Zenginler Nasıl Düşünürler?

Yazar Steve Siebold, “How Rich People Think” (Zenginler Nasıl Düşünürler) adlı kitabı yazmak için tam 26 yıl boyunca dünyanın en zengin insanlarıyla röportaj yaptı.

Siebold bu görüşmeler sonucu, zenginliğin para kazanmakla değil, düşünce yapısıyla alakalı olduğunu fark etti. Yani zengin bir insan, çok para kazandığı için değil, diğer insanlardan farklı düşündüğü için zengin oluyor.

“Zengin olmak için zengin bir insan gibi düşünmeyi öğrenmek zorundasınız. Ben düşünce yapımı değiştirdiğimde para akışının hızlandığına bizzat şahit oldum. Bu açıdan zengin bir insan gibi düşünmenin tek yolunun da zengin insanların hayatını iyi araştırmak olduğunu söyleyebilirim.”

Şimdi zengin insanları diğer insanlardan farklı kulan bu düşüncelere bakalım.


Zengin İnsanlar Nasıl Düşünürler?

1. Zengin olmanın doğru bir şey olduğunu düşünürler.

Diğer insanlar zenginliğin bir imtiyaz olduğunu düşünürken zengin insanlar zengin olmanın bir hak olduğunu düşünürler.

“Kapitalizmin hüküm sürdüğü dünyamızda bazı insanlar, insanlığın faydalanabileceği şeyler üretmeleri nedeniyle zengin olma hakkına sahiptir.” diyor Siebold.

Pek çok kişi zenginliğin şans eseri kazanıldığını düşünür. Bu nedenle orta sınıf, piyangodan ve şans oyunlarından medet umar ve kısa yoldan zengin olmaya çalışır. Alt sınıf ise emeğini satarak para kazanmaya çalışır. Zenginler ise insanların hayatını kolaylaştıracak ürün veya hizmet sunarlar ve uzun vadeli düşünürler. Amaçları zengin olmaktan çok insanlığa faydalı olmaktır. Bu düşünceleri sayesinde daha çok zengin olurlar.

Biz para kazanmak için video yapmıyoruz. Daha çok video yapabilmek için para kazanıyoruz. – Walt Disney

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

Mutlaka okuyun: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark


2. İş kurmanın para kazanmak için en hızlı yol olduğunu düşünürler.

İnsanlar iş kurmanın riskli bir şey olduğunu düşünürken zengin insanlar para kazanmanın ancak iş kurmakla mümkün olduğunu bilir.

“Kendi işinde çalışan insanlar, ileriye dönük hamleler yapmakta serbesttirler. Bu da onların kazançlarını artırmalarını sağlar. 9-5 mesaili iş güvenli gibi gözükse de kişinin kaderi patronunun elindedir.”

Elbette iş kurmanın pek çok riski vardır, ancak iş kurarken alınan risk, ömür boyu maaşlı çalışmanın kişiye sağladıklarından çok fazlasını sağlama potansiyeline sahiptir. Zenginlere göre:

En yavaş ve en aclı ölümlerden biri geçimini sağlayabilmek için maaşlı ve sevmediğin bir işte çalışmaktır.

Mutlaka okuyun: İşten Ayrılıp Kendi İşini Kurmak İsteyenlere


3. Zenginliğin idrak meselesi olduğunu düşünürler.

Ortalama bir insan zenginlerin daha zeki olduklarını düşünür. Ancak zenginler meselenin zekada değil, düşünme biçiminde yattığına inanır.

“Zengin olmanın birincil koşulu okul başarısı olsa, okul birincilerinin hepsi milyoner olurdu. Varlıklı olmanın koşulu ise dünyayı anlamakta, insan davranışlarını iyi analiz etmekte saklıdır. Üniversiteden 4.0 ortalamayla mezun olmanın zengin olma ihtimaliyle çok bir ilgisi yoktur. Milyarderlerin yaklaşık %80’i üniversite mezunu değildir.”

Yani zengin olmanın koşulu insan psikolojisini anlamak, insanların istek ve arzularını görüp bu talepleri yerine getirmeye çalışmaktır.

Mutlaka okuyun: Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi


4. Başarının takım işi olduğunu düşünürler.

Sıradan bir insan zenginliğin bireysel bir mesele olduğunu düşünür. Ancak zenginler, başarının ve dolayısıyla zenginliğin takım çalışmasıyla olduğuna inanır.

“Varlıklı insanlar başarının ve zenginliğin iyi bir takım çalışmasıyla, alanında iyi insanlarla çalışmakla mümkün olduğunu düşünür.”

Yani diğer bir ifadeyle zengin olmanın yöntemlerinden biri başarılı ve yetenekli kişilerle bağlantı kurmaktır.

Mutlaka okuyun: Harika Elemanları İşe Alma ve Elde Tutma Yolları


5. Para kazanmanın basit olduğunu düşünürler.

Sıradan bir insan para kazanmanın karmaşık ve zor bir iş olduğunu düşünürken zengin biri, bu sürecin sanıldığı kadar zor olmadığını düşünür.

“İnsanların büyük kısmı zengin insanların daha zeki, daha şanslı, daha eğitimli olduğunu düşünür. Ancak durum hiç de böyle değildir. Zengin insanlar paranın fikirlerden ve sorun çözümünden geldiğini bilirler. Zengin olmanın belli bir sihirli formülü yoktur. Zengin olmanın zor bir şey olduğunu düşünmek, insanların zengin olmak için çabalamasını engelleyen temel faktördür.”

Mutlaka okuyun: Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler


6. Paranın yaratıcı düşünceyle kazanıldığına inanırlar.

Pek çok kişi zenginliğin emek ve zaman meselesi olduğuna inanır. Ancak zenginler paranın düşünceyle kazanıldığını düşünürler.

“Orta sınıf daha çok çalışarak daha çok para kazanacağını düşünür. Zenginler ise paranın düşünmeyle alakalı bir şey olduğuna inanır. Yani zenginlik çok düşünmekle değil, yaratıcı ve verimli düşünceyle mümkündür. Bir kişi karşısına çıkan problemleri çözmede ne kadar iyi olursa, o kişinin çok para kazanma ihtimali o kadar fazladır.”

Mutlaka okuyun: Zengin ile Fakiri Birbirinden Ayıran Temel Fark!

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Problemleri Çözmenin Yolları


7. Paranın özgürleştirdiğini düşünürler.

Sıradan insanlar paranın kontrol sağladığını, zenginlerse paranın özgürleştirdiğini düşünür.

“Zenginler paranın özgürlük ve yeni fırsatlar sağlayan güzel bir araç olduğuna inanır. Buna karşın orta sınıfsa paranın kişiliği bozduğuna, aileleri yıktığına, tabiri caizse şeytan icadı olduğuna inanır. Böyle bir düşünce yapısı hakimken zengin sayısının az olmasına şaşırmamalı.” diye yazıyor Siebold.

Mutlaka okuyun: Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?


8. Zevk almak için çalışırlar.

Zenginler tatmin olmak için çalışır. Zengin olmayan insanlar ise para kazanmak için çalışıyor.

Siebold şöyle yazıyor: “Yüksek maaşlı işlere değil, size en çok keyif ve huzur verecek işlere bakın. Eğer yaptığınız işten keyif alırsanız o alanda bir numara olursunuz. Herhangi bir alanda bir numara olmaksa zengin olmanın kapısını sonuna kadar aralar.”

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’un dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir”


9. En Az 2 Farklı Gelir Kaynağına Sahip Olmayı Düşünürler

Zengin insanlar hayatlarını kazanmak üzerine kurarlar ve tek bir gelir kaynağına bel bağlamazlar.

Araştırmacı yazar Thomas Corley, kendi çabalarıyla zengin olan kişilerin hayatını araştırdığı çalışmasında bu kişilerin asla tek bir gelir kaynağına bağlı olmadıklarını, mutlaka en az 2 farklı yerde nakit akışına sahip olduklarını belirtiyor.

“Bu kişilerin %65’i 1 milyon dolarlık bir servete ulaşmadan önce en az 3 farklı gelir kaynağına sahip durumda. Ek iş, al-sat, part-time gibi işlerde çalışarak aylık kazançlarına katkı sağlamak bu kişilerin en temel özellikleri.”

Mutlaka okuyun: Her Ay Yeni ve Karlı Bir İş Nasıl Kurulur?


10. Zengin İnsanlarla Arkadaş Olmak İsterler

Zengin insanlar kendileriyle aynı fikirde olan insanlarla arkadaşlık ederken orta sınıf insanlar zengin insanların züppe olduklarını düşünürler.

Zenginler zenginlerle takılır düşüncesi orta sınıf insanları zehirleyen negatif para algısıdır. Zengin insanları züppe olarak etiketlemek orta sınıfın kendini rahatlatmak için seçtiği bir yoldur.

Arkadaş çevreniz kariyeriniz açısından çok büyük öneme sahiptir. İçine doğduğunuz aileyi değiştiremezsiniz ancak arkadaş çevrenizi değiştirebilirsiniz.

Steve Siebold şöyle diyor:

“En çok zaman geçirdiğiniz arkadaşlarınız sizin değerinizi belirler. Bu nedenle zengin insanlar zengin insanlarla arkadaşlık kurar çoğu kez. Zengin ve başarılı insanlar kimlerle arkadaşlık kuracağına özen gösterir. Amaçları kendileri gibi başarı odaklı bireylerle ilişki kurmaktır.”

Eğer kendi arkadaş çevrenizde başarıya odaklı, motivasyonu yüksek kişilerin eksikliğini hissediyorsanız çevrenizi değiştirin. Farklı etkinliklere katılın, farklı mesleki gruplarla arkadaşlık kurun.

Yani mevcut arkadaş ortamınız sizi boğuyor ve enerjinizi emiyorsa bu kişilerle ilişkinizi gözden geçirmeniz sizin lehinize olur.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?


11. Yatırım Yapmak İçin Birikim Yaparlar

“Zengin olmanın en sağlam yolu yatırım yapmaktır. Para biriktirmenin temel amacı da bu parayı yatırım amacıyla kullanmak olmalıdır.” milyoner Grand Cardone.

Esasında ne kadar birikim ve yatırım yaptığınız, aylık kazancınızdan çok daha önemlidir.

Finans uzmanı Ramit Sethi bir yazısında şöyle diyor:

“Milyonerler yıllık kazançlarının %20’sini birikim hesabına aktarır. Bu nedenle servetleri yıllık kazançlarıyla değil, yaptıkları birikimle ölçülür.”

Mutlaka okuyun: Yatırım Nedir? Nasıl Yapılır?


12. Konfor Bölgesinden Çıkmak İsterler

Zengin insanlar belirsizlik içinde konfor bulurken orta sınıf insanlar rahat olmak isterler.

Fiziksel, psikolojik ve duygusal konfor orta sınıf zihniyetinin birincil hedefidir. Dünya standartlarında düşünenler; milyoner olmanın kolay olmadığını ve konforun tahrip edici olduğunu erkenden kabul ederler ve belirsizlik halinde çalışırken rahat olmayı öğrenirler

Eğer siz dedaha çok para kazanmak istiyorsanız konfor çemberinden çıkmalısınız.

Yani sizi o an için %100 mutlu etmeyen ancak uzun vadede yararlı olacağını bildiğiniz şeyler yapın.

Örneğin çalıştığınız şirketten aldığınız maaş için zam isteyin. Aylık kazancınızı artırmanın en basit yollarından biridir bu. Ancak patronla kötü olmamak yahut işinden olmak için pek çok insan bu seçeneği düşünse bile uygulamaya dökemez.

Maaşınıza yapılacak 15.000 liralık bir zam sizi zengin etmez. En fazla her ay bir tık daha rahat yaşamanıza yardım eder. Fakat burada rakamdan ziyade mantık önemlidir.

Kişinin kendi değerini bilmesi ve bu değerin karşılığını talep edebilmesi, zengin bir insan ile vasat bir insan arasındaki temel ayrımdır.

Mutlaka okuyun: Konfor Bölgenizden Çıkmanın Yolları


13. Kişisel Gelişime Önem Verirler

Zengin insanların ortak özelliklerinden biri de kişisel gelişime önem vermelidir.

Alışık olmadığınız bir konu hakkında kitap okumak, daha önce denemediğiniz bir spor kursuna katılmak, şehrinizdeki girişimcilerin düzenlediği aylık network toplantılarına katılmak gibi şeyler yeni alışkanlıklar kazanmak için güzel yöntemlerdir.

Thomas Corley bu konuda şöyle diyor:

“Alışık olmadığınız konularda yeni bir şeyler yapmak başlangıçta size huzursuzlık ve endişe verir. Ancak zamanla bu konuda ilerlediğiniz zaman huzursuzluk ortadan kalkar. Kişisel olarak gelişirsiniz ve yeni insanlarla tanışırsınız.”

Mutlaka okuyun: Kişisel Gelişiminize Yapacağınız Yatırım En Önemli Yatırımdır!


14. Şatafatın Gereksiz Olduğunu Düşünürler

Milyoner Grant Cardone şöyle diyor:

“Kurduğum şirketler ve yaptığım yatırımlar mevcut paramın 15 katını kazandırana kadar ne Rolex ne de lüks bir Mercedes aldım. Servetim birkaç milyon dolara ulaştığında bile 8 yaşındaki Toyota Corolla’mı kullanmaya devam ettim. Bu açıdan şu tavsiyede bulunabilirim: Kullandığınız lüks araba ya da kolunuzdaki 100.000 dolarlık saatle değil, işinizi iyi yapmanızla ve iş ahlakınızla bilsin insanlar sizi.”

Zenginler beş parasızmış gibi yaşadıkları için zengin; fakirler de zenginmiş gibi yaşadıkları için fakir kalmaya devam ederler.

Bu düşünceyi dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffet da paylaşıyor.

Serveti 107 milyar doları geçen Buffett, sabahları kahvaltı için aldığı bir sandviçe 3 dolardan daha fazla ödemiyor. Yani düşünün, 107 milyar dolarlık serveti olan bir insan bile 5 dolara satılan bir sandviçi pahalı bulup almıyor.

Mutlaka okuyun: Zenginler Nasıl Yaşarlar?


15- Zengin insanlar fakirliğin her kötülüğün anası olduğuna inanırlar.

Zengin insanlar parayı arkadaş olarak görürken orta sınıf insanlar ise paranın her kötülüğün anası olduğuna inanırlar. Bunun yanında, zenginlerin şerefsiz olduğunu ve çok paranın haramsız kazanılmadığını düşünürler.

Çoğu insanın parayla işlevsiz ve muhalif bir ilişkisi var. Sonuçta, bizlere paranın nadir bulunan bir şey olduğu öğretiliyor – kazanması ve elde tutması zor olan. Parayı kendinize çekmek istiyorsanız, parayı düşmanınız olarak görmekten vazgeçip en iyi müttefikiniz olarak görmeye başlamalısınız.

Para uykularınızı kaçıran ve fiziksel acıya neden olan ve hayatınızı kurtaran bir arkadaştır. Zengin insanlar parayı en yakın arkadaşları olarak görüyorlar ve bu duygusal hisler parayla daha da güçlü bir ilişki kurmalarına yardımcı oluyor. Paranın mutluluğu garantilemediğini ancak paranın hayatlarını kolaylaştırdığını ve eğlenceli hale getirdiğini bilirler.


16- Zengin insanlar bencilliğin bir erdem olduğunu düşünürler

Ortala sınıf insanlar ise bencilliğin ahlaksızlık olduğunu düşünürler.

Zengin insanlar dışarı çıkıyorlar ve kendilerini mutlu etmeye çalışıyorlar. Dünyayı kurtarmaya çalışıyormuş gibi davranmıyorlar. Problem şu ki orta sınıftan olan insanlar bunu yanlış anlıyorlar ve bu nedenle fakir olmaya devam ediyorlar. Kendinizi önemsemezseniz, kimseye yardım edecek pozisyonda olamazsınız. Sahip olmadığınız bir şeyi başkalarına veremezsiniz.


17- Zengin insanlar eylem zihniyetine sahipler.

Orta sınıf insanlar piyango zihniyetine sahipler.

Büyük halk kitleleri doğru rakamları seçmeye çalışırken, zengin olanlar problemleri çözüyorlar.  Orta sınıf çoğu insan harekete geçmek yerine devletin, patronlarının veya eşlerinin onları kurtarmasını bekliyor. Ancak zaman acımasızca ilerliyor.

Mutlaka okuyun:


18- Zenginler büyük bir bilgi birikimine sahip olmak gerektiğini düşünürler.

Ortala sınıf insanlar zenginliğe giden yolun örgün eğitimden geçtiğini düşünürler.

Zengin insanların birçoğu varlıklarını kazanç ve sonradan kazandıkları bilgi birikimi sayesinde elde ediyorlar. Ancak orta sınıf insanlar yüksek lisans ve doktora derecesiyle zengin olabileceklerine inanıyorlar. Zengin insanlar anlamlarla değil, sonuçlarla ilgileniyorlar.

Mutlaka okuyun: Etkili Kitap Okuma Tekniği: Bir Ceo Gibi Okuyun!


19- Zengin insanlar geleceği hayal ederler.

Orta sınıf insanlar eski güzel günlerine özlem duyarlar

En güzel günlerinin geçmişte kaldığını düşünenler zengin olamıyorlar ve genelde mutsuzlukla ve depresyonla mücadele ediyorlar. Kendi çabalarıyla zengin olanlar kendi kendileriyle yarışıyorlar ve geleceğe dair hayaller kuruyorlar ve hedefler belirliyorlar.


19- Zenginler para konusunda mantıklı düşünürler.

Orta sınıf insanlar para konusunda duygusal düşünüyorlar.

Akıllı, iyi eğitimli ve ortalama insanlar iyi bir emeklilik geçirmek için birdenbire korkuya dayalı kıtlık zihniyetine giriyorlar. Ancak zengin insanlar para konusunda mantıklı düşünüyorlar ve paranın ne olduğunu ve ne olmadığını biliyorlar. Zengin insanlar paranın seçenekler ve fırsatlar sunan en kritik araç olduğunu biliyorlar.


20- Zengin insanlar tutkularının peşinden gidiyorlar.

Orta sınıf insanlar sevmedikleri şeyleri yaparak para kazanıyorlar.

Orta sınıf insanlar zengin insanların sürekli olarak çalıştıklarını düşünüyorlar. Ancak zengin insanların en akıllıca stratejilerinden biri sevdikleri şeyi yapmaları ve bundan para kazanmalarıdır. Diğer taraftan, orta sınıftan olanlar paraya ihtiyaçları olduğu ve belli bir eğitim aldıkları için keyif almadıkları işleri yapıyorlar.

Mutlaka okuyun: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir!”


21- Zengin insanlar mücadele etmeyi severler.

Orta sınıf insanların beklentileri düşük olduğundan asla hayal kırıklığına uğramıyorlar.

Psikologlar ve diğer akıl sağlığı uzmanları insanlara hayal kırıklığına uğramamaları için beklentilerini düşük tutmalarını söylüyor. Ancak büyük beklentiler olmadan kimse zengin olamaz ve hayallerini yaşayamaz.


22- Zengin insanlar diğer insanların paralarını kullanırlar.

Orta sınıf insanlar para kazanmak için paraya ihtiyaçları olduğunu düşünürler.

Zengin insanlar geleceklerini diğer insanların cüzdanlarıyla finanse etmekten korkmuyorlar ve herhangi bir şey için bireysel olarak çaba sarf etmenin saçma olduğunu biliyorlar. Onlar için asıl sorulması gereken soru şu: Bu almaya, yatırım yapmaya veya peşinden koşmaya değer mi?


23- Zengin insanlar piyasaların duygu ve hırsla harekete geçtiğini biliyorlar

Ortala sınıf insanlar mantık ve strateji ile hareket ediyorlar

Zengin insanlar finansal piyasaları harekete geçiren duyguların korku ve hırs olduğunu biliyorlar ve bunu gözlemledikleri bütün işlemlere ve trendlere dahil ediyorlar.


24- Zengin insanlar çocuklarına zengin olmayı öğretirler.

Orta sınıf insanlar çocuklarına hayatta kalmayı öğretirler.

Zengin aileler çocuklarına erken yaşta zenginlerin ve fakirlerin dünyasını anlatıyorlar. Bu elitizm gibi görünse de, değil.

Orta sınıf insanlar fakir oldukları için çocuklarına hayatta kalmayı öğretiyorlar. Ancak bu doğru değil. Çocuklarına dünyaya nesnel gerçeklikle bakmayı öğretmeleri gerekiyor.


25- Zengin insanlar kendileriyle barışıktırlar.

Orta sınıf insanlar streslidirler.

Zengin insanların daha fazla para kazanmasının nedeni, paranın çoğu problemi çözdüğünü kabul etmekten korkmamalarıdır. Ortalama insanlar parayı bitmek bilmeyen bir cehennem azabı gibi görüyorlar. Zengin insanlar parayı kurtarıcı olarak görüyorlar.


26- Zengin insanlar eğlenmek yerine öğrenmeyi tercih ederler.

Orta sınıf insanlar öğrenmek yerine eğlenmeyi tercih ederler.

Zengin insanlar örgün eğitim aracılığıyla zengin olmadıkları için üniversite bittikten sonraki öğrenmenin gücünü inanıyorlar. Zengin insanların evini gezin. Göreceğiniz ilk şeylerden biri kendilerini eğitmek için okudukları kitaplar olacaktır. Orta sınıf insanlar romanlar, gazeteler ve eğlence dergileri okuyorlar.


27- Zengin insanlar kazanca odaklanırlar.

Orta sınıf insanlar tasarrufa odaklanırlar.

Zengin insanlar sahip olduklarını nasıl biriktireceklerini düşünmek yerine, riskler alarak ne kazanacaklarına odaklanıyorlar.

Orta sınıf insanlar kuponlar kesmekten ve tutumlu bir şekilde yaşamaktan fırsatları göremiyorlar. Zengin insanlar nakit akışı krizinin ortasında bile üç beş kuruşun hesabını yapmıyorlar. Zihinsel enerjilerini büyük paraya odaklıyorlar.


28- Zengin insanlar ne zaman riskler alacaklarını bilirler.

Orta sınıf insanlar riske girmiyorlar.

Kaldıraç, zengin insanların düsturudur. Her yatırımcı zaman zaman para kaybediyor ancak zengin insanlar ne olursa olsun daha fazlasını kazanacaklarını biliyorlar.


29 – Zengin insanlar başarı bağımlısıdır.

Orta sınıf insanlar bağımlılığın kötü bir şey olduğunu düşünürler.

Gerçek şu ki zengin insanlar para da dahil olmak üzere istediklere şeye takıntılıdırlar. Zengin insanlar işi ve hayatı bir oyun gibi görürler ve bu oyunu kazanmak isterler.

Ne istediğinizi ve istediğiniz şeyi nasıl elde edeceğinizi düşünün. Kazanmak için belli bir disiplin seviyesinde olmanız gerektiğini unutmayın.


Sonuç

Velhasıl-ı kelam, eğer beklentilerinizi yüksek tutar, kazandığınız paranın ciddi bir bölümünü çarçur etmeyip birikim yapar, konforunuzdan ödün vermeye razı olur, zengin insanlarla arkadaşlık kurar ve onların zihin yapısına sahip olursanız siz de hayalinizdeki hayata kavuşabilirsiniz.

Bunun için de büyük düşünmek, kaderine razı olmamak ve kendi kaderini değiştirmek için mücadele etmek gerekiyor.


İlginizi çekebilir

Zengin insanların her gün yaptıkları 9 şey

Orta sınıf ve zengin insanlar arasındaki 10 fark

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir