Enflasyona Karşı Paramı Nasıl Korurum?

Warren Buffet uzun süredir enflasyon üzerine düşünüyordu. 90 yaşındaki yatırımcının, meclis üyesi babası tarafından aklına kazınan bu kavram, hakkında yazılan kitaplar ve kendi verdiği demeçlerde de göz önüne çıkıyor.

Berkshire Hathaway’in son yıllık toplantısında “Ciddi bir enflasyonla karşı karşıyayız” diyen Warren Buffett, “Biz fiyatları yükseltiyoruz, bize karşı da fiyatlar yükseliyor ve bu durum kabul görüyor” sözleri ile durumu ortaya koydu.

2022’de, bir önceki yıla göre tüketici fiyatları %100’e yakın arttı ve bu 1999 yılından bu yana yaşanan en yüksek artış olarak dikkat çekti. Bu durum genel olarak yatırımcılar arasında gerginlik yaratmasa da, bazıları enflasyonun 3 haneli olduğu 1900’lü yıllara dönüşü gösterdiği konusunda endişelenmeye başladı.

Peki enflasyon neden yatırımcılar için önemli bir parametre? Enflasyon ya da fiyatlardaki genel bir artış, zamanla alım gücünün kaybı anlamına gelmektedir. Yatırımcılar penceresinden bakıldığında ise, enflasyon belli bir noktaya ulaştığında kazançlar zarara dönebilir. Yüzde 45 kazandıran bir fon sağlam bir yatırım olarak görülebilir fakat, enflasyon yüzde 95 olduğunda, kazandığınız aslında zarar anlamına gelir.

Enflasyona karşı neler yapılabilir ve alınacak önlemler nelerdir, diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.


Warren Buffett’a Göre Enflasyona Karşı En İyi Yatırımlar

Pandemi döneminin yaralarını saran piyasalarda, fiyatların keskin bir şekilde artmaya başlamasıyla, Warren Buffett’ın enflasyon ile savaşmak için verdiği tüyolara tekrar göz atmakta fayda var.


1- Düşük Yatırım Gerektiren İyi İşletmelere Yatırım Yapın

Buffett her zaman, yapılan yatırımın karşılığında yüksek getiri elde edilen işletmelere yönelmek gerektiğini savunmuştur. Enflasyon ile boğuşulan dönemlerde, düşük yatırımlarla çalışan işletmeler, artan fiyatlar içerisinde yüksek yatırım gerektiren işletmelere göre daha kolay hayatta kalabilirler.

Buffett, enflasyona karşı savaşın, yürüyen merdivende ters yönde hareket etmeye benzetir.


2- Yüksek Enflasyon Dönemlerinde Fiyatlarını Artırabilir Firmalara Yönelin

“Bir işletmeyi değerlendirmede en önemli karar, fiyatlandırma gücü ile alakalıdır.” diyen Warren Buffett:

Eğer rakibe işlerinizi kaptırmadan fiyat artırma gücüne sahipseniz çok iyi bir işletmeye sahipsiniz demektir.

diyerek durumu açıklıyor.

Eğer bir işletme yüksek enflasyon dönemlerinde fiyatlarına zam yapabiliyorsa kendi masraflarını kurtaracak büyük bir avantaja sahiptir.

Buffett’a göre denetimsiz bir şekilde köprü sahibi olmak, enflasyonun olduğu zamanlarda en iyi yatırımdır. Çünkü köprüyü zaten yaptınız ve artık istediğinizde geçiş fiyatını artırabilirsiniz. Buffett bununla alakalı olarak “Eski para ile köprüyü inşa ettiniz ve değiştirmek zorunda değilsiniz” sözlerini kullanır.


3- Kendine Yatırım Yaparak Alanında En İyisi Ol

Buffett’a göre kendi yeteneklerine yatırım yaparak alım gücünü korumak en iyi yatırım yollarından biridir. Bir şehirdeki en iyi cerrah ya da avukat olduğunuzda, kendinizi tekrar tekrar geliştirmek için para harcamazsınız ve sürekli daha fazla kazanırsınz.

Özgeçmişinizi güçlendirecek çevrimiçi kurslar ya da şehrinizdeki üniversitelerden alınacak dersleri değerlendirebilirsiniz. İleri seviyede eğitim almak masraflı olabileceği gibi, bilgi dağarcığınızı artırarak gelecekte vazgeçilmez bir çalışan olmanıza da katkı sağlar. İşvereninize ve onun müşterilerine karşı değerinizi arttırmak, kazançtan hak ettiğiniz payı almanızın da önünü açar.

Mutlaka okuyun: Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları


4- Geleneksel Tahvillerden Uzak Durun

Berkshire hissedarlar bülteninde tahvil sahiplerinin bu dönemde yara alabileceklerini belirten Warren Buffett, enflasyon ortamında tahvilde kalmanın bir seçenek olmadığını söylüyor.

10 yıllık bir tahvile yatırım yapmanın kazancının 50 katını ödeyerek bir işletmeden hisse almak gibi olduğunu söyleyen Buffett, üstelik tahvilde kazancın artmadığını dile getiriyor.


5- İsteklerinizi Sınırlandırın

Warren Buffett’ın ortağı ve Berkshire Hathaway’in başkanlık koltuğundaki isim Charlie Munger’ın da kendine göre bir enflasyondan sakınma yöntemi bulunuyor. Munger “Enflasyon endişesine karşı alınabilecek en iyi önlemlerden birisi de, gereksiz isteklere hayır demektir” sözleri ile kendini anlatıyor. Munger’ın başka bir deyişi ile “Eğer sanal ihtiyaçlar yaratmadan hayatınızı idame ettiriyorsanız, enflasyona karşı sağlam bir önleminiz va demektir.”

Bu konuda, bütçenizi ve harcamalarınız takip edebileceğiniz akıllı telefon uygulamaları yardımcı olabilir. Bu türden uygulamalar size, nelere para harcadığınızı ve harcamalarınızdaki problemleri gösterip bu harcamalar alışkanlık olmadan önlem almanızı sağlayabilir.


Peki Ya Altın?

Warren Buffett’ın altını göz ardı ettiğini bir kenara not ederek, enflasyonun basılı para üzerindeki etkisinden de endişe ettiği gerçeğini vurgulamalıyız. Fakat 2011 yılında verdiği bir demeçte Buffett:

“Eğer bir gram altınınız varsa ve bunu sonsuza kadar elinizde tutarsanız, sonuçta elinizde yine bir gram altın olur.” diyor.

Buffett, bunun yerine hisse senetleri, emlak ya da arazi gibi getirisi olan yatırımları tercih ediyor.

Bir süredir kripto paralar da dijital dünyanın altını olarak görülüyor fakat, Buffett bu konuda da oldukça şüpheci bir tarafta yer almakta.

2019 yılında CNBC kanalında konuşan Buffett, Bitcoin’in net bir değeri olmadığına dikkat çekerek bu para biriminin hiçbir şey üretmediğini, kısaca bir illüzyondan ibaret olduğunu söyledi.

Mutlaka okuyun: Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Mutlaka okuyun: Neden Arsaya Yatırım Yapmalısınız?


Sonuç

Eğer artan enflasyon sizi endişelendiriyor ise, Buffett’ın tavsiyelerini kullanarak yüksek kaliteye sahip işletmelerin hisselerini alabilir ve düşük getirisi olan fonlardan uzak durabilirsiniz.

Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir