Yeni Girişimcilik Ürünü: OPhone

Son zamanlarda akıllı telefonların hayatımıza daha çok entegre olmasını sağlayan iş fikirleriyle daha çok karşılaşır olmaya başladık. Girişimcilerin gözardı edemeyeceği bir girişimcilik ürünü olan OPhone da bu iş fikirlerinden sadece biri.
Kokular duyusal sistemimizin önemli bir parçasıdır ve bu kokular olumlu anıları veya duyguları hatırlattığında içgüdüsel tepkiler uyandırabilir.OPhone geliştiricileri bugünün teknolojisinin bu algıyı göz ardı ettiğini düşünüyor ve bu yüzden insanlara, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, “yazılı mesaj” yolu ile birbirilerine aroma gönderebilmelerini sağlıyor.
Cihaz el ile tutulur silindir şeklini alır ve bluetooth üzerinden kullanıcının akıllı telefonuna bağlanır. Cep telefonlarının OPhone uygulaması sayesinde, kullanıcılar kendi kişisel “senfoni” lerine göderecekleri kokuları seçebilir ve düzenleyebilir, mesela hafif bir karamel kokusu ile başlayıp yayılan kokunun yavaş yavaş espresso aromasına dönüşmesini sağlayabilirsiniz. OPhone 320 farklı koku yaratabilmekte olup şu anda kahve ile denenmektedir. Hava kullanıcı tarafından solunduğunda, kullanıcı aslında içine küçük bir miktar da kafein çekmiş olmaktadır.
Kokulu mesaj oluşturulduktan sonra, veriler alıcının akıllı telefonu ile oPhone cihazına gönderilir ve böylece kullanıcı arkadaşının kişiselleştirilmiş aromasını soluyabilir.
OPhone akıllı telefon kullanıcıları arasında daha samimi bir bağlantı oluşturmak için kullanılabilir, aynı zamanda meslektaşlarına kokuların orijinal karışımlarını göndermek isteyen aşçılar veya parfüm yapımcıları için yararlı olabilir. Cihazın 2014 yılında satışa çıkması için halen kesin bir tarih belli olmasa da yaratıcı girişimcilik ürünü OPhone başarılı olursa aroma uzmanları topluluğunun oluşmasına bile şahit olabiliriz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir