Warren Buffett’in Başarısıyla İlgili 22 Büyüleyici Gerçek

Warren Buffett gençken para kazanmak için gazete satardı. Daha 11 yaşındayken hisse senetleri almaya başladı ve 16 yaşına geldiğinde günümüz parasıyla 53.000 dolara eşdeğer bir birikim yapmayı başardı.

Forbes’e göre, 85 yaşındaki yatırım efsanesinin günümüzde tahmini olarak 70 milyar dolarlık bir serveti var ve bu onu dünyanın en zengin üçüncü adamı yapmaya yetiyor.

“Warren Buffet hakkındaki şaşırtıcı gerçekler nelerdir?” sorusundan esinlenerek Omahalı bu yatırımcı ve onun bir hayli geniş serveti hakkında bazı şaşırtıcı gerçekleri derlemeyi düşündük:

1. İlkokuldaki sınıf arkadaşları Hollywood’da oyuncu olmanın veya büyük spor kulüplerinde oynamanın hayalini kurarken, 10 yaşındaki Buffett, New York Borsası üyesiyle öğle yemeği yiyor ve hayatıyla ilgili hedefler belirliyordu.

Buffett’in efsanevi kariyeri, daha 10 yaşındayken babasıyla New York şehrine yaptığı ziyaret ile başlamış oldu.

New York Borsası üyesiyle yemek yerken genç Buffett aklına, hayatını para etrafında şekillendirmeyi koydu.

2. İlk hisse senedini 11 yaşındayken aldı.

Cities Service Preferred adlı bir şirketten, 38 dolar karşılığında birden fazla hisse senedi aldı.

3. Buffet bir genç iken, ayda yaklaşık 175 dolar kazanıyordu (bu tutar öğretmenleri ve birçok yetişkinin kazandığından daha fazlaydı).

Warren Buffett Yatırımları

Bu bilgiyi Washington Post gazetesi ile bizzat kendisi paylaşmıştır.

4. Sadece 16 yaşındayken 53.000 dolara eşdeğer bir birikim yapmıştı.

Gazete dağıtmak Genç Buffett’in çalışmayı tercih ettiği küçük işlerden sadece birisiydi: kullanılmış golf topları ve pullar satmanın yanı sıra pinball makinesi işine girmişti ve atların beslendiği bir alanı ise kazançlı bir oyun alanına çevirmişti.

5. Harvard İşletme Fakültesi tarafından reddedildi.

Buffett girdiği Harvard üniversitesinde okuyabilmek için girdiği mülakattan sonra kendinden o kadar emindi ki, bir arkadaşına: “Bana Harvard’da katıl” bile demişti.

Mülakatı geçemeyen Buffet bir demecinde durumla ilgili şunları söylemiştir:”16 yaşında görünüyordum ama duygusal açıdan dokuz yaşlarındaydım.” Başka bir üniversite aramak zorunda kalan Buffett sadece yazılı başvuru gerektiren ve mülakat gerektirmeyen Columbia Üniversitesine başvurdu.

6. İdolü, ilk başvurusunda onu işe almamıştı.

Buffett ilk olarak idolü ve “The Intelligent Investor” (Akıllı Yatırımcı) kitabının yazarı Benjamin Graham ile çalışmak istedi ancak Graham başvurusunu reddetti.

Buffett hayırı bir yanıt olarak kabul etmedi ve işe alınana kadar Graham’ı farklı farklı fikirlerle sıkboğaz etti.

7. Buffett 100 dolar karşılığında hitabet dersi aldı.

21 yaşındaydı ve insanların önünde konuşmaktan çok korkuyordu. Bu kurs, onun değerli yatırımlarından biri oldu ve eşine evlilik teklifi yapmak için çok yardımı dokundu.

8. Evi, Nebraska’nın Omaha bölgesinde mütevazı beş odalı bir ev ve 1956 yılında 31.500 dolara satın aldı.

Buffett’ın komşusu olmak istiyorsanız, sokağın karşısındaki evlerden biri size 2.15 milyon dolara mal olacaktır.

9. Buffett masasında bilgisayar bulundurmuyor ve akıllı telefonları kullanmaktansa hala kapaklı telefonları kullanmayı tercih ediyor.

Ancak kütüphanesinde bir dünya kadar kitap bulunuyor.

10. Aslında hayatında sadece bir defa e-posta gönderdi, o da Microsoft’tan Jeff Raikes’e gönderildi.

Warren Buffett'in Başarısıyla İlgili 22 Büyüleyici Gerçek

11. Teknolojiyle olan mesafesi ona haftada yaklaşık olarak 12 saat briç oynayacak zaman tanıyor.

Çoğu zaman briç ortağı ise Bill Gates oluyor.

12. Gününün %80’ini okuyarak geçiriyor.

Briç oynamadığı zamanlarda okuyor. “Ofisimde oturuyorum ve tüm gün okuyorum” diyor.

13. Her gün zararı dokunabilecek miktarda kola tüketiyor.

İş adamı, tamamiyle sağlıksız bir şekilde besleniyor: “Eğer günde 2.700 kalori alıyorsam, bunun çeyreği kola. Günde en az beş kutu kola içiyorum. Bunu her gün yapıyorum.”

Aynı zamanda çok fazla kızarmış ürün de tüketen Buffett, kahvaltıda da bir kase dondurma yemeyi ihmal etmiyor.

14. Buffett servetinin %99’unu 50. yaşından sonra kazandı.

15. Yatırım efsaneleri arasında Buffett pazara hakim olma konusunda en uzun rekora sahiptir.

Buffett’in başarılı performansının devamlılığı David Einhorn ve Walter Schloss gibi birçok diğer deneyimli yatırımcıdan daha uzundur.

16. 1964 yılında Berkshire Hathaway şirketine 1.000 dolarlık yatırım yapan bir kişi bugün yaklaşık olarak 11.6 milyon dolara sahip olabilirdi. Buffett şirketi aldığında hisse senetleri sadece 19 dolardı.

İş Adamı Warren Buffett

17. Buffett’in net serveti, Uruguay’ın gayri safi yurt içi hasılasından daha büyüktür. Urugay’ın 2014 yılında gayri safi yurt içi hasılası yaklaşık olarak 57,471,277,325 dolardı.

18. Buffett bugüne kadar teki 5 milyar dolara mal olan 4 tane Apple “Uzay” Kampüsü inşa ettirebilecek kadar bağış yaptı.

Apple Kampüsü Steve Jobs’un üzerinde çalıştığı en son ve en büyük projelerden biriydi. Fütürüstik bir görüntüsü olan kampüs kavisli cam panellere, yeraltı otoparkına, önemli toplantılar ve ürün tanıtımları için özel bir oditoryuma ve 360 derecelik bir doğa manzarasına sahiptir.

Buffett hayatı boyunca toplamda 20 milyar dolar bağışladı ve bu rakam bağış yapılan ikinci en yüksek miktardır (Birinci ise Bill Gates).

19. 2013 yılında Buffett günlük 37 milyon dolar kazandı.

Forbes’e göre 2013 yılında Jennifer Lawrence en çok kazanan ikinci kişiydi ve 2013 yılının tamamında toplam kazandığı para yaklaşık olarak 34 milyon dolardı.

Warren Buffett ise 2013 yılında günlük 37 milyon dolar kazanıyordu.

20. Milyarder, Berkshire Hathaway’de yıllık sadece 100.000 dolar kazandığını ve bunu da tutumlu bir şekilde harcadığını belirtmişti.

21. İnsanlar, efsanevi Buffett’e o kadar hayranlar ki, onunla bir yemek yemek için milyonlarca dolar harcayabiliyorlar.

Buffett, 2000 yılından beri kendisinin GLIDE Vakfında hayır etkinliği için “yemeğe çıkma” açık arttırmaları düzenliyor.

En yüksek teklifi veren kişi yanında yedi arkadaşını getirebiliyor ve ünlü işadamı ile Manhattan’daki Smith & Wollensky adındaki restorantta yemek yiyebiliyor. Yemek için yapılan açık artırmayı en son kazanan kişi 2,345,678 dolar ödemişti.

22. Paranın başarı ile eşdeğer olduğunu düşünmüyor: “Başarıyı, beni ne kadar insanın sevdiği ile ölçüyorum. Ve sevilmenin en kolay yolu ise sevimli olmaktır.” diyor.

 

İlginizi çekebilir

Milyarderlerin İlk Meslekleri
Zengin Olmak İsteyenlerin Yüzleşmesi Gereken 6 Gerçek

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir