun: Tutkunuzu Nasıl Bulursunuz?

 

3. Rocky (1977)

rocky

“Hiç kimse, hayat kadar büyük bir yumruk vurmaz insana. Ama önemli olan sizin ona ne kadar sert vuracağınız değildir. Önemli olan size ne kadar sert vurulmuş olursa olsun, sizin ayağa kalkıp yola devam edebilmenizdir. Önemli olan, sizin ondan ne koparacağınız ve dosdoğru yolunuzda ilerlemeye devam etmenizdir. Zafer böyle kazanılır.”

Rocky, bu sözüyle bazı gerçeklere parmak basıyor. Hayat zaten zorlu bir yolculuktur fakat bir zaman gelir ki sizi tepetaklak eder. Böyle bir durumda, tekrar ayağa kalkmalısınız! Kalkmak zorundasınız! Bir girişimci için hayat, bazen yalnız geçer. Amacınızı, vizyonunuzu ya da tutkularınızı herkes anlayamaz. Hatta bazen, hayat sizi kırıp geçirdikten sonra ayağa kalkmanıza yardım edecek birileri de görünmez ufukta. Kendi başınıza da olsanız ayağa kalkıp yürümeye devam edebilmenizdir önemli olan.

Mutlaka okuyun: Başarısızlığı Kabul Etmenin ve İlerlemenin 6 Yolu

 

4. Milyonluk Bebek (2004)

Milyon-dolarlik-bebek

“Kimsenin fark etmeyip bir tek sizin fark ettiğiniz bir hayal için her şeyi riske atmanın büyüsü, başka hiçbir şeyde yoktur.”

Yineliyorum, bir girişimci hayatında çoğu zaman yalnızdır. Bir hayaliniz ve vizyonunuz vardır fakat etrafınızdaki insanlar ya hayalinizin büyüklüğünü fark etmezler ya da gelecekteki başarınızı kıskanıp içinize şüphe tohumları ekerler. Onlara izin vermeyin! Böyle insanlar hep var olacaktır, bu nedenle onlara kulak asmayın. İnsanlar her zaman, size neyi nasıl yapmanız gerektiğini söylemeye çalışırlar.

Onlara paye vermeyin! Kendi hayatınızı kendiniz yönetin. İnsanların sizin hayatınızı yönlendirmelerine izin vermeyin.

İşiniz sizin vizyonunuzu yansıtmalıdır, başka birininkini değil. Bu sizin hayaliniz, sizin vizyonunuz…

Mutlaka okuyun: Girişimci Olmak İçin 120 Sebep

 

5. Arabistanlı Lawrence (1962)

arabistanli-lawrence

“Büyük başarılar küçük adımlarla elde edilir bayım.”

CEO olsanız da, banyonuzu temizlemek ya da çöpü dışarı çıkarmak zorunda kalmazsınız diye düşünmeyin. Siz bir işi yapmak istemezken, takımınızın o işi yapmasını nasıl beklersiniz?

Büyük ya da küçük bir şirketin CEO’su olduğunuzda, kolaylıkla kendinizi kaybedip ünvanınızın büyüsüne kapılabilirsiniz. Banyosunu temizleyen bir CEO? Bu pek duyulmamış bir şeydir fakat ben bunu yapmanın olumlu yanları olduğunu düşünüyorum. Neden mi? Çünkü böylece girişimcilerin ayakları yere sağlam basar.

Bana göre yüksek rütbelerdeki insanlar tarafından yapılan alçakgönüllü çalışmalar, insanın nereden geldiğini unutmamasını sağlıyor ve bu da şirketlerinin başarısı için hiçbir şeyden kaçınmamalarını sağlıyor. Böylece işine her zaman şevkle sarılıyorlar. Yüksek rütbelere çıkıldığında alt kademedekilerle iletişim kopar bu da insanı yalnızlığa sürükler. Bu nedenle, yükseklerde yaşarken ayaklar yere sağlam basmalıdır. Herkesi büyük düşünmeye sevk eden ben, sonradan onları uyarırım; fazla da uçmayın. Bu çoğu insan için yaşanacak büyük bir düşüşün, başlangıcı olur.

Hangi filmler bir girişimci olarak, hayallerinizi gerçekleştirmek üzere sizi motive etmiştir?

 Mutlaka okuyun: Hedefler Koymayı Bırakın Sistemlere Odaklanın

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir