“Neden Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?” Sorusuna Verilecek Cevaplar

“Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?” ya da “Neden bizi tercih ettiniz?” gibi sorular iş mülakatlarında sorulan en klasik sorulardan olduğu için önceden cevabınızı hazırlamanız iyi bir fikir olabilir.

Bu soruyu cevaplarken karşı tarafa şirket ile ilgili ön araştırma yaptığınızı ve bilgi sahibi olduğunuzu göstermek ve pozisyon için uygun aday olduğunuzu göstermelisiniz. Aşağıda bu soruyu cevaplamada size yardımcı olabilecek tavsiyelere ve örnek cevaplara bakalım.

  • Şirket ile ilgili önceden detaylı bir araştırma yapın. Mülakatı yapan kişi sizi dinlerken daha önceden şirket ile ilgili bir araştırma yapıp yapmadığınızı duymak ister. Bu yüzden hem şirket hem de başvurmuş olduğunuz pozisyon ile ilgili temel bilgilere hakim olduğunuzdan emin olun. Bunun için şirket ile alakalı yayınlanmış son haberleri okuyup şirketin hedefleri ve projeleri konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunu yaparken iş ilanına da tekrar bir göz geçirmeyi unutmayın. Bu sayede soruyu cevaplarken şirketin ve ilandaki pozisyonun size hitap eden yönlerinden karşı tarafa rahatça bahsedebilirsiniz.
  • Pozisyon için neden uygun bir aday olduğunuz konusunda karşı tarafa açık olun.Pozisyon için sizi uygun bir aday yapan özellikleriniz ve deneyimleriniz konusunda net olun. Cevabınızı hazırlamak için iş tanımında belirtilen özelliklerin bir listesini çıkartın sonra da bu özelliklerden hangilerinin sizin beceri ve deneyimleriniz ile uyuştuğunu belirleyin. Vereceğiniz cevapta pozisyona uygun olduğunuzu karşı tarafa gösterecek özellikleriniz üzerinde durun.
  • Şirkete ne gibi bir katkınız olabileceğini belirtin. Vereceğiniz cevabın şirkete neler katabileceğinizi ve pozisyona nasıl bir değer katabileceğinizi vurgulayın. Sizi diğer adaylardan farklı kılan bilgi, beceri ve deneyimlerinizden bahsedin ve karşı tarafa güçlü bir aday olduğunuzu gösterin. Eğer mümkünse şirkete nasıl bir değer katacağınız konusunda sayısal verilerden faydalanın. Örnek vermek gerekirse önceden çalıştığınız şirkete belli miktarda bir para kazandırdıysanız bundan bahsedin ve aynı kazancı yeni çalıştığınız şirkete de kazandırmak istediğinizi belirtin.
  • Vereceğiniz cevabın beklentileriniz odaklı olmasından kaçının. Eğer işi isteme sebebiniz maaşının yüksek, çalışma saatlerinin cazip olmasıysa, işi istemenizin ana sebepleri olarak bunlardan bahsetmeyin. Unutmayın, cevabınızda şirketin size nasıl katkıda bulunabilceğinden bahsetmek yerine sizin şirkete nasıl bir katkınız olacağından bahsetmelisiniz.

Aşağıdaki örnek cevapları inceleyerek kendi vereceğiniz cevapları da bu örnekler çevresinde şekillendirebilirsiniz.

  • Bu pozisyonda çalışmayı çok istiyorum çünkü en iyi olduğum iki konu; satış ve pazarlama. Önceki çalıştığım işte piyasaların durgun olduğu bir zamanda bile satışlarımda %15 artış vardı. On yıllık satış ve pazarlama tecrübem ile şirketinizin büyümesine ve ilerlemesine katkıda bulunabileceğimi düşünüyorum.
  • Şirketinizin yükselişte olan bir şirket olduğunu biliyorum. İnternet sitenizde ve bazı yerlerde okuduğum çeşitli haberlere göre önümüzdeki aylar içerisinde yeni ürünler piyasaya sürmeyi planladığınızı gördüm. Ben de şirketinizin büyümesinin ve ilerlemesinin bir parçası olmak ve ürün geliştirme konusundaki deneyimim ile şirketinize katkıda bulunmak istiyorum.
  • Son altı yıldır bir çocuk diş hastanesinde diş doktoru olarak çalıştım. Çocuklarla ile çalışma konusunda deneyimli olmamın yanı sıra keyif de alıyorum. Hastanenizde çocuk ve gençler ile çalışmak ve yeteneklerimi sevdiğim bir ortamda geliştirmek istiyorum. Hastanenizin çalışma ortamı tam da benim çalışmak istediğim gibi bir ortama sahip.
  • Şirketinizin sunduğu bu pozisyon kariyerim boyunca yapmaktan keyif aldığım ve deneyimim olan bir pozisyon. Hem kısa dönem hem de uzun dönem projeleriniz ile benim organizasyon konusunda tecrübem başarılı bir şekilde şirketinize başarılı bir şekilde katkıda bulunmamı sağlayacağını düşünüyorum.
  • Mağazanızda çalışmak istiyorum çünkü iletişim konusunda iyi olduğumu düşünüyorum ve müşterilere yardımcı olmaktan keyif duyuyorum. İki yıl boyunca çeşitli mağazalarda kasiyer olarak çalıştığım için deneyimim var. Zaten mağazanızında daimi müşterilerinden biriyim. Bu yüzden satış yeteneklerimi kullanarak mağazanıza katkıda bulunmak istiyorum.
  • Yıllardır şirketinizin başarılı stratejilerine ve vizyonuna hayranım. Ofis açtığınız her yerde şirketiniz ile çevre arasında kurduğunuz ilişki sayesinde birçok başarıya ulaştınız. Ben de bu yüzden takımınızın bir parçası olmak ve şirketinize bilgi ve deneyimlerim ile katkıda bulunmak istiyorum.

 

İlginizi çekebilir

En Sık Sorulan Mülakat Soruları ve Cevapları
Google’ın Sorduğu Tuhaf Mülakat Soruları ve Cevapları

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir