Warren Buffett’tan Öğrenilecek 5 Şey

Tevazusu ile bilinen Warren Buffett, ilk bakışta hiç de 65 milyar dolara sahip biri gibi görünmüyor. Berkshire Hathaway gibi çokuluslu bir şirketin sahibi ve hisse senedi almakta usta bir isim. Ancak o serinlemek için kola içiyor, 1958’de Omaha’dan 31.500 dolara aldığı evde yaşamaya devam ediyor ve ikinci evliliğini mütevazi bir restoranda kutlayabiliyor. Ayrıca malvarlığının büyük bir kısmını hayattayken bağışlamayı taahhüt etmiş durumda.

85 yaşındaki CEO, liderlik alanında alışılmışın dışına çıkıyor ve bizleri şaşırtmaya devam ediyor. En son şaşırtıcı hamlesi, Apple’dan 1 milyar dolarlık hisse senedi almak oldu. Teknoloji alanında yatırım yapmaktan kaçınmasıyla bilinen Buffett için bu yine de olağan bir durum.

Ayrıca ilk eşinin izniyle metresini ikinci eşi yapması da hayli alışılmadık bir durum.

Warren Buffett ve eşi Susan ile evliliklerinin ilk 25 yılında 3 tane çocukları oldu. 1977 yılında Susan şarkıcı olmak için San Francisco’ya yerleşti. Ancak Buffett bu ayrılıktan sonra kendine bakamaz duruma gelince Susan, tanıdığı bir garson olan Astrid Menks’ten Buffett’a bakmasını rica etti.

Buffett bu konuda şöyle diyor: “Susan beni toparladı, Astrid de beni toparlamaya devam ediyor.”

Susan 2004 yılında kanserden ölünce Buffett çok üzüldü. 2 yıl sonra Astrid ile kızı Susie’nin evinde evlendiler. Astrid de Buffett gibi gösterişsiz bir hayat sürmeyi seviyordu.

Buffett’in hayatı kendi kurallarına göre yaşamanın ve liderliğin somut hali adeta. O vizyonu olan gerçek bir radikal.

İşte sizlere onun hayatından liderlikle ilgili öğrenebileceğiniz 5 ders:

 

1. Uzmanlık Alanınızı İyi Araştırın

Buffett uzun vadeli bir yatırımcı. Teknoloji şirketlerine yatırım yapmanın daha moda olduğu bir dönemde eski usüllere bağlı kalarak demode bir imaj çizdiği düşünülüyor. Adeta “tok satıcı” olarak görülüyor.

“Omahalı Kahin” piyasa tarafından hak ettiği ilgiyi görmeyen şeylere yatırım yapıyor, ancak bu konuda sezgileri çok kuvvetli. Ayrıca piyasanın bu değeri fark etmesini bekliyor. Bu bazen yıllar alıyor, ancak bir gün bu pastadan kocaman bir dilim alacağından emin hareket ediyor. Keza alıyor da. 1964-2005 yılları arasında elde ettiği yıllık ortalama %22 kazanç bunu kanıtlıyor.

Onun en bilinen yatırım başarıları arasında Coca Cola, Gilette ve Geico geliyor, ancak Çin’in geleceğini görerek 2002-2003 yıllarında Çin’in büyük petrol şirketlerinden biri olan PetroChina’ya yatırım yaptı. Bu da Berkshire Hathaway’e 4 yıl için 3.6 milyar dolar kazandırdı.

Buffett, teknoloji yatırımlarına olan ilgisizliği ile biliniyordu, ancak bu ilgisizlik 2011 yılında Berkshire Hathaway’in IBM ve Verizon’a milyarlarca dolar yatırım yapmasıyla değişmiş görünüyor. Daha yeni bir tarihte ise Buffett, Apple’a 1 milyar dolar yatırım yaptı. Ancak bu gerçekten bir sürpriz olarak görülebilir mi?

The New Times ve diğer bazı yayınlara göre Buffett’in Apple hamlesi, Apple hisselerinin kar sağlayan bir hisse senedinden “hak ettiği değeri henüz görmeyen” bir hisse senedine doğru evrildiğini gösteriyor.

 

2. İnandığınız Şey için Savaşın

Buffett uzun zamandır zenginlere yönelik vergi artışını savunuyor. Daha açık söylemek gerekirse yıllık 1 milyon dolardan fazla kazananlara yönelik ayrı vergi getirilmesini istiyor. 2011 yılında New York Times’taki yazısında konu hakkına şöyle demiştir:

Milyarder aşığı devlet, uzun zamandır üstümüze titriyor. Artık, devletin bu konuda bir şey yapması gerek. Birçok insan ayın sonunu zar zor getirirken milyarderler olarak biz olağanüstü vergi indirimleri alıyoruz.

 

3. Hatalarınızdan Ders Alın

Buffett ilk yatırımını 11 yaşında yaptı. Borsa simsarı babasının ofisine gitti ve 38 dolarlık bir hisse senedi aldı ve bu senedi 40 dolara sattı. Senet 200 dolara yükseldi ve Buffett, bu kadar erken sattığı için büyük pişmanlık yaşadı.

Daha sonra yatırım konusunda sabrın önemini vurgulamak için bu örneği hiç unutmadı.

Hissedarlarına 1989 yılında yazdığı mektupta, bir market zincirini ucuza almasına rağmen 3 yıl sonra aldığı fiyata sattığını anlattı. Bu duruma “kelepir ahmaklığı” adını veriyor ve şöyle diyor: “Makul bir fiyattan şahane bir şirket almak, ortalama bir şirketi olağanüstü paralarla almaktan çok daha iyidir.”

 

4. Dünyayı Daha İyi Bir Yer Haline Getirin

Buffett çok mütevazi bir insan, ancak pinti biri değil.

Uzun zamandır risk altındaki gençlere, eğitime, hapishane eğitimine, evsizliğe ve hayvanlara yönelik bağışlar yapıyor.

Ancak bu konudaki en önemli hareketi, 2010 yılında Amerika’nın en zengin çifti olan Bill ve Melinda Gates ile birlikte yaptı. Bu üçlü ölmeden önce malvarlıklarının büyük kısmını Bill & Melinda Gates Vakfı’na bağışlamaya karar verdi.

Bu kampanyaya daha sonra Facebook CEO’su Mark Zuckerbeg, Georg Lucas ve eşi Mellody Hobson, Chobani kurucusu Hami Ulukaya ve Groupon kurucularından Brad Keywell gibi isimler de katıldı.

Bu kampanyaya şu anda 137 kişi katılmış durumda.

 

5. Şeffaf Olun

85 yaşındaki Buffett, 2012 yılında 1. derece prostat kanseri olduğunu görünce hissedarlarına bu durumu iletti. Bu haberin şirketin değerini etkilemesi kuvvetle muhtemeldi.

“Doktorlarım hayati bir tehlike olmadığını söylediler. Çarşamba teşhis kondu. Perşembe tomografi çekildi. Bugün de MR çekildi. Bu testlerin sonucunda vücuduma yayılmış kanser namına bir şey olmadığı ortaya çıktı.”

Ayrıca birkaç ay içinde başka tedavilerin de uygulanacağı bilgisini verdi.

İyi haberi ise Eylül 2012’de Berkshire Hathaway ile bağlantılı gazetelerin yöneticileri önünde verdi.

“Bugün harika bir gün benim için. Bugün radyoterapinin 44. ve son günüydü.”

O zamandan beri Buffett’in sağlık durumu iyi.

 

İlginizi çekebilir

Borsadan Zengin Olmak İsteyenlere
Asi Milyarderlerden 7 Hayat Dersi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir