Yazın Yapılacak İşler

Merkür yükselmeye devam ediyor, okullar iki üç aylığına kapalı ve popüler tatil mekânları dünyanın dört bir yanından insanları çağırıyor. Evet, yaz sezonu tamamen açıldı. Hepimizin aklına gelen ilk şey dinlenme ve kendine gelmedir. Ancak bunun yanında yaz ayları girişimciler için sezonluk trendlere uygun para kazanma yolları bulma zamanıdır.

Çocukların ve gençlerin okul sorumlulukları bittiğinden küçük ve zaman sınırlı bir işe başlayabilir ve aynı zamanda çocuklarınızı da bu işe katabilirisiniz. Bu size onlarla vakit geçirme fırsatı sunar ve hatırlayabilecekleri bir yaz geçirmelerini sağlar. Ayrıca onlara nasıl para kazanılacağını ve çok çalışmanın değerini de öğretebilirsiniz.

Yaz mevsimi çok uzun sürmeyeceğinden bu sezonda açacağınız her türlü küçük işletme büyük sermaye gerektirmemelidir. Ayrıca açacağınız işletme yılın bu zamanında müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler sunmalıdır.

Size, çocuklarınızla ve/veya arkadaşlarınızla birlikte girebileceğiniz,  düşük ama makul yatırımlarla gerçekleştirebileceğiniz farklı iş fikirlerinden bahsedeceğiz.

 

Yiyecekler – içecekler ve serinletici ikramlar satın

Dışarısı kavurucu derecede sıcak ve biz terlemekten ve sıcaktan kurtulmak isteriz.  Arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte buzlu içecekler ve ev yapımı karışımlar hazırlayın. Dondurma, sodalı içecekler, donmuş yoğurtlar ve pastalar, meyveli frapeler, meyveli şekerler, buzlu şekerler gibi müşterilerin hararetini alacak ikramlar hazırlayın. Bunları hazırladığınız takdirde cebiniz parayla dolacak.

 

Seyahat rehberi veya tur organizatörü olun

Sayısız insan seyahat tutkuları nedeniyle çoğu zaman mağdur olurlar ve bunun tek çözümü onlara yardımcı olmaktır. Eğer bir ülkenin rağbet gören popüler turistik yerlerinden birinden geliyorsanız veya bu yerlerde birçok defa kaldıysanız ( kendi memleketinizden daha iyi tanıyorsanız ) yerel bilgi birikiminizi ve aşinalığınızı kullanma zamanı. Bir grup gezgini toplayın, ferah bir araç bulun, tarihi ve karakteri olan konaklama yerleri bulun, yerel işletmelerle ortak olun, benzersiz bir seyahat programı hazırlayın, ticari tur firmalarının ve turların güzergâhında olmayan noktalara götürün ve onlara benzersiz bir tatil yaşatın. Gezginler evlerine benzersiz öyküler ve paylaşabilecekleri göz kamaştırıcı fotoğraflarla döneceklerdir.

 

Fazla odalarınızı kiraya verin

Seyahate çıkan herkesin cebinde rahatlıkla harcayabilecekleri kadar çok para olmayabilir. Sırt çantalı gezginler ve gelip geçici gezginler çoğunlukla dar bütçelerle yola çıkarlar, basmakalıp seyahatlerden hoşlanmazlar ve yatacakları yerlere fazla önem vermezler. Mütevazı evinizde boş olan bir odanızı bu gezginlere kiralamak harika bir iş fikridir. Her geçen gün daha fazla insan standart olan otel+tur rehberi+geniş tur otobüsü+tarihi yerler+pahalı turist tuzaklarındansa yerel evlerde konaklamayı tercih ediyor. Yapmanız gereken boş olan odanızı güzelce temizlemek, çeki düzen vermek ve yatak veya sehpa gibi parçalar almak. ( eğer odada eşya yoksa )

Buradaki en büyük sıkıntı insanları evinize nasıl çekeceğinizdir. Seyahat toplulukları size bu konuda yardımcı olabilir. Misafirler şehre gelmeden önce size bilgi verirler, fiyatlar, promosyonlar ve ödemeler konusunda size yardımcı olurlar ve sosyal çevrenizi genişletirler.

 

Özel ders hizmetleri, sanat ve yemek pişirme dersleri

Çocuklar genellikle bütün yazı kendilerini eve hapsederek video oyunları ve aletleriyle oynayarak geçiriyorlar. Okullar birkaç aylığına kapalı olduğu için öğrenim durdurulmamalıdır ve bu eğitim kesinlikle sıkıcı olmamalıdır. Matematik veya fen derslerinde ustaysanız notları düşük olan çocuklara ve gençlere bu konularla ilgili özel ders verebilirsiniz. Sanat eğitiminiz mi var? Piyano, resim ve dans dersleri çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilmeleri için muhteşem bir fırsat olacaktır. Mutfak bilginiz varsa mutfağınız geçici çözümlerle bir sınıf haline gelebilir. Midelerinin bayram edeceğini düşünen küçükleri bu yemek kurslarıyla etkileyebilirsiniz.

 

Online olarak plaj kıyafetleri, çantalar, bavullar veya el yapımı aksesuarlar satın

Evinizde bir sürü kullanılmamış veya kullanmadığınız mayonuz, plaj kıyafetiniz, parmak arası terlikleriniz, küçük valizleriniz veya tekerlekli bavullarınız mı var? Kolye ve bileklik yapımında kullanılan boncuklarınız, telleriniz veya diğer malzemeleriniz var mı? Ellerinizi çalıştırın, bu eşyalardan kurtulmak için online dükkan açın ve bunları satıp para kazanın. Düşük fiyat etiketleriyle seyahat gereçleri almak isteyenleri, ilginç tasarımlarınızla hesaplı alışveriş yapanları ve zevkle tasarlanmış el yapımı ürünlerinizle müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Facebook veya Gittigidiyor gibi internet siteleri sayesinde bir dakikada online dükkanınızı açabilirsiniz. Eğer bu siteler aracılığıyla satış yapmak istemiyorsanız kendi alan adınızı ( domain name) alarak e-ticaret özelliklerini kullanarak kendi internet sitenizi açabilirsiniz.

 

Freelance yazarlık, fotoğrafçılık/videografi, grafik tasarım veya kodlama hizmetleri sağlayın

Kelimelerle aranız iyi mi, karışık hikayeler anlatabiliyor musunuz, yaratıcı mısınız veya kodlama hakkında bilgi sahibi misiniz? Yazın freelance işler yapmak hem becerilerinizi geliştirecektir hem de para kazanmanızı sağlayacaktır.

Yazma, tasarlama ve kodlama becerilerinizi başka işlerde de kullanabilirsiniz. Örneğin online ürün satışı yapmak istiyorsanız internet sitenizin arka planda kalan işlerini halledebilir, seçtiğiniz şablonları düzenleyebilir ve hepsi için yaratıcı yazılar yazabilirsiniz. İkinci el ürün satışları, oda kiralama ve seyahat paketi hizmetleri için akılda kalıcı açıklamalar ve gidilecek yerlerin veya satılacak ürünlerin güzel fotoğrafların olması gerekir.

Sermayesiz iş fikirleri için de güzel örnek teşkil eden bu fikirleri çoğaltmanız sizin elinizde. Yeteneklerinizi ve isteklerinizi masaya yatırın ve sonrasında karar verin. Bol kazançlar…

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir