Yeni İş Trendi: Doğa Temalı Spor Salonları

Fit kalmak isteyen birçok insan için spor salonuna yazılmak iyi bir fikir, özellikle de soğuk kış aylarında. Ama ne yazık ki bu salonlar artık ilham verici değil, hatta dekorları ve ışıklandırmasıyla sönükler. Öyle ki birçoğu sizi hapishanede kapana kısılmış gibi hissettirip açık havada salgılanan mutluluk hormonunun yanından bile geçirmez.

Ama artık buna bir çözüm var. Biofit, doğaseverler için spor salonu yaratan ve bunu biofilik spor salonları olarak adlandıran bir tasarım girişimi. Bu kapalı ama ‘açık’ salonlar sizde doğal bir his bırakmak için bitki, ahşap ve mantar gibi doğal materyaller kullanıyor. En çarpıcı yanı ise doğal uyku döngünüzü bozmamak için sabah mavi ya da akşam kırmızı tonlarını kullanarak doğallığa doğallık katıyor. Tüm güzellikler burada. İşte Biofit’in kurucusu Matt Morley’nin hikayesi:

Şirket, 21. Yüzyılın amansız sorunu şehirde yaşayan insan sayısının artışı ve onların stresine çözüm olmak üzere 2015’te Morley tarafından kuruldu. Şehirlerdeki yeşil alan eksikliği ve yürüyecek alanların bile olmaması ise cabası.

Morley ilhamını Güney Afrika’da ve Montenegro’da yaşadığı yıllara borçlu. Orada fit kalmak için yeşille çevrili doğada yalnızca kendi ağırlığını kullanarak antrenmanlar yapıyordu.

Bu salonlarla ilgili en çarpıcı şey belki de bu salonların deneme sürecinde bile patlamaya hazır olmasıydı. İri standart egzersiz ekipmanlarının yerini el yapımı odun aletler, deri el ağırlıkları ve kum torbaları ve hatta doğal liflerden yapılma tırmanma ipleri aldı.

Yerler dokunmuş materyallerle ya da geri dönüşüm dokulu egzersiz matlarıyla döşeli. Bunlar yerde yapılan egzersizler için olmazsa olmaz. Ayrıca salonun havası aromaterapi sayesinde son derece kaliteli ve ferah. Bunun en büyük sebebi salon temizlenirken kullanılan doğal temizlik ürünlerinde çam özünün bulunması. Ayrıca hava, sürekli arıtılarak nemlendiriliyor.

İş fikrinini yaratıcısı Morley şöyle diyor: “Calgary’deki insanların çevresi etkileyici dağlarla çevriliydi ve onlar dışarıda vakit geçirmeyi seviyor gibi görünüyordu. Fakat uzun ve soğuk kış dönemi sıklıkla buna el vermiyordu ve bu insanlara vitamin gibi gelecek bir spor salonu da ortada yoktu. İşte biz tam da burada boşlukları doldurduk ve kendi nişimizi yarattık. Biofit, aslına bakılırsa doğayla müthiş bir bağı olup ama kötü koşullardan dolayı yalnızca hafta sonu ya da tatillerde bunu tadabilen insanların olduğu yerlerde yankılandı.”

Şirket şimdi dünya üzerindeki birçok enstitü, otel ve spor salonuyla biyofilik ortamlar yaratmak için birlikte çalışıyor. Gördüğümüz çoğu inşa ve mobilya örneklerinde uygulanmaya ve artmaya başlayan bu biyofilik tasarımların bir sonraki adımı ise spor salonlarında uygulamaya geçmesi. Morley: “Biz fitnessı doğayla bir araya getirip insanları hiç olmadığı kadar harekete geçirerek bir devrim yapmak istiyoruz.” diyor.

 

İlginizi çekebilir

En Popüler 5 Küçük İşletme Trendi
Çevreci İş Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.