İş kredisi nasıl alınır?

İş kurmak istediğinizde veya işlerinizi büyütmek istediğinizde iş kredileri size yardımcı olacaktır ancak iyi bir kredi notunuz yoksa kredi almanız zorlaşacaktır. İstediğiniz miktarda kredi alamayacağınız gibi yüksek faiz oranları da ödemeniz gerekebilir. İş planı hazırladıysanız bir bankaya gidin ve şansınızı deneyin.

 

İş kredisi almak için adımlar

1 – Yerel bankanızla olan ilişkilerinizi geliştirin. Büyük ulusal bankaların küçük bankalara göre kısıtlamaları daha fazladır. Yerel bankanızda banka hesabı açın ve hesabınızı düzgün bir şekilde kullanın. Bu sayede bankanızın gözünde itibar kazanırsınız.

2 – Bankanızla krediler hakkında görüşün. Küçük işletme kredilerinden almaya çalışın. Bu krediler daha az risklidir çünkü borcunuzu ödeyemezseniz devlet size yardımcı olur. Banka temsilcisine nakit akışınız veya iş deneyiminiz vasıtasıyla verdikleri krediyi nasıl geri ödeyeceğinizi gösterin.

3 – Krediyi garanti altına almak için teminat gösterin. İyi bir kredi notunuz yoksa bankalar size kredi vermek istemeyebilir çünkü krediyi geri ödeyemeyeceğinizi düşünürler. Ekipmanlar veya mülk gibi teminatlar gösterirseniz krediyi alabilirsiniz ve daha çekici bir müşteri haline gelirsiniz.

4 – Banka kredi kartlarından çıkarın. Banka kredisi için uygun görülmeseniz bile kredi kartı alma şansınız olabilir. Kredi limiti istediğiniz kredi miktarından düşük olsa bile bankanın gözünde itibar kazanmanızı ve ilerideki krediler için hak kazanmanıza yardımcı olur.

 

İpuçları

Son çare olarak firmalara başvurun. Bazı firmalar size nakit kredi verirler ve kredi kartı satışlarınızın belli bir yüzdesini alırlar. Bu tür kredilerin faiz oranları yüksek olur ancak başka bir seçeneğiniz yoksa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

 

İş kurma kredisi veren bankalar

İş kurma kredileri her banka tarafından verilmektedir. Ancak her banka farklı faizlerde ve kriterlerde kredi sağlamaktadır. Bu sebeple hangi bankanın en düşük faizle ve en cazip ödeme koşullarıyla kredi verdiğini araştırmanız gerekir. Araştırmanıza devlet bankalarına öncelik vererek başlayabilirsiniz. Çünkü devlet bankalarının iş kuracaklara ya da iş sahiplerine uyguladığı bazı teşvik programları bulunmaktadır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir