Zenginler Nasıl Düşünürler?

Yazar Steve Siebold, “How Rich People Think” (Zenginler Nasıl Düşünürler) adlı kitabı yazmak için tam 26 yıl boyunca dünyanın en zengin insanlarıyla röportaj yaptı.

Siebold bu görüşmeler sonucu, zenginliğin para kazanmakla değil, düşünce yapısıyla alakalı olduğunu farketti. Yani zengin bir insan, çok para kazandığı için değil, diğer insanlardan farklı düşündüğü için zengin oluyor.

Şimdi zengin insanları diğer insanlardan farklı kulan bu düşüncelere bakalım.

Zenginler…

 

1. Zengin olmanın doğru bir şey olduğunu düşünürler.

Diğer insanlar zenginliğin bir imtiyaz olduğunu düşünürken zengin insanlar zengin olmanın bir hak olduğunu düşünürler.

“Kapitalizmin hüküm sürdüğü dünyamızda bazı insanlar, insanlığın faydalanabileceği şeyler üretmeleri nedeniyle zengin olma hakkına sahiptir.” diyor Siebold.

Pek çok kişi zenginliğin şans eseri kazanıldığını düşünür. Bu nedenle orta sınıf, piyangodan ve şans oyunlarından medet umar ve kısa yoldan zengin olmaya çalışır. Alt sınıf ise emeğini satarak para kazanmaya çalışır. Zenginler ise insanların hayatını kolaylaştıracak ürün veya hizmet sunarlar ve uzun vadeli düşünürler. Amaçları zengin olmaktan çok insanlığa faydalı olmaktır. Bu düşünceleri sayesinde daha çok zengin olurlar.

Biz para kazanmak için video yapmıyoruz. Daha çok video yapabilmek için para kazanıyoruz. – Walt Disney

Mutlaka okuyun: 7 Adımda Uzun Vadeli Düşünmek

Mutlaka okuyun: Orta Sınıf ve Zengin İnsanlar Arasındaki 10 Fark

 

2. İş kurmanın para kazanmak için en hızlı yol olduğunu düşünürler.

İnsanlar iş kurmanın riskli bir şey olduğunu düşünürken zengin insanlar para kazanmanın ancak iş kurmakla mümkün olduğunu bilir.

“Kendi işinde çalışan insanlar, ileriye dönük hamleler yapmakta serbesttirler. Bu da onların kazançlarını artırmalarını sağlar. 9-5 mesaili iş güvenli gibi gözükse de kişinin kaderi patronunun elindedir.”

Elbette iş kurmanın pek çok riski vardır, ancak iş kurarken alınan risk, ömür boyu maaşlı çalışmanın kişiye sağladıklarından çok fazlasını sağlama potansiyeline sahiptir. Zenginlere göre:

En yavaş ve en aclı ölümlerden biri geçimini sağlayabilmek için maaşlı ve sevmediğin bir işte çalışmaktır.

Mutlaka okuyun: İşten Ayrılıp Kendi İşini Kurmak İsteyenlere

 

3. Zenginliğin idrak meselesi olduğunu düşünürler.

Ortalama bir insan zenginlerin daha zeki olduklarını düşünür. Ancak zenginler meselenin zekada değil, düşünme biçiminde yattığına inanır.

“Zengin olmanın birincil koşulu okul başarısı olsa, okul birincilerinin hepsi milyoner olurdu. Varlıklı olmanın koşulu ise dünyayı anlamakta, insan davranışlarını iyi analiz etmekte saklıdır. Üniversiteden 4.0 ortalamayla mezun olmanın zengin olma ihtimaliyle çok bir ilgisi yoktur. Milyarderlerin yaklaşık %80’i üniversite mezunu değildir.”

Yani zengin olmanın koşulu insan psikolojisini anlamak, insanların istek ve arzularını görüp bu talepleri yerine getirmeye çalışmaktır.

Mutlaka okuyun: Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi

 

4. Başarının takım işi olduğunu düşünürler.

Sıradan bir insan zenginliğin bireysel bir mesele olduğunu düşünür. Ancak zenginler, başarının ve dolayısıyla zenginliğin takım çalışmasıyla olduğuna inanır.

“Varlıklı insanlar başarının ve zenginliğin iyi bir takım çalışmasıyla, alanında iyi insanlarla çalışmakla mümkün olduğunu düşünür.”

Yani diğer bir ifadeyle zengin olmanın yöntemlerinden biri başarılı ve zengin insanlarla arkadaşlık kurmaktır.

Mutlaka okuyun: Zenginler Arkadaşlarını Nasıl Seçiyor?

 

5. Para kazanmanın basit olduğunu düşünürler.

Sıradan bir insan para kazanmanın karmaşık ve zor bir iş olduğunu düşünürken zengin biri, bu sürecin sanıldığı kadar zor olmadığını düşünür.

“İnsanların büyük kısmı zengin insanların daha zeki, daha şanslı, daha eğitimli olduğunu düşünür. Ancak durum hiç de böyle değildir. Zengin insanlar paranın fikirlerden ve sorun çözümünden geldiğini bilirler. Zengin olmanın belli bir sihirli formülü yoktur. Zengin olmanın zor bir şey olduğunu düşünmek, insanların zengin olmak için çabalamasını engelleyen temel faktördür.”

Mutlaka okuyun: Para Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

 

6. Paranın yaratıcı düşünceyle kazanıldığına inanırlar.

Pek çok kişi zenginliğin emek ve zaman meselesi olduğuna inanır. Ancak zenginler paranın düşünceyle kazanıldığını düşünürler.

“Orta sınıf daha çok çalışarak daha çok para kazanacağını düşünür. Zenginler ise paranın düşünmeyle alakalı bir şey olduğuna inanır. Yani zenginlik çok düşünmekle değil, yaratıcı ve verimli düşünceyle mümkündür. Bir kişi karşısına çıkan problemleri çözmede ne kadar iyi olursa, o kişinin çok para kazanma ihtimali o kadar fazladır.”

Mutlaka okuyun: Zengin ile Fakiri Birbirinden Ayıran Temel Fark!

Mutlaka okuyun: İş Hayatında Problemleri Çözmenin Yolları

 

7. Paranın özgürleştirdiğini düşünürler.

Sıradan insanlar paranın kontrol sağladığını, zenginlerse paranın özgürleştirdiğini düşünür.

“Zenginler paranın özgürlük ve yeni fırsatlar sağlayan güzel bir araç olduğuna inanır. Buna karşın orta sınıfsa paranın kişiliği bozduğuna, aileleri yıktığına, tabiri caizse şeytan icadı olduğuna inanır. Böyle bir düşünce yapısı hakimken zengin sayısının az olmasına şaşırmamalı.” diye yazıyor Siebold.

Mutlaka okuyun: Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

 

8. Zevk almak için çalışırlar.

Zenginler tatmin olmak için çalışır. Zengin olmayan insanlar ise para kazanmak için çalışıyor.

Siebold şöyle yazıyor: “Yüksek maaşlı işlere değil, size en çok keyif ve huzur verecek işlere bakın. Eğer yaptığınız işten keyif alırsanız o alanda bir numara olursunuz. Herhangi bir alanda bir numara olmaksa zengin olmanın kapısını sonuna kadar aralar.”

Mutlaka okuyun: Steve Jobs’un dediği gibi: “Tutkusu Olan İnsanlar Dünyayı Değiştirebilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.