Akıllı Ürün Fikirleri

ORII: Kemik İletimli Akıllı Yüzük

Ne akıllı yüzük kavramı ne de kemik iletimli kulaklık fikri yeni sayılabilir. Peki ya kemik iletimli bu akıllı yüzüğü özel kılan ne? Her şeye rağmen taze bir fikir sayılabilecek bu yüzük sayesinde, akıllı telefonunuza herhangi bir kulaklık bağlamadan, sadece parmağınızı kulağınıza götürerek aramaları cevaplayabileceksiniz. Kısacası, ORII adeta görünmez bir telefon gibi kullanabileceğiniz bir cihaz.

Cihazın ardındaki teknoloji oldukça basit. Kemik iletimli kulaklıklar kulak zarınıza ses dalgaları göndermek yerine, küçük dönüştürücüleri sayesinde doğrudan kulak salyangozuna titreşimler göndererek duymanızı sağlıyor. ORII’nin çalışma şekli de aynen kemik iletimli kulaklıklardaki gibi. Tek farkı, ORII’nin titreşimleri titreşim pedinden değil parmağınızdan kulak salyangozuna göndermesi. Bu düzenek sayesinde, sadece parmağınızı kulağınıza götürerek telefon görüşmelerinizi yapabileceğiniz iddia ediliyor. Oldukça havalı değil mi?

 

DribbleUp: Akıllı Futbol Topu

Golf, tenis vb. spor dalları için sporcunun analizini yapan ve kendisini geliştirmesine olanak sağlayan akıllı spor gereçlerinin her geçen gün arttığı bir dönemde, muhtemelen dünyadaki en popüler spor dalı olan futbol için bu alanda pek fazla çalışma yok. Fakat DribbleUp’ın Kickstarter’daki kampanyasının başarıya ulaşması halinde bu durum değişmeye başlayacak. İstatistikleri toplayan basket topunu üreten firmanın şimdiki hedefi bu ürünü futbol topuna uyarlamak.

Eric Forkosh (DribbleUp CEO’su): “Dijital jenerasyon için futbol topunu yeniden keşfettik. Telefonunuzdaki arttırılmış gerçeklik uygulamasına doğrudan bağlanan bu futbol topu ile evde, saha da ya da istediğiniz herhangi bir yerde antrenman yapabilirsiniz. Sanal eğitmen interaktif bir şekilde size yol gösteriyor ve sesli komutlar yardımı ile adım adım ihtiyacınız olan yönlerinizi geliştirmenizi sağlıyor. Yağmurlu havalarda ya da çok karanlık gecelerde bile evinizde antrenmanınıza devam edebilir ve sanal eğitmen sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz. En önemlisi de, ürettiğimiz top yüksek kalitede ve batarya ya da pil kullanmadan çalışıyor. Bu nedenle de normal bir toptan daha ucuza mal oluyor. Daha ucuza akıllı bir top alabilecekken, neden aptal bir futbol topu alasınız ki?

 

Digitsole Smartshoe: Hareketlerinizi Takip Eden Akıllı Ayakkabı

Geleceğe Dönüş filminde Marty McFly’ın giydiği, kendi kendine bağlanan ayakkabıları gördüğümüzden beri, dünyanın dört bir yanındaki tasarımcılar akıllı ayakkabılar için çalışıyor. Digitsole da bu çabalar arasındaki en ilgi çekici ürün. Kickstarter’da kampanyası başlatılan Digitsole, sadece gelecekten gelmiş gibi görünmekle kalmayıp, Bluetoot 4.0’dan bağcıkların otomatik olarak bağlanmasına, sağlık analizinden ısıtıcılı tabanlara birçok akıllı özelliğe de sahip bir ayakkabı.

Malik Issolah (Digitsole Pazarlama Müdürü): Ürünümüze bazı özellikler koymak değil, en iyisini yapmak istedik. Isıtıcılı ve takip sistemli tabanlıklar geliştirerek işe başladık. Sonrasında ise tutkulu bir şekilde en çılgın fikirlerimizi ortaya döktük. Başta eğlenceli bir deneyim olarak başlayan bu maceranın, daha sonra bir sebeple kendi ayakkabılarını bağlayamayan insanların hayatlarını kolaylaştırabileceğini gördük.
İnsanların sağlık açısından insanların ihtiyaçlarını karşılamak istedik diyen Issolah, kan dolaşımını hızlandırma ve rahatlık için ısıtıcılı tabanlık, hareketlerinizi takip eden bir sistem ve sağlık durumunuzu kapsamlı bir şekilde ele alan 3 boyutlu bir analiz yazılımı eklediklerini belirtiyor.

 

Mixxtape: Akıllı Kaset

Eğer plaklar sizin için fazla moda olduysa ve daha özel bir şey arıyorsanız, Kickstarter’da boy gösteren bu yeni ürüne göz atmak isteyebilirsiniz. Mixxtape adındaki bu alet, kaset gibi görünen ve kaset gibi çalışan dijital bir müzik çalar. Yani bu kaseti, dilediğiniz tüm şarkıları yükledikten sonra, eski günlerden kalan walkman’inize takıp dinleyebilirsiniz.

Bu ilginç ve güzel fikrin ortaya çıkardığı Mixxtape, diğer dijital müzik çalarlarla aynı şekilde çalışıyor. Üstelik iPod’unuzun yapamadıklarını da yapabiliyor. USB aracılığı ile içerisine şarkıları atabileceğiniz Mixxtape, üzerindeki küçük LCD ekran yardımı ile kullanılabiliyor. FLAC, MP3, WMA, OOG ve WAV formatlarını destekleyen cihaz, üzerindeki 8 GB kart ile tüm dosyalarınızı saklamanıza da imkan sağlıyor. Hafıza yetersiz kaldığında ise yenisi ile değiştirilebiliyor. Yaratıcılarının açıklamasına göre de, Mixxtape’in bataryası 12 saatlik müzik keyfi sunarken yaklaşık bir saatte de şarj edilebiliyor.

 

Ahead: Akıllı Kasklar

Son yıllarda Kickstarter ve Indiegogo sitelerinde, sürücülerin güvenliği ve rahtlığı için geliştirilen birçok akıllı kask ortaya çıktı. Bu kasklar genellikle GPS, uyarı ışıkları ve hatta kemik iletimi yöntemi kullanan ses sistemi gibi teknolojilerle donatılmıştı. Tek sorunları ise, kendinizinkinden ne kadar memnun olsanız da, yeni bir kask almak zorunda kalmanızdı.

New York’ta kurulan yeni girişim “Analogue Plus” bu sıkıntının önüne geçebilmeyi umuyor. Firma, Kickstarter’da başlattığı projesi ile her kaskı akıllı kaska çevirmeyi planlıyor. Ahead isimli bu cihaz, beraberinde gönderilen çeşitli ağızlar sayesinde, hemen her kaskı akıllı hale getirmeye yarıyor. Yerleştirildikten sonra akıllı telefonunuz ile kolayca bağlantı kurabilen Ahead, birçok özelliği size sunmaya başlıyor. Örneğin; Ahead’in içerisindeki hoparlörler ve dar açılı mikrofonlar sayesinde, bisiklet sürerken kolayca telefonlarınızı cevaplayabiliyorsunuz. Bu mikrofonlar ayrıca, rüzgar ve diğer geri plan seslerini de angelleyerek daha rahat bir telefon konuşması ya da Siri gibi dijital asistanları daha kolay kullanmayı sağlıyor.

 

10ELEVEN9: Akıllı Kıyafetler

Giyilebilir teknoloji her geçen gün saatler ya da kol bantlarının ötesinde ürünler sunmaya devam ediyor. Akıllı telefonlar sayesinde sensör fiyatları ve bulunabilirlikleri makul seviyelere ulaştı. Tasarımcılar da bu fırsatı değerlendirerek kıyafetlere, ayakkabılara ve hatta takılara entegre ettikleri sensörler ile giyilebilir teknolojide büyük ilerlemelere imza attı. Bu gelişen pazarın son üyelerinden biri de 10ELEVEN9 isimli, yüksek teknoloji ile şıklığı bir araya getiren sweatshirt.

Normal bir sweatshirt gibi görünen bu giysi, teknoloji ile donatıldı diyen üretici firma Colorfy’ın Muhasebe Müdürü Julia Seeler, 10ELEVEN9’ın türünün tek örneği olduğunu iddia ediyor. Seeler amaçlarının sadece güzel görünmekle yetinmeyen, aynı zamanda kullanıcının hayatını da kolaylaştıran bir kıyafet üretmek olduğunu da sözlerine ekliyor.

10ELEVEN9’ın yedi adet gizli cebi bulunuyor. Bu ceplerden iki tanesi, pasaport ya da kredi kartı gibi kıymetli eşyalarınız için “radyo frekanslı koruma” sistemine sahip. 10ELEVEN9 ayrıca sensörleri sayesinde kalp ritminizi, duruşunuzu ve nefes alış veriş periyodunuzu da takip ederek size ister titreşim ile isterseniz de akıllı telefonunuza göndereceği bildirim ile bilgi veriyor.
İlk buluşmada üzerinizdeki kıyafetin size dik durmanızı ya da sakin olmanızı söylediğini düşünün. Daha önce bunu hayal etmemiş olsanız bile, artık sahip olabilirsiniz.

 

Bringy: Akıllı Köpek Oyun Topu

Evcil hayvanlar için aktivite takibi yeni bir fikir sayılmaz. Fakat Bringy adlı bu top, bayat bir fikrin yeniden ele alınmış hali. Bringy, tüylü dostunuzun hareketlerini takip etmek yerine, köpeğinizin topun peşinden koştuğu zamanı takip ediyor. Cihaz kabaca, sensörler ve işlemciden oluşan dayanıklı bir top. Akıllı telefonunuz ile bağlantı kurabilen bu top, köpeğinizin topu yakalamak için ne kadar hızlı koştuğunu ya da onu tutmak için ne kadar yükseğe zıpladığını belirliyor. Tüm bu verileri işleyebilen sistem, köpeğinizin yeteneklerindeki gelişmeyi de görebilmenizi sağlıyor.

Bu elektronik topun zarar görmesinden de endişe etmenize gerek yok. Zira Bringy, köpeğinizin ısırarak erebileceği tüm zararlara karşı dayanıklı ve içeriğini koruyabilen malzemelerden üretildi. Bunun yanında Bringy, kaybolması durumunda işinize yarayabilecek sesli alarm sistemine ve karanlık havalarda seçilebilmesi için aydınlatma sistemine de sahip. Bringy’yi ayrıca, darbeye ve suya dayanıklı yapısı sayesinde, ister sert zeminlerde isterseniz de göl ya da havuzda rahatça kullanabilirsiniz.

 

Smart Buckle: Akıllı Saat Kayışı

Eski saatinizin daha akıllı olmasını sağlayabilecekken neden yeni bir akıllı saat alasınız? Gooseberry firması Smart Buckle adındaki bu küçük cihazla bu soruya yanıt verdi. Smart Buckle, klasik saatinizi geliştirerek, adım sayar, kalori hesaplayıcı, aktivite takip sistemi ve uyku takibi yapabilir hale getiriyor.

Yeni teknolojilere ulaşmak fakat eski saatinizden de vazgeçmek istemiyorsanız, Smart Buckle tam da size göre bir ürün.
Alexei Levene (Gooseberry Kurucu Ortağı): Birçoğumuz aynı saati gerek geleneksel olarak gerekse tarz olarak yıllarca kullanıyoruz. Bizim amacımız, insanların istedikleri saati kullanırken, adım sayar, kalori hesaplayıcı, aktivite takip sistemi ve uyku takibi gibi özelliklere de ulaşabilmeleri.

Tek yapmanız eski saat kordonunuzu Smart Buckle ile değiştirmeniz. Bu sayede akıllı saat dünyasına adım atabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

En İyi Akıllı Ürünler
İnovasyon Ürünleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir