Başarılı İnsanların Gece Alışkanlıkları

Hayatta sürdürülebilir başarı elde edebilmiş kişiler yıllar içerisinde de birçok iyi alışkanlık geliştirebilmiştir. Üretkenliği arttırabilmek için her gece yerine getirebilecekleri bir rutin edinmenin, en az sabah rutinleri kadar önemli olduğunun farkındadırlar. Bu kapsamda, bu yazıda da en başarılı insanların geceleri yerine getirdikleri 7 alışkanlığı okuma fırsatı elde edeceksiniz.

Bu liste elbette, başarılı kişilerin tüm gece rutinlerinin karşılaştırmalı bir listesi değildir fakat birçok başarılı insanın buluştuğu ortak rutinleri bu liste sayesinde keşfedebilirsiniz.

Bireysel başarınız pek çok faktörün etkisi altındadır. Fakat iyi alışkanlıklar ve rutinler geliştirmek olmazsa olmaz faktörlerin arasındadır. Bir alışkanlık ya da rutini bir kez kazandığınızda, sizin için otomatik bir eyleme dönüşecek, irade gücünüzün etkisi altından çıkacaktır. Bu da zamanla daha az enerji ve çaba kaybetmenizi sağlayacak, böylelikle geriye kalan enerji ve çaba nızı daha başarılı olma yolunda daha üst seviye aktiviteler için kullanabilir hale geleceksiniz.

 

1- Geçirdikleri Güne Dair Derinlemesine Düşünürler

Başarılı insanlar da, tıpkı başarısız insanlar gibi hatalar yapabilirler. Tek farkları, onlar yaptıkları hatalardan dersler çıkarırlar.

Gün sonunda, ilgili günü detaylıca gözden geçirmek için zaman ayırabilmek gün içerisinde meydana gelen olayları yeniden gözden geçirme fırsatı sunar. Neler sizin için iyi şekilde gelişti? Hangi olumsuzlukları yaşadınız? O gün içerisinde yaptığınız şeylerden hangisini bir sonraki gün daha etkili şekilde yapabilirsiniz?

Başarılı bir kişi de günün sonunda kendisine bu tür sorular sorar ve bu soruların sonucunda alabileceği aksiyonları belirler. Oysa birçoğumuz ne yazık ki yaptığımız şeyler üzerinde derinlemesine düşünebilecek denli zamanımız olmadığını sanırız.

Gün içerisinde geçirilen zamana dair kapsamlı şekilde kafa yormanın getirdiği bir diğer avantaj da bu durumun yaratıcılığı geliştirici güce sahip olmasıdır. Çünkü günün nasıl geçtiğine odaklanmış olmak zihne devinim kazandıran ve yeni fikirlerin oluşmasını sağlayan bir süreçtir.

Zihninizde günü detaylıca yeniden canlandıracak ve bir şekilde arka plana ittiğiniz detayları fark edebileceksiniz. Bunun için yeterli zamanı ayırmak ise uykuya daha geç dalmanıza sebebiyet veren sonsuz düşünceler silsilesine bir düzen kazandırabilmenizi sağlayacaktır.

Uyumadan önce, sadece birkaç dakikanızı bu iş ayırmak faydalı olacaktır. Çünkü daha mutlu olabilmenin yollarına dair sonsuz arayışta yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesi de budur.

Bu şekilde, zamanla daha mutlu ve daha az stresli olduğunuzu ve kontrolü daha fazla elinizde tutabildiğinizi göreceksiniz. Aynı zamanda, gün içerisinde de gelişmekte olan olaylara daha fazla odaklanmaya başlayacaksınız.

Kişisel olarak, her gece ilgili güne dair düşüncelerinizi yansıtabileceğiniz bir defter kullanabilirsiniz. Böylelikle hem günlük yolculuklarınızı hem de planlarınızı bir arada tutabilirsiniz. Böyle bir deftere, ders aldığınız olayları, bu olaylardan çıkardığınız dersleri, günün kazanımlarını ve şükran duyduğunuz şeyleri not edebilirsiniz.

 

2- Bir Sonraki Günü Planlarlar

Şöyle bir deyiş vardır: “Üretkenlikteki hatalar, sıklıkla bir gün önceden günün planlanmasında yapılan hatalardan kaynaklanır.”

Neyin önemli olduğuna ve bir sonraki gün ne yapmayı istediğinize açıklık getirememişseniz sonunda üretkenlikten uzak şekilde oldukça yoğun biri olarak yaşıyor olursunuz.

Bir sonraki günü geceden planlıyor olmak üretkenliği ciddi şekilde artırmaktadır. Başarılı insanlar da bununla uyumlu olarak bir sonraki günü planlamayı alışkanlık haline getirmiştir. Bu kişiler her günü geceden, en kötü ihtimalle de günün erken saatlerinde planlarlar.

Bir sonraki güne odaklanmak, sizi neyin gerçekte en önemli şey olduğunu ortaya çıkarabilmeniz için teşvik eder. Neyin önemli olduğunu bilmek de odağınızı korumanın temel yollarından biridir.

Önceden günü planlama konusunda başarısız olmak sizi hemen tepkili bir ruh haline sokacaktır. Neyin daha önemli olduğunu belirlememiş olduğunuz için karşınıza çıkan olaylara tepkili olacak ve diğer insanların isteklerine bağlı olarak günü geçireceksiniz.

Kim bilir kaç günü, günün sonunda yorgun düşerek noktaladınız? Üstelik hiçbir şey başarmamış olmanıza rağmen. Yıllar içerisinde pek çok kişi böyle günler geçirmiştir. Elbette acil durumların güne hakim olduğu ve kişilerin bir şekilde tepki vermek durumunda kaldığı günler de yaşanmaktadır. Fakat zamanın büyük bir kısmında, verilen tepkiler önceden planlanmamış olan günlerde yaşanan olaylar karşısında verilmektedir.

Bu noktada, günü planlama işini biraz daha ileri bir seviyeye taşıyabilirsiniz. Pazar günleri, gelecek haftayı gözden geçirebilir, hafta içerisinde başarmak istediğiniz her şeye karar verebilirsiniz. Daha sonra da, bunları takviminize işleyebilirsiniz. Diğer bir deyişle, böyle yaparak önceliklerini belirlemiş ve onları bir zaman çizelgesine oturtmuş olacaksınız.

Doğal olarak, olaylar günler içerisinde bir şekilde gelişir ve siz bunlara ayak uydurmak zorunda kalırsınız. Tam da bu noktada her günü bir önceki geceden planlıyor olmanın getirdiği kolaylık önem kazanmaktadır.

Öbür taraftan, her şeyin planlandığı şekilde gitmemesi riski her zaman bulunmaktadır. Buna rağmen, plana uygun şekilde ilerleyenlerin sayısı çoğunlukla daha fazladır. Yapılan planlara göre her zaman sahip oldukları öneme göre daha öncelikli olan şeyler gerçekleştiği için günün sonunda kazançlı çıkmamak mümkün olmayacaktır.

 

3- Bir Sonraki Gün Giyecekleri Kıyafetleri Önceden Hazırlarlar

İşe giderken ne giyileceğinin seçilmesi çoğu zaman önemli bir karardır. Kıyafet seçmek için aslında önemli bir zihinsel enerji harcarız. Oysa bu enerjiyi daha üretken olabileceğimiz başka zihinsel aktivitelerde neden kullanamayalım ki?

Hatta bunu bir adım daha ileriye götürerek, hafta boyunca giyeceğiniz kıyafetleri Pazar akşamından belirleyebilirsiniz. Çünkü her sabah uyandığınızda, ne giyeceğinizi uzun uzun düşünmeden, daha önce hazırlanmış ve sizi bekleyen kıyafetleri giymek oldukça rahatlatıcı bir durumdur. Elbette, bu rutini uygulayabilmeniz için Pazar günleri zamanınızın bir kısmını buna ayırmanız gerekmektedir. Fakat, alışkanlık haline getirdiğinizde sağladığınız faydalar Pazar günü bu iş için kaybettiğiniz zamanı fazlası ile telafi etmeye başlayacaktır.

Kıyafetlere ilişkin bu önceden belirleme alışkanlığı da aslında başarılı insanların hayatlarına çok iyi şekilde uyguladıkları önceden planlama yaklaşımının bir uzantısı gibi düşünülebilir.

Sabahları olabildiğince fazla zihinsel kaynakla güne başlamak çok önemlidir. Bu noktada, sabahları gün içerisinde diğerlerine göre daha az öneme sahip şeylere zihinsel olarak enerji sarf etmeye gerek bulunmamaktadır.

Gün içerisinde ne giyileceğine dair verilen sabah kararlarını hayatınızdan çıkardığınız durumda kayda değer avantajlar elde etmek mümkündür.

Mutlaka okuyun: Başarılı Girişimciler Neden Her Gün Aynı Şeyi Giyerler?

 

4- Sevdikleri ile Bağ Kurarlar

Kimse doğru beslenmenin, egzersiz yapmanın ve dinlenmek için yeterli zaman ayırmanın sağlıklı olmanın ön koşulları olduğu gerçeğine itiraz etmez. Fakat birçoğumuzun düşünmediği bir şey var ki o da günlük hayatta kurduğumuz sosyal ilişkilerin zihin ve beden sağlığımızı önemli ölçüde etkiliyor olmasıdır.

Aslında, sosyal ilişkilerimiz kendimiz için yarattığımız en güçlü iyileştiricilerden bir tanesidir. Nasıl mutlu ve başarılı olunacağını bilmeyi arzuluyorsak bu gerçeği göz ardı etmemek faydalı olacaktır.

Sevdiğimiz, değer verdiğimiz biri, çocuğumuz ya da eski bir arkadaşımız ile iletişim kurduğumuzda, beynimizdeki dopamin seviyesi yükselir.

Çalışmalar gösteriyor ki, başkaları ile sosyal ilişkiler kurmak zihin sağlığını desteklemektedir. Bu aynı zamanda sosyal ilişki kurduğunuz kişilerin de aynı şekilde zihinsel sağlıklarının olumlu şekilde etkilendiği anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle, bu bir kazan kazan ilişkisidir de.

Aynı zamanda tam tersi de geçerlidir. Diğerleri ile iletişim kurmakta zorlanan insanlar genellikle daha gergin bir ruh haline sahip olmaya, depresyona girmeye ya da özgüven düşüklüğü yaşamaya daha yatkın olmaktadır. Ne yazık ki, bu duygu durumlarda hiçbiri başarılı olmayı destekleyen şeyler değildir.

Hayatta yaşadığınız şeyler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, başarılı olmak her zaman sağlıklı sosyal ilişkiler kurmayı ve sürdürmeyi gerektirmektedir. Üstelik, sevdiğiniz kişiler ile bağ kurmak sadece zihinsel sağlığı da beraberinde getirmemekte, aynı zamanda iletişim yetkinliklerini de güçlendirmektedir.

Her akşam sevdiğiniz kişilerle beraber ortak zaman geçirmeye çalışın ve bunu bir rutin haline getirin. Bu sayede güne başlarken çalışma sebeplerinizden birini hatırlıyor olacak ve her akşam bir sonraki güne devam edebilmek için ihtiyacınız olan motivasyon ile günü sonlandıracaksınız.

 

5- Kitap Okurlar

Akşamları kitap okumak daha verimli uyumanıza yardımcı olur. Çocukların uyumadan önce kendilerine kitap okunmasını sevmelerinin sebeplerinden bir tanesi de budur. Çünkü bu sayede fantazi dünyalarının kapısı açılmakta, kötü düşünceler ve stresten arınmaktadırlar. Yetişkinlerin de uyumadan önce kitap okumanın bu faydalarından yararlanabilmesinin önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Surrey Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre ise kitap okumak stres seviyesinde %68’lik bir azalma sağlamaktadır. Çoğu günler, zorlu bir gün geçirir ve geceleri kendimizi stresli hissederiz. Uyumadan önce elimize bir kitap almak ise bu stresin bir kısmını gidermemizde ve zihnimizi yatıştırabilmemizde bize yardımcı olabilir.

Başarılı insanlar arasında her gün kitap okumayan birilerini bulmak oldukça zordur. Siz de başarılı insanlar gibi bunu bir an önce bir alışkanlık haline getirmelisiniz. İşe her gece birer paragraf okuyarak başlayabilirsiniz. Günlük alışkanlığınız haline getirene kadar okuma miktarınızın ne kadar arttırabildiğinize şaşıracaksınız.

Aynı zamanda, sayfaları ile fiziksel olarak temas kurabileceğiniz kitaplar seçmeye özen göstermelisiniz. Kitaplarla bağ kurabilmenin her yolu elbette ki çok önemli fakat uyumadan önce okuduğunuz kitabın fiziksel yani basılı bir kitap olması çok daha iyi bir seçim olacaktır. Bunun sebebini bir sonraki maddede bulabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Daha Çok Okumak İsteyenlere

 

6- Yatmadan Önce Elektronik Cihazlardan Uzaklaşırlar

Televizyonlarınızdan, cep telefonlarınızdan ve bilgisayarlarınızdan yayılan mavi ışık uyumanıza yardımcı olmayacaktır. Hatta tam tersi bir etkiye bile sahiptir.

Bilim insanları elektronik ekranların uyku durumumuzu negatif olarak etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Uykunun da beyin sağlığı, stres yönetimi ve hafıza üzerinde haķim bir etkiye sahip olduğu düşünüldüğünde, aslında bilmeyerek kendimize zarar veriyor olabiliriz.

Bu konu ile ilgili yapılan bir çalışmada, düzenli olarak katılımcıların yarısı yatmadan önce fiziksel kitap okumuş, diğer yarısı ise elektronik ortamlar üzerinden okuma gerçekleştirmiştir. Elektronik kitaplar okuyan bu kişilerin sirkadyen ritimlerinde yarım saatlik bir gecikme oluştuğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda diğer kişilere göre uykuya dalma sürelerinin 10 dakika daha uzun olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Tüm bunlar uyumadan önce elektronik cihazlardan uzak kalmayı alışkanlık haline getirmeyi olmazsa olmaz başarı faktörlerinin arasına yerleştirmektedir.

Özellikle akıllı telefonlar, onlar sayesinde pek çok işimizi halledebiliyor olmamız sebebiyle, diğer elektronik cihazlara göre hayatımızda çok daha fazla yer kaplıyor. Oysa bu cihazlar sayesinde ilişkili olduğumuz tüm sosyal medya kanalları, mesajlaşmalar, internette yapılan gezintiler odaklanma yeteneğimizi örselemektedir. Dolayısıyla, uyku öncesi rutinlerimizden bu ekranları uzaklaştırmak zihnimiz üzerinde geliştirici ve özgürleştirici bir etki yaratacaktır.

Klinik çalışmaları da uyumadan en az 1 saat önce tüm elektronik ekranlardan uzaklaşmamız gerektiğini telkin etmektedir. Bunu yapamayacak kişilere ise en azından ekran parlaklığının azaltılmasını ve ekran ve yüz arasındaki mesafenin en az 35 cm olmasına dikkat edilmesini önerilmektedir.

Aynı zamanda, gün boyunca sık sık gün ışığına çıkmanın, çok fazla mavi ışığa maruz kalmanın olumsuz etkilerini azaltacağını da söylemek faydalı olacaktır.

Mutlaka okuyun: Yaşam Kalitenizi Artıracak 8 Harika Alışkanlık

 

7- Daha Erken Uyurlar

Sabahları erken uyanmak sizi telaşa sürükleyecek değişiklik risklerini azaltarak güne güvenli şekilde başlamanızı sağlayacaktır. Fakat, erken uyanmanın yararlarını maksimum seviyeye getirebilmek için uykuya da erken saatlerde dalabiliyor olmanız gerekmektedir.

Akşamları erken yatmadığınız durumda sabahları erken uyanmayı nasıl sürdürülebilir hale getirebilirsiniz ki? Bu yüzden, erken uyuma alışkanlığı kazanmak son derece önemlidir.

Genel olarak konuşmak gerekirse, yaygın olan mesai uygulaması 8’de başlayıp akşam 5’te sonra ermektedir. Diyelim ki, sabahları 7:30’da uyanıyor, hızlıca hazırlanıyor ve ofise zamanında giriş yapabilmek için telaşla evden çıkıyorsunuz.

İkinci bir seçenek olarak da, her sabah 4’te uyanıyor, egzersiz ve meditasyonunuzu yapıyor, ardından sağlıklı bir kahvaltı ediyor, gün içerisinde yapacaklarınızı gözden geçiriyor ve 7:15 gibi ofisinizde oluyorsunuz. Hangi seçenek sizin güne daha hazır şekilde başlamanızı sağlardı?

Kuşkusuz bu sorunun cevabı ikinci seçenek olacaktır. Çünkü içerdiği sabah rutinleri başarıyı da beraberinde getiren alışkanlıklardır. Eğer ilk seçenekte insanüstü yetenekleriniz yok ise, çok büyük ihtimalle sizi başarıya götüren ikinci seçenek olacaktır.

Sabahları erken uyanmak, aynı zamanda da uyandığınızda kendinizi dinlenmiş olarak bulmak istiyorsunuz. Her gece 2’den önce yatmayıp sabahları da 4’te kalkıyorsanız, gün içerisindeki verimliliğiniz de oldukça düşük olacaktır. Bu şekilde sabahları her ne kadar kendiniz için yeterli zaman ayıracak olsanız bile, gün boyunca üzerinizdeki yorgunluğu gidermeniz imkansızlaşacaktır.

Aşağıdakilere benzer cümleleri hayatınızda en az bir kere duymuşsunuzdur.

“Uykumdan daha önemli hayallerim var.”

“Ölünce nasıl olsa uyuyacağım.”

“İşler hiçbir zaman bitmez.”

Gerçek olan ise şudur ki; herkesin uykuya ihtiyacı vardır ve uyku herkes için çok önemlidir. Sürekli gece geç saatlere kadar işlerinizi bitirmeye çalışıyorsanız, bu sürecin sonunda tüm enerjiniz tükenecektir. Bunun başka bir yolu daha bulunmamaktadır.

Elbette burada belirtilmek istenen, zaman zaman işinize yoğun şekilde enerji harcamanızın ya da işinizin başından kalkamıyor olmanızın kötü bir şey olmadığıdır. İşinize dair, size zaman algısını kaybettirecek denli güçlü bir tutku duyuyor olmanız aksine iyi bir şeydir.

Altı çizilmek istenen gerçek ise, sırf çalışmak için gece geç saatlere kadar uyumamanın kötü bir alışkanlık olduğudur.

Bu noktada, aklınızın doğal şekilde yani zorlanmadan bir şeye taķılıp takılmadığınızı bilmemeniz imkansız. Eğer taķılmıyorsa, yatağa erken girmek ve daha uzun süre uyumak size fayda getirecektir.

 

Özetle

Bu maddelerden birkaçını denemek istemez miydiniz? En azından birini? Eğer bu yazıyı okumuşsanız zaten bunu denemeye hazırsınız demektir.

Belli ki, hayatınızda değişiklikler yapmaya ihtiyacınız var. Değişime yer verebilmek için öncelikle yaptığınız şeyleri değiştirmekle güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Unutmayın ki, bunu yapmadığınız sürece koşullarınız da değişime uğramayacaktır.

Şimdiye dek pek çok kişisel gelişim kitabı okumuş ve bu kitaplar sayesinde pek çok kez adım atma isteğinizi canlandırmış olabilirsiniz. Ya da değişim olasılıklarını düşündükçe kendinizi muhteşem hissetmiş fakat bu yolda aksiyon alamamışsınızdır. Belki de, aksiyon alabilmiş ama devamını getiremeyip bu aksiyonları alışkanlık haline getirememişsinizdir. Sonuç olarak da, başladığınız yere geri dönmüşsünüzdür.

Bu noktada, bu listeye geri dönmeniz ve kendiniz için mevcutta yapmıyor olduğunuz bir maddeyi seçebilirsiniz. Birkaç hafta boyunca her gün seçtiğiniz maddede yazılanları uygulamaya çalışın. Başta zorlanabilirsiniz fakat harcadığınız çabanın meyvelerini alacaksınız. Kendinizi bu yolda disipline ettiğiniz takdirde başarı yolunda el ettiğiniz başarılar karşısında gözlerinize inanamayacaksınız.

 

İlginizi çekebilir

8 Adımda Yeni Bir Alışkanlık Kazanmak
Hayatta Sahip Olmanız Gereken En İyi Alışkanlıklar
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir