İş Kurma Kredisi Almak İçin İpuçları

İş kurmak ya da işinizi büyütmek istiyorsunuz fakat paraya mı ihtiyacınız var? İşte sizlere iş kurma kredisi alma şansınızı artıracak ipuçları:

Büyük şirketler için olan ticari ve endüstriyel krediler her geçen gün artmaktadır. Ancak yapılan son araştırmalara gösteriyor ki geçtiğimiz yıl boyunca küçük işletmelere verilen geleneksel banka kredilerinin sayısı da artış göstermiştir.

Ve küçük işletme sahiplerinin şu durumla yüzleşmesi lazım; 2014 yılının ekonomiye ve işletmelere neler getireceği belirsizliğini korumaktadır. İyi haberse bankalar küçük işletmelere kredi vermek istemektedirler.

Eğer yeni bir iş kurmak veya işletmenizi büyütmek için geçici süreyle nakit desteğine ihtiyacınız varsa aşağıdaki şartları sağlamanız şartıyla banka kredisi kullanabilirsiniz.

 

Mali İşlerinizi Düzene Sokun

Genellikle, bir işletmenin banka kredisi almaya uygun olabilmesi için geçmişi ve geleceği birlikte değerlendirilir. Kredi verenler bir karar verebilmek için öncelikle kredi geçmişinize bakacaklardır. Bu nedenle kredi notunuzda ve kredi istihbaratınızda olumsuz bulgular olmaması gerekir.

Unutmayın, birçok banka kredi karşılığında teminat ister fakat kredi esaslarını karşılayabilecek miktarda yeterli teminatınız varsa evinize ipotek koymaya ihtiyaç duymazlar.

 

Firmanızın Hikayesini Anlatın

Kredi başvurusunda  yapılan en büyük hatalardan biri, kredi başvurusu yapanların neden bu paraya ihtiyacı olduğunu anlatamamasıdır. Kredi başvurusu yapanlar asgari standartları karşılamadığı için kredi kullanmalarına izin verilmemektedir.

İçinde bulunduğunuz sektör büyüme eğiliminde mi? Ana tedarikçiyle ortak olmayı mı planlıyorsunuz? Sizin hikâyeniz ne?

“Sadece krediye ihtiyacınız olduğunu söylemeyin bunu belgelerle gösterin ve krediyi verecek olan kişinin başvurunuzu dikkatlice gözden geçirmesini bekleyin. Sadece geçmiş başarıların altını çizmeyin gelecekte ele geçecek fırsatlara da yer vererek işletme sahanıza ince ayar yapın.”

 

Bölgesel Hareket Edin

Bölgenizdeki devlet odaklı kredi kuruluşlarıyla irtibata geçin ve kredi kullanma şartlarını öğrenin. (Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Kosgeb vb.)

Bir devlet bankasını ziyaret edin ve kredi programları hakkında bilgi alın. KOBİ’lere sağlanan kredilerle ilgili internet sayfalarından veya uzmanlardan yardım alın.

 

Alternatif Para Kaynaklarını Araştırın

Sermaye açığıyla karşı karşıya olan geçmişte karlı veya büyüme aşamasındaki şirketler için alternatif para kaynakları artmaktadır.

Varlığa dayalı krediler ve factoringler birçok küçük işletme için iyi köprü kredi alanlarıdır.

Factoring uygulamasında şirketler kısa vadeli kredi almak için alacaklarını gerçek değerlerinin %80’inin altında satar. Varlık bazlı kredilerde durum biraz daha farklıdır. Bu kredilerle geleneksel kredi süreçleri birbirine daha çok benzer. Krediyi verecek olan kabul edilebilir hesapları ve envanter değerlerini değerlendirir. Kredibiliteyi belirlemek için değerleri sabitler ve kredi limitini açıklar. Eğer geleneksel banka kredileri için yeterli değilseniz bu alternatiflere bakın. Ancak bu tür kredilerde beklenen faiz oranları geleneksel kredilere ödeyeceğinizden en az iki katı fazla olacaktır.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir