Veteriner Olmak

Hayvanları seviyorsanız ve tıp alanında kariyer yapmak istiyorsanız o zaman veterinerlik yapmayı düşünebilirsiniz. Veterinerler hasta ve yaralı hayvanları iyileştirirler ve tıpkı doktorlar gibi ameliyatlar yaparlar ve reçete yazarlar. Nasıl başlayacağınızı öğrenmek için makaleyi okumaya devam edin.

 

Nasıl veteriner olunur?

1 – Bir veteriner kliniğinde veya hayvan barınağında gönüllü olarak çalışın. Bu sayede hayvanlarla çalışarak deneyim kazanırsınız ve veterinerliğin sizin için doğru bir meslek olup olmadığını anlarsınız. İnsanların birçoğu “atlara bayılırım” der ancak bu bütün hayatlarını hayvanlara adayacakları anlamına gelmez.

2 – Liseden mezun olun. Lisedeyken özellikle biyoloji, kimya ve fizik derslerine ağırlık verin. Erkenden bu konuları anlamanız ve başarılı olmanız bu alanın sizin için doğru olduğunu gösteren iyi bir göstergedir.

3 – Veteriner olmak için Türkiye sınırları içindeki veteriner fakültelerinin birinden mezun olmak veya yabancı ülke veteriner fakültelerinden mezun olarak Türkiye’deki üniversitelerin veteriner fakültelerinden birinde Collegium sınavına girip kazanmış olmanız ve denkliği Yüksek Öğrenim Kurumunca onaylanmış diplomaya sahip olmanız gerekir. Ülkemizde 17 tane veterinerlik fakültesi vardır. Türkiye’de veteriner fakülteleri 5 yıl eğitim verir. Son dönem intörnlük eğitim alan öğrenciler yüksek lisans derecesiyle mezun olurlar.

Kalifiye olun

1 – Veterinerlik fakültesini bitirin. Daha önce de bahsettiğimiz gibi eğitiminiz beş sene sürecektir. Üniversite eğitiminiz süresince anatomi, biyokimya, fizyoloji, farmakoloji ve iletişim gibi dersler alacaksınız. İlk iki yıl daha çok teorik konulara odaklanılır. Daha sonraki senelerde klinik çalışmalara,  doğrudan hayvanlarla yapılan çalışmalara ve araştırma projelerine odaklanılır.

2 – Sürekli iş bulmadan önce bir sene boyunca stajyerlik yapın. Bu sayede dahili tıp veya ameliyatlar gibi belli alanlarda uzmanlaşabilirsiniz. Daha sonra seçtiğiniz bu alanlardan birinde profesyonel olursunuz.

Veterinerlik fakültesi sizi doğru yöne yönlendirecektir.

 

Başarı bir veteriner olmak için

1 – İş arayın. Veterinerlerin çoğu küçük hayvanların bakıldığı özel veteriner kliniklerinde çalışırlar. Diğer veterinerler atlar, inekler ve kuzular gibi daha büyük hayvanların bakımında uzmanlaşmak isterler. Geri kalanlarda hayvanat bahçelerindeki veya akvaryumlardaki egzotik hayvanların tedavisinde uzmanlaşırlar. Hangisi sizin için daha uygun?

Büyük veya küçük hayvanlarla çalışabilir, hayvanları besleyebilir, araştırmalar yapabilirsiniz. Bir sürü fırsatınız var. Okullarda, resmi kurumlarda, özel kuruluşlarda veya kendiniz için çalışabilirsiniz.

2 – İnsanları ve hayvanları birlikte idare etmeyi öğrenin. Refakatçi olarak genellikle sahipleriyle etkileşime girmeniz gerekecektir. Seçeneklerini kısaca ve sakin bir biçimde anlatın. Sahipler evcil hayvanlarını aile üyelerinden bile çok sevebilirler. Hayvanlarının sağlığına kavuşması için size güvenirler.

Bu meslekte başarılı olmak istiyorsanız merhametli ve güvenilir olmanız gerekir. Ayrıca iyi iletişim kurmalı ve doğru kararlar vermelisiniz. Evcil hayvanların sağlığı için size başvurulacaktır.

3 – Eğitiminizi ileri seviyeye taşıyın. Bazı veterinerler doktora bile yapar. Araştırma alanında başı çekmek istiyorsanız veya maaşınızın artmasını istiyorsanız doktora yapmak sizin için iyi bir fikir olacaktır.

Veteriner olmak için ipuçları

İş deneyimi oldukça önemlidir. Farklı hayvanlar ve farklı durumlarda mümkün olduğunca deneyim kazanmaya çalışın.

Bilgi birikimlerinin haricinde veterinerlerin sağlam iletişim becerilerinin olması gerekir. Sonuçta hem hayvanlarla hem de sahipleri veya eğitmenleriyle çalışacaksınız.

Kendinize ait bir evcil hayvanınız olsun.

Ekstra bilgi alabileceğiniz bir sürü kaynak vardır. Kitapları, internet sitelerini ve meslek kuruluşlarını takip edebilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir