İşyeri Kredisi Nasıl Alınır?

İş kurmak istiyorsunuz ancak sermayeniz mi yok? Ya da var olan işinizi büyütmek mi istiyorsunuz? O halde bir bankadan işyeri kredisi almak size can suyu gibi gelecektir.

Bankalar teminattan hoşlanır. Kazanca bayılırlar. Ve uzun dönemli performans kayıtları onlar için oldukça önemlidir. Bütün bu nedenlerden dolayı yeni bir işe başlarken teminatınız yoksa, kazancınız veya uzun vadeli başarınız yoksa bankalardan işyeri kredi almanız zorlaşacaktır. Kredi alma şansınızı nasıl arttırabileceğinizi öğrenmek aşağıdaki ipuçlarını dikkatlice okuyunuz.

 

İşyeri kredisi alma şansınızı arttıracak ipuçları

1 – Bankalardan işyeri kredisi almak için bir şansınızın olmasını istiyorsanız iyi hazırlanmış bir iş planına ihtiyacınız olacaktır. Bu planların belli formatları vardır ve iş planınızın gerekli olan her detayı kapsamasını istiyorsanız bir danışmandan yardım almalısınız. İş planınızı bankaya sunmadan önce yeminli mali müşavire veya bir avukata planınızı gösterin.

2 – Bankalardan işyeri kredisi alırken kişisel kredi geçmişiniz büyük rol oynayacaktır. Kredi geçmişiniz iş planınızın da parçası olacaktır. Ancak teminat olarak kişisel mülklerinizi koyarken çok dikkatli olmalısınız. İşinizin başarılı olacağından emin olmalısınız. İşler kontrolden çıkarsa evinizi kaybedebilirsiniz.

3 – İyi bir iş planı aşağıdaki maddelerin  bir çoğunu kapsamalıdır:

  • İstediğiniz para miktarı,
  • İşletmenizin yapısı,
  • Sizin ve ortaklarınızın bu alandaki deneyimleri,
  • Sizin ve ortaklarınızın genel iş deneyimleri,
  • Sizin ve ortaklarınızın kişisel kredi ve finans geçmişi ve önceki 3 ve 4 yıla ait vergi beyanları.

4 – Bankalar doğaları gereği tutucu olsalar da banka ile olan kişisel ilişkinizi küçümsemeyin. Planınızı gözden geçirdikten ve ortaklarınızla görüştükten sonra bankacınız günlük veya haftalık bir toplantı planlayacaktır ve gruba sizi sunacaktır. Sizinle görüşen kişinin olumlu kişisel görüşleri grup üyelerinin size oy vermesine yardımcı olacaktır.

5 – Banka teklifinizi reddederse bankacınıza teminatlı kredi gibi diğer kredi türlerini sorun.

6 – Teminatlı kredi almak istiyorsanız siz veya ortaklarınızın mülklerini teminat olarak göstermesi gerekir. Banka teminat olarak gösterdiğiniz mülkü krediyi geri ödeyemezseniz satarak ödemeyi tahsil eder. Teminat olarak evinizi, yatırımlarınızı ve nakit paranızı gösterebilirsiniz.

7 – Diğer bir kredi şekli de ihiyaç kredileridir. Bankanın müşterisine açtığı, belirli bir üst sınırı olan ve birkaç defa kullanılabilen kredilerdir. Ancak bunların faiz oranları diğer krediler kadar cazip değildir.

8 – Alacakların finansmanı. Ürün veya hizmet satışlarına bağlı olarak müşterilerden gelecek ödemeler sayesinde kredi alabilirsiniz. Krediyi ödemeleri aldıktan sonra ödeyebilirsiniz. Aslına bakacak olursanız bu tür kısa dönemli veya geçici krediler garanti altına alınmıştır çünkü banka müşterilerin krediyi ödeyecek gücü olduğunu düşünür. Aslında bu banka için risktir çünkü müşterilerinde size her zaman düzenli ödeme yapıp yapmayacağının garantisi yoktur.

 

İpucu

İşyeri kredisi veren bankalar arasından öncelikle devlet bankalarını tercih etmeniz çoğu zaman lehinize olacaktır.

Kobilere sunulan destekleri de araştırmayı kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir