Akıllı Telefon Zombileri İçin Trafik Işıkları Zemine Döşeniyor!

Yapılan sayısız bilgilendirme kampanyasına rağmen, yayalar yolda yürüken mesajlaşmayı sürdürüyor. Buna mukabil şehir yönetimleri, Smombiler (akıllı telefon zombileri) nedeniyle alt yapılarını yenilemeye başlıyorlar.

Sokaktayken gözünü telefondan ayırmadan yürüyen ve kazalara davetiye çıkaran akıllı telefon zombileri için yeni projeler hayata geçirilmeye devam ediyor. Almanya yakın zamanda, tramvay duraklarındaki yol zemine trafik ışıkları yerleştirmişti ve şimdi de Avustralya hükümeti, geniş kapsamlı olarak tüm trafik ışıklarını zemine de yerleştirmeyi planlıyor.

Trafik ışıkları öncelikle Sidney’deki 5 yaya geçidine yerleştirilecek ve 6 ay süreyle deneme aşamasından geçecek. Proje Yeni Güney Galler hükümetine, 185 bin Amerikan dolarına mal olsa da, eyalet yollarında yaşanan yüksek sayıdaki ölümlü kazaların önüne geçilmesini sağlayacak. 2015 yılındaki ölüm vakalarının sayısı bir önceki yılara göre  %50 artış göstererek 61’e ulaşmış durumda. Bu da işin ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Smombiler’in göz hizalarına yerleştirilen trafik ışıkları, ölümcül kazaları önleyecek. Kısa bir süre önce Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan Pokemon GO uyarısını düşününce, bu sistem ülkemizde de yaygınlaşabilir mi? Ne dersiniz?

Dünyanın dört bir yanından yaratıcı iş fikirlerini ve girişimcilik projelerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Telefon Zombilerine Özel Trafik Işıkları
Yaratıcı Girişimcilik Projeleri
Avatar

Yazar : İpek Külah

Çevirmen

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir